قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خبر داد:

برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی شبکه مجازی دانشگاه‌های جهان اسلام در دانشگاه پیام نور

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۷ کد : ۴۱۵۳۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۸۴
دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی گفت: نخستین نشست مجمع عمومی شبکه مجازی دانشگاه‌های جهان اسلام، دوشنبه دوم مهرماه سال جاری با حضور شخصیت‌های برجسته علمی داخلی و خارجی درسازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار می‌شود.
برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی شبکه مجازی دانشگاه‌های جهان اسلام در دانشگاه پیام نور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالارآملی با اعلام این خبر اظهار داشت: تقویت و توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی جهان اسلام، اشتراک تجربیات و دستاوردهای علمی-آموزشی به ویژه از طریق آموزش‌های مجازی و آموزش‌های الکترونیکی و از راه دور و تسهیل و توسعه انتقال و تبادل مدارج و مدارک علمی و تحقیقاتی جوامع اسلامی از اهداف این شبکه است.

وی با بیان اینکه کمیته علمی و فناوری سازمان همکاری‌های اسلامی- کامستک، از مهم‌ترین نهادهای علمی و دانشگاهی در جهان اسلام است، افزود: جمهوری اسلامی ایران این افتخار را دارد که میزبانی سه شبکه مهم علمی از کامستک را در داخل کشور عهده‌دار است.

به گفته وی این شبکه‌ها شامل شبکه مجازی دانشگاه‌های جهان اسلام (به میزبانی دانشگاه پیام نور)، شبکه پارک‌های علم و فناوری جهان اسلام (به میزبانی پارک علم و فناوری گیلان) و شبکه نانوتکنولوژی جهان اسلام (به میزبانی پژوهشگاه مواد و انرژی) می‌باشد.

دکتر کریم نجفی برزگر، رئیس شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی نیز تصویب اساسنامه شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی، انتخاب اعضای هیئت اجرایی و تعیین برنامه‌های آتی این شبکه را از دیگر اهداف این نشست اعلام کرد.

وی افزود: با توجه به گستره فعالیت این شبکه در ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی با محوریت علم و فناوری هوشمند، فرصت خوبی برای تبادل دانش، تجربیات و انتقال تکنولوژی فناوری هوشمند در جهان اسلام با برگزاری این مجمع و پس از تصویب اساسنامه آن عملاً امکان پذیر می‌شود.

دکتر نجفی برزگر در ادامه گفت: از جمله اشخاص دعوت شده به این نشست می‌توان به پروفسور قاسم جان، رئیس کامستک و رئیس آکادمی علوم پاکستان، دکتر محمد فواد هادی، وزیر علوم عراق، دکتر قدرت الله عمر خیل، نماینده دانشگاه الکترونیکی وزارت تحصیلات عالی افغانستان، پروفسور ناجی فوندوگان، نماینده دانشگاه آناتولی ترکیه و همچنین نمایندگانی از کشورهای عمان، الجزایر، تونس، اندونزی، ازبکستان، نیجریه، سنگال، مصر، فلسطین، مالی، کویت و بنگلادش اشاره کرد.

شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی یکی از سازمان‌های زیر مجموعه کمیته دائم همکاری‌های علمی و فناوری سازمان همکاری‌های اسلامی ( COMSTECH ) است که مقر آن در ایران بوده و زیر نظر وزارت علوم اداره می‌شود.

ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷