با تلاش محققان پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد؛

سیستم ترکیبی بیوراکتور و هوادهی با قابلیت حذف نیترات آب آشامیدنی

۲۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۴ کد : ۴۱۴۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۲
برای نخستین بار در کشور سیستم بیوراکتور انوکسیک/غشایی/ کلرزنی/هوادهی حذف نیترات آب آشامیدنی در پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.
سیستم ترکیبی بیوراکتور و هوادهی با قابلیت حذف نیترات آب آشامیدنی
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر عبداله زاده مجری این طرح گفت: با توجه به معضل غلظت بالای نیترات در چاه‌های آب کشور و سرطانزایی این آلاینده، اعضای هیئت علمی گروه محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژی در قالب یک پروژه کلان و با حمایت این مرکز و هزینه بیش از یک میلیارد ریال اقدام به طراحی و ساخته راکتور حذف نیترات کردند.
وی ادامه داد: در این پروژه حذف نیترات از آب به روش‌های مختلف از جمله روش‌های بیولوژیکی، جذب سطحی و غیره انجام شد.
وی اظهار داشت: نتایج این پروژه تحقیقاتی نشان داد که با استفاده از این راکتور ترکیبی بیولوژیکی غلظت نیتراتی که در منابع آب وجود دارد با حذف بالای ۹۰ درصد به زیر ۵۰ میلیگرم بر لیتر خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون این سیستم در مرحله تولید صنعتی می‌باشد، افزود: سیستم ترکیبی بیوراکتور انوکسیک / غشایی / کلرزنی / هوادهی جهت حذف نیترات از آب چاه در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت اختراع شد و دارای تاییدیه علمی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است.
دکتر عبداله زاده خاطرنشان کرد: در دو جشنواره ایده‌های برتر استان البرز و جشنواره کسب و کارهای نوپا در حوزه صنعت و معدن که در استان‌های تهران و البرز برگزار شد، این طرح موفق به کسب رتبه برتر شد.
وی گفت: در حال حاضر با توجه به توان و تجارب پژوهشگاه، توسعه علم و فناوری در محور زیست پالایی آب؛ حذف بیولوژیکی نیترات از آب آشامیدنی، از سوی معاونت علمی و فناوری به پژوهشگاه واگذار شده است و ۳۰ درصد منابع واگذاری از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور به اجرای محور فوق اختصاص خواهد یافت.
س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵
 

 

 


( ۱ )