در دانشگاه خوارزمی برگزار شد؛

چهاردهمین همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق

۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۲ کد : ۴۱۹۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۴
چهاردهمین همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق کودک با حضور دکترشهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی دردانشگاه خوارزمی برگزارشد.
چهاردهمین همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خوارزمی، در این همایش دکتر مولاوردی، با بیان اینکه ما باید نسل جدیدمان را متناسب با شرایطی که با آن رو به رو و مواجه خواهند شد آماده کنیم، اظهار داشت: بحث آموزش به کودکان و حقوق شهروندی جایگاه ویژه ایی دارد و تربیت شهروندی باید از سنین کم شروع شود، لذا نمی‌توان شخصیتی را که شکل گرفته و انواع باورها، اعتقادات و نگرش‌های متفاوتی دارد، به راحتی تغییر داد.
وی افزود: یکی از برندگان صلح نوبل در سال ۱۹۹۳ گفته است برای اینکه بتوانیم آینده یک کشور را پیش بینی کنیم به سراغ صنایع و کارخانه‌ها نرویم باید به سراغ دبستان‌ها برویم و ببینیم که فرزندان مان را چگونه آموزش می‌دهند. اگر کودکان را پرسشگر، خلاق، صبور، نظم پذیر، خطر پذیر، اهل گفتگو و تعامل و برخوردار از روحیه مشارکت جمعی و همکاری گروهی تربیت کنیم می‌توان اطمینان داشت که آن کشور در چند قدمی توسعه پایدار است.
دکتر مولاوردی در ادامه گفت: ما بیش از آنکه تکیه مان بر منابع و سرمایه‌های زیر زمینی باشد که با مصرف به اتمام می رسند باید اعتکای مان به منابع روی زمین که انسان و به ویژه کودکان هستند باشد.
دکترمولاوردی با بیان اینکه ما باید بین حقوق بشر و حقوق شهروندی تفاوت قائل باشیم، گفت: حتی نگاه و رویکرد منشور حقوق شهروندی نیز حقوق بشری است در حالی که یک شهروند فعال دانشگر و مطالبه گر باید آگاه به مسئولیت‌ها و وظایف شهروندی خودش باشد و این رابطه متقابل حق التکلیف شهروندی بین دولت و ملت را که ما همواره متذکر می شویم و در آموزش‌های خودمان به ویژه از دوران کودکی آن را مد نظر قرار دهیم. در این راستا حرکت‌هایی آغاز شده و هنوز راه زیادی وجود دارد تا به نتیجه مطلوب برسیم.
دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی بحث شهر دوستدار کودک را مطرح کرد و افزود: یکی از این شهرها انزلی است که پروژه شهر دوستدار کودک در آن اجرا شده و می‌بایست این شهر شاخص‌ها ومولفه هایی داشته باشد که آنها را رعایت کند از جمله اینکه حقوق اساسی کودکان در اولویت قرار گیرد و شهروندان کودکان را دوست بدارند و کودکان نیز شهر خود را دوست داشته باشند.
دکترمولاوردی در پایان گفت: ان شاءالله از ظرفیت دانشگاه‌ها و نهادهای مدنی و شرکای دولت در پیش برد برنامه‌های دولت استفاده کنیم و امیدواریم با کمک هم بتوانیم دنیایی سالم، امن، زیبا را برای کودکان مان بسازیم و تحویل شأن بدهیم که این حق طبیعی آنهاست که در این چنین دنیایی زندگی کنند.
چهاردهمین همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق کودک با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه، وزارت دادگستری و معاونت حقوق بشر و امور بین الملل، با حضور دکترشهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، دکترعباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، دکتر سرمدی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی، دکترجهان پناه معاون پژوهشی دانشگاه، دکترفاضل نظری رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دکترعامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی و جمعی از اعضای هیئت علمی و دانشجویان در تالار ابوریحان دانشگاه خوارزمی برگزارشد. محورهای این همایش شامل: کودکان وحق بر صلح و آموزش- عدالت کیفری کودکان و نوجوانان- حمایت قانونی از کودکان کار وخیابان و تراوایی حقوق شهروندی و حقوق کودک بود.
ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: خوارزمی