اولین جلسه‌ شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های استان ایلام

۳۱ تیر ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۲ کد : ۴۱۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۰
اولین جلسه‌ شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های استان ایلام با حضور مسئولان فرهنگی دانشگاه ها دردانشگاه ایلام برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکترمحمدعلی اکبری رئی...
اولین جلسه‌ شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های استان ایلام با حضور مسئولان فرهنگی دانشگاه ها  دردانشگاه ایلام برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکترمحمدعلی اکبری رئیس دانشگاه ایلام گفت: حوزه‌ فرهنگی دردانشگاه‌ها یک عرصه‌ ویژه و با اهمیت مضاعف است زیرا علاوه برجایگاه والای فرهنگ و دانشگاه، حوزه‌ فرهنگی به‌ خصوص دردانشگاه‌ها از یک ‌سو از تنوع ذاتی برخوردار است و درواقع با افرادی با سلایق و علایق متفاوت سروکار دارد و از سوی دیگر تنها روش کارآمد و صحیح دراین حوزه روش اقناعی است.
رئیس دانشگاه ایلام تأکید کرد: دانشگاه وظیفه دارد نیروی انسانی متناسب با نیازهای کشور و نظام تربیت کند و دولت‌ها از هر فکر و جریانی که هستند نباید دنبال تحمیل سلیقه و مشی خود بر کلیت دانشگاه باشند و وظیفه دارند شرایط را برای فعالیت همه‌ سلیقه‌ها دردانشگاه فراهم کنند و اینکه درچند سال گذشته فقط یک‌صدا دردانشگاه شنیده می‌شد دور از شأن و واقعیت‌های دانشگاه بود.
وی با انتقاد ازوجود فضای تک‌قطبی و تک‌صدایی سال‌های اخیر دانشگاه‌ها، افزود: چنین شرایطی قطعاً آسیب‌های خود را داشته است و اکنون ما باید تلاش کنیم که دانشگاه در زیر چتر نظام امکان ظهور و بروز همه‌ صداها و سلیقه‌هایی که خود را درچارچوب نظام تعریف می‌کنند فراهم کند.
دکترعلی‌اکبری تصریح کرد: حوزه‌ فرهنگ نیز همانند آموزش باید نیروها و افراد را متناسب با نیازهای کشور و نظام تربیت کند و نه برای یک جریان یا سلیقه‌ خاص و اگر روز این اتفاق در دانشگاه بیفتد که یک‌صدا دردانشگاه مسلط شود و بقیه صداها را کنار بگذارد آن روز کار دانشگاه تمام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند نمی‌شود صداهای مختلف در کنار هم بنشینند و باهم کار کنند، افزود: آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌های ایلام و حضور و همکاری دانشجویانی از سلیقه‌های مختلف و در کنار هم نشان داد که موضوعات بسیاری وجود دارد که همه می‌توانیم درکنار هم قرار بگیریم و با همدلی و هم‌زبانی کار کنیم.
رئیس دانشگاه ایلام تصریح کرد: مسئولان دانشگاه‌ها باید آستانه تحمل خود را درفعالیت‌های فرهنگی بالا برند زیرا رونق درفعالیت‌های فرهنگی با مسائل انضباطی و آسیب‌های دانشجویی رابطه معکوس دارد و هرچه حوزه‌ فرهنگ شکوفاتر باشد مسائل و مشکلات در محیط‌های دانشجویی نیز کمتر خواهد بود و برعکس با رکود و رخوت درفعالیت‌های فرهنگی شاهد افزایش آسیب‌های مختلف دربین دانشجویان خواهیم بود.
دکترعلی‌اکبری با بیان اینکه رسالت حوزه‌ فرهنگی دردانشگاه‌ها تربیت جوانان شایسته و خوب در طراز نظام اسلامی است، گفت: استقبال دانشجویان از مراسم اعتکاف و دیگر برنامه‌های مذهبی نشان می‌دهد که جامعه دانشگاهی ما جامعه‌ای دین‌مدار است و حتی سطح دین‌داری دراین بخش بالاتر از دیگر بخش‌های اجتماعی است.
وی با انتقاد ازبرخی تصویرسازی‌های نادرست از فضای دانشگاهی گفت: البته در هر حوزه‌ای ممکن است چند نفر نیز خطا کنند و ما نباید خطای این چند نفر را به‌کل مجموعه تعمیم دهیم و الحمدالله جامعه‌ دانشگاهی ما به قول شهیدچمران که می‌گفت انسان عالم تعهد هم دارد جامعه‌ای متخصص و متعهد است.
رئیس دانشگاه ایلام با تأکید بر ضرورت هماهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در برگزاری فعالیت‌های فرهنگی گفت: اجرای طرح‌های فرهنگی مشترک ازجمله راه‌کارهایی است که می‌تواند به ارتقای جایگاه دانشگاه‌ها در استان کمک کند و به‌عنوان نمونه در اربعین پیش رو می‌توان به‌جای کارهای کوچک و جزیره‌ای موکب دانشگاهیان استان را به‌صورت مشترک دایر کرد.
دکترعلی‌اکبری ضمن اشاره به لزوم تقویت کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی دانشگاه تأکید کرد: سیاست دانشگاه درحوزه‌ فرهنگی باید این باشد که دانشجویانی که ازنظر درسی ممتاز هستند درحوزه‌ فرهنگی نیز شاخص و فعال باشند و به‌عبارتی‌ دیگر این حوزه باید شاگرد اول‌ها را جذب کند.