با همکاری ژاپنی‌ها صورت می‌گیرد؛

ساخت بزرگترین میز لرزه خاورمیانه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۰۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۵ کد : ۴۱۶۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۹۰
میزلرزه منحصر به فردی در خاورمیانه با ۶درجه آزادی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری ژاپنی‌ها در راستای انجام تحقیقات کاربردی راه اندازی می‌شود.
ساخت بزرگترین میز لرزه خاورمیانه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر علیرضا رهایی عضو هیئت علمی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص راه‌اندازی میز لرزه منحصر به فرد در خاورمیانه گفت: قرار است طی توافقاتی که با جایکا (سازمان همکاری‌های بین المللی ژاپن) داریم میزلرزه ای را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه‌اندازی کنیم.
وی با بیان اینکه این میزلرزه با ۶درجه آزادی و تناژ بالا است، گفت: با استفاده از این میز، مطالعات دقیق و گسترده‌ای می‌توان در خصوص زلزله و اثر آن بر سازه‌های حساس انجام داد.
دکتر رهایی با تاکید بر اینکه شش درجه آزادی در میز لرزه در خاورمیانه بی‌نظیر است، گفت: این پروژه بیش از یک سال است که شروع شده است و اکنون زمین و فندانسیون بتن‌ریزی شده و آماده هستند.
وی با بیان اینکه این میز لرزه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نصب می‌شود، خاطر نشان کرد: اکنون منتظر انتقال تجهیزات از اسپانیا و ژاپن برای نصب هستیم.
دکتر رهایی با تاکید بر اینکه اعتبار و تجهیزات مربوط به میز از سوی ژاپن تامین می‌شود، اظهار کرد: این کشور برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه مهندسی زلزله با کمک محققان کشور از این میز لرزه بهره می‌گیرند.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه مطالعات مربوط به سازه و زلزله در تهران با استفاده از این میز انجام می گیرد، عنوان کرد: این میز لرزه صرفاً تحقیقات بنیادی را انجام نمی‌دهد بلکه تحقیقات کاربردی کشور نیز روی آن انجام خواهد گرفت؛ همچنین تکمیل مطالعات ریز پهنه‌بندی تهران هم با استفاده از این میز صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه نمونه‌های کوچک سازه‌ای روی میز لرزه شبیه‌سازی می‌شوند، گفت: البته دانشجویان زلزله هم می‌توانند از این میز در مطالعات خود بهره ببرند.
دکتر رهایی با اشاره به زمان راه اندازی میز لرزه با ۶درجه آزادی گفت: میز لرزان از زمان شروع و تخصیص منابع یک سال به طول می انجامد که به بهره برداری برسد.
وی افزود: پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این پروژه همکاری دارند.
میز لرزه در ابعاد و تناژ مختلف، به صورت یک محوره و چند محوره بسته به نیاز و کاربرد ساخته می‌شود. از میز لرزه در آزمایشگاه های سازه و زلزله جهت شبیه‌سازی نوسانات زلزله و مدل‌سازی برروی سازه‌های بتنی، فلزی و بنایی استفاده می‌شود.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۲ )