به همت محققان پژوهشگاه مواد و انرژی؛

نسل جدید هوا گرم‌کن‌های خورشیدی طراحی و ساخته شد

۲۷ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۳ کد : ۴۱۵۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۵۰
توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی نسل جدید هوا گرم‌کن‌های خورشیدی در پژوهشکده انرژی این پژوهشگاه طراحی و ساخته شد.
نسل جدید هوا گرم‌کن‌های خورشیدی طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر حسین قدمیان دانشیار پژوهشکده انرژی و مجری این طرح با بیان این خبر گفت: کاربرد این محصول برای ساختمان‌ها به طور عام، و برخی ساختمان‌های خاص نظیر هتل ها، بیمارستان ها، ورزشگاه ها و ساختمان‌های تجاری است و یکی از ویژگی‌های این محصول نوین امکان نصب آن در نمای ساختمان می‌باشد.
وی افزود: حدود سه سال، طرح، پرورش ایده و ساخت این پروژه طول کشید که طی دو پروژه پژوهشی، یک پروژه قرار دادی-صنعتی و یک پروژه داخلی توسط مجری پژوهشکده انرژی انجام شد.
این پژوهشگر با اشاره به مزیت این نسل از هواگرم‌کن‌ها، گفت: هواگرمکن های خورشیدی که پیش از این ساخته می‌شدند دارای متریال بسیار سنگین و قدیمی و اکثراً فلزی بودند؛ ولی در این پژوهش این متریال تغییر کرده و از مواد سبک و پلیمری ساخته شده است.
وی افزود: شکل ظاهری آن نیز از نظر ابعاد و سایز عوض شده و از شکل تخت مستطیلی به شکل N ضلعی تبدیل شده است که ورود و خروج و کانال‌های جریانی آن، عملکرد انرژی سیستم را حدود ۹ تا ۱۳ درصد افزایش داده است.
دکتر قدمیان با بیان اینکه حدود ۳۰ سال است که روی سیستم‌های هواگرمکن خورشیدی کار می شود، اظهار داشت: این سیستم‌ها کابردهای متفاوتی نظیر خشک‌کن خورشیدی دارد و یا در بستر در بام ساختمان نصب می‌شود و به عنوان یک جاذب انرژی خورشیدی، هوا را گرم می‌کند و هوای گرم شده وارد شبکه تهویه مطبوع یک ساختمان می‌شود.
وی افزود: این سیستم به طور مستقیم هوا را گرم می کند با انرژی خورشیدی و یک فن دیگر که مصرف انرژی کمی دارد هوا را وارد ساختمان می‌کند؛ این کارکرد برای مناطقی که تابش آفتاب دارند اما مناطق سردسیر محسوب می شوند مانند نوار شمال غربی و شرقی کشور "نظیر استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و خراسان شمالی" موثر است.
مجری این پروژه گفت: این نسل جدید هوا گرم‌کن‌های خورشیدی اختلاف دمایی که می تواند ایجاد کند تا حدود ۱۷ درجه سانتی گراد است. یکی از نوآوری های این محصول مدل سازی و شبیه سازی دینامیک این سیستم ها بوده است که شرایط تطبیق کارکرد سیستم را بر اساس تغییرات تابش خورشیدی و دمای محیط میسر می‌کند.
وی درخصوص مراحل ساخت این طرح گفت: این طرح در ابتدا توسعه نرم افزاری پیدا کرد و شبیه سازی شد و در مرحله دوم نمونه پایلوت آن ساخته شد و نمونه اولیه سه ماه مورد تست و آزمون قرار گرفت و اندازه گیری میدانی آن انجام شد و نهایتاً با بررسی چگونگی رفتار سیستم نسبت به شرایط محیطی و رفع نقاط ضعف در ساخت و شبیه سازی، محصول نهایی ساخته شد.
دکتر قدمیان با اشاره به اینکه نمونه اصلی، ثبت اختراع شده و از طرف سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور تاییدیه گرفته است، افزود: این محصول در حال حاضر در مرحله تجاری سازی است و آمادگی ثبت سفارش را دارا می باشد.
وی خاطرنشان کرد: به طور دقیق و علمی باید گفت این محصول با ویژگی های اعلام شده و توسعه سه عامل در آن همچون سبک سازی با کاربرد مواد پیشرفته (کاهش وزن)، تغییر هندسه و شمای ظاهری و افزایش راندمان انرژی، مشابه داخلی و خارجی ندارد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷