معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تأکید کرد:

لزوم توسعه همکاری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی کشور

۰۹ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۵ کد : ۴۱۷۲۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۷۴
دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در نشست "هم‌اندیشی نقش‌آفرینی پژوهش و فناوری در اقتصاد ملی" که در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد، بر لزوم توسعه همکاری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی کشور تأکید کرد.
لزوم توسعه همکاری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر برومند در حاشیه برگزاری این نشست و در پنل تخصصی که با محوریت «هم‌افزایی مراکز پژوهش و فناوری در راستای گره‌گشایی مشکلات کشور» برگزار شد، با اشاره به چشم‌انداز جمهوری اسلامی در افق ۱۴۰۴ ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری گفت: مطابق با این سند، جمهوری اسلامی ایران باید در سال ۱۴۰۴ در جایگاه برتر علم و فناوری منطقه قرار گیرد.
وی درخصوص سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری تصریح کرد: یکی از سیاست‌های کلی، ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری با سایر بخش‌ها می‌باشد. همچنین پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، توسعه و ساماندهی نظام ملی نوآوری و حمایت از پژوهش‌های مسأله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری و توسعه نظام جامع تأمین مالی در جهت پاسخ به نیاز اقتصاد دانش‌بنیان را از سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه برشمرد.
به گفته وی، عدم انسجام در سیاست‌گذاری و راهبری کلان علم و فناوری و وجود موازی‌کاری و ابهام در وظایف دستگاه‌های ذیربط، فقدان الگوی مدیریت علمی و پژوهشی مناسب در مراکز پژوهش و فناوری، نبود نظام ارزیابی اثربخش سیاست‌های پژوهشی و توسعه فناوری، عدم توجه کافی به طرف تقاضای علم و فناوری، اثربخشی و بهره‌وری ناکافی فعالیت‌های نهادهای پژوهشی دولتی، مأموریت‌گرا نبودن دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و ضعف مشتری‌گرایی و تقاضامحوری پژوهش از جمله چالش‌ها و تنگناهای سند راهبردی علم و فناوری در برنامه ششم توسعه است.
دکتر برومند، ضعف در استفاده از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی برای حل مسائل علمی و فناورانه کشور، نبود مکانیزم و مشوق‌های کافی برای انجام همکاری‌های فناورانه دانشگاه و صنعت، ضعف فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه‌ها و جامعه، نبود فرهنگ مراجعه به مراکز پژوهشی برای رفع مشکلات و معضلات، نبود نگرش حرفه‌ای به امر پژوهش و پژوهشگران و بروکراسی زاید حاکم بر تبادلات و ارتباطات خارجی پژوهشگران را از دیگر چالش‌های سند راهبردی علم و فناوری در برنامه ششم توسعه برشمرد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم انسجام در نظام سیاست‌گذاری، راهبری و ارزیابی عملکرد حوزه علم، فناوری و نوآوری و افزایش هماهنگی بین نهادهای متولی بخش را یکی از اهداف کلی در چارچوب برنامه ششم توسعه دانست.
وی درخصوص حمایت و تقویت پژوهش و فناوری و توسعه بخش‌های دولتی و غیردولتی و حمایت از انتشار دستاوردهای پژوهشی و فناورانه جهت رفع نیازهای جامعه با رویکرد تعمیق محور افزود: در این راستا جلوگیری از افت شتاب تولید علم و ارتقای فعالیت‌های تحقیق و توسعه، دستیابی به فناوری برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و سند چشم‌انداز، جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در منطقه و ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری با سایر بخش‌ها می‌تواند به عنوان راهبرد تلقی شود.
در این پنل تخصصی، اعضای شرکت‌کننده درخصوص «روش تعامل بین مراکز پژوهشی و دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی»، «سازوکارهای شناسایی و اعلام نیازهای پژوهشی دستگاه‌های اجرایی (ملی و استانی) و بنگاه‌های اقتصادی»، «سازوکارهایی به منظور احصا و معرفی توانایی‌های پژوهشی»، «ارتباط پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی با نیازهای بخش‌های اقتصادی»، «روش‌های افزایش هماهنگی و همراهی تصمیم‌گیران و نهادهای کلان پژوهشی»، «سازوکارهایی برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی در حوزه پژوهش و فناوری» و «چگونگی افزایش منابع گرنت محور پژوهشی» راهکارها و پیشنهادات خود را ارائه کردند.
ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵