دکتر جهانگیری در نشست روسای دانشگاه ها تاکید کرد:

دانشگاه کانون فکر و عقل نقاد جامعه است/ توسعه علمی ضامن اصلی بقای کشور است/ محور توسعه پایدار توسعه ملی و درون زا است/ وزارت علوم میزان مشارکت دانشگاه‌ها در حل مسائل کشور را در رتبه بندی آن‌ها مدنظر قرار دهد

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۷ کد : ۴۱۳۱۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۱۶۰۷۸
دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های قدرت هر کشور دانش و توانمندی علمی آن کشور است، گفت: توسعه علمی کشور که کانون اصلی آن دانشگاه‌ها هستند ضامن اصلی بقای کشور است.
دانشگاه کانون فکر و عقل نقاد جامعه است/ توسعه علمی ضامن اصلی بقای کشور است/ محور توسعه پایدار توسعه ملی و درون زا است/ وزارت علوم میزان مشارکت دانشگاه‌ها در حل مسائل کشور را در رتبه بندی آن‌ها مدنظر قرار دهد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری: دکتر جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در نشست روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت تهران برگزار شد با اشاره به اینکه کشور امروز در شرایط خطیری قرار گرفته است، اظهار داشت: البته این به معنای آن نیست که همه عواملی که وجود دارند تهدید هستند بلکه فرصت های خوبی نیز می توان از دل شرایط سخت بیرون آورد و از آن استفاده کرد.

معاون اول رییس جمهور افزود: بعد از هر سختی، آسانی است و خداوند وعده داده که روزهای سخت ماندگار نیست و به دنبال شرایط سخت حتماً آسانی خواهیم داشت. وی ادامه داد: تجربه کشورهای مختلف نیز نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون آمده است و بسیاری از جنگ ها و شرایط سختی که کشورها با آن مواجه بوده اند، به نتایج و اتفاق مهم و مثبت برای آنها تبدیل شده است.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: وقتی کشور در شرایط سخت و خطیر قرار دارد، چشم امید جامعه به کانون هایی برای مواجهه با این شرایط دوخته می شود که در راس آنها دانشگاه ها و نخبگان قرار دارند که می توانند راهکارهایی برای عبور از شرایط سخت ارائه دهند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ضرورت توجه به پیشنهادات و راهکارهایی که از سوی دانشگاهیان ارائه شده است، افزود: مقام معظم رهبری تاکید داشتند که پیشنهادات مطرح شده از سوی دانشگاهیان و نخبگان برای عبور از شرایط پیش رو بسیار مهم است و از دولت خواستند که به این پیشنهادات توجه ویژه داشته باشد.

وی ادامه داد: رییس جمهور محترم نیز همواره بر لزوم توجه به نظرات و پیشنهادات نخبگان و دانشگاهیان تاکید دارند و من نیز در یک ماه اخیر دو جلسه با روسای دانشگاه های کشور داشته ام که همه اینها نشان از توجه دولت به نخبگان و دانشگاهیان کشور است.

دکتر جهانگیری به مسئولیت سنگین و خطیر دانشگاه ها در عبور از شرایط پیش روی کشور اشاره و خاطر نشان کرد: دانشگاه ها باید دیده شوند و مورد توجه قرار گیرند و باید از آنان راهکارهای عملی برای برون رفت از شرایط فعلی مطالبه کرد.

معاون اول رییس جمهور محور توسعه همه جانبه و پایدار را توسعه ملی و درون زا دانست و اظهار داشت: یکی از اصلی ترین محورهای اقتصاد مقاومتی نیز این است که باید به ظرفیت های داخلی و درون زا توجه داشته باشیم و از ظرفیت های درونی کشور برای توسعه استفاده کنیم. البته در این سیاست ها ارتباط با جامعه بین الملل و استفاده از تجربیات خارجی نیز مدنظر قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اهمیت توسعه ملی در مقطع فعلی گفت: مدار اصلی این توسعه بر عهده نیروی انسانی و دانش است که کانون اصلی این دو مولفه دانشگاه های کشور هستند.

دکتر جهانگیری با اشاره به سخن حکیم ابوالقاسم فردوسی که چند قرن پیش گفت توانا بود هر که دانا بود، تصریح کرد: امروز پس از پشت سر گذاشتن تحولات و پیشرفت های متعدد، گفته می شود که به تازگی وارد عصر دانایی شده ایم و باید بدانیم که یکی از مولفه های اصلی قدرت، دانش و علم است و در رویکردهای اقتصاد مقاومتی نیز به اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از محورهای اصلی توجه شده است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه های کشور باید به موضوع مهم توسعه علم و فناوری به صورت جدی توجه کنند، افزود: امروز دیگر کسی به دانشگاه ها به عنوان یک مجموعه فیزیکی نگاه نمی کند بلکه دانشگاه ها را کانون فکر و عقل نقاد جامعه می شناسند.

وی اضافه کرد: انتظار ما از دانشگاه های نقاد که مراکز توسعه علم و فناوری هستند این است که به مسائل پیرامونی خود و مسائل جامعه، منطقه و جهان حساس باشند و راهکارهایی برای حل مسائل ارائه دهند.

دکتر جهانگیری با اشاره به مدیریت حاکم بر آمریکا و تلاش دولت این کشور برای فشار بر ملت ایران، خاطر نشان کرد: البته آنها به دنبال اقدام نظامی نیستند چون از عواقب مخرب آن بر دنیا آگاهی دارند اما وارد نبردی از نوع نرم علیه ملت ایران شده اند و از طریق فشار اقتصادی و فشار رسانه ای تلاش می کنند تا افکار عمومی کشور ما را تحت تاثیر قرار دهند.

معاون اول رییس جمهور افزود: ده ها اتاق فکر در طول سالهای گذشته بر این موضوع تمرکز کرده اند که چگونه می توانند تاثیر مخربی که مدنظر آنان است را بر ملت ایران بگذارند و در این شرایط ما نیازمند قدرت نرم تاثیر گذار هستیم تا بتوانیم از این چالش ها عبور کنیم.

وی با بیان اینکه وقتی آمریکا اقتصاد ما را هدف قرار می دهد تصمیمات صرف اقتصادی نمی تواند با آنها مقابله کند، گفت: آمریکا در تلاش است که فروش نفت ایران را به صفر برساند و با تحریم بانک ها و حمل و نقل ایران از دسترسی ما به منابع مالی و نیز واردات کالا به کشور جلوگیری کند که البته دولت با وجود همه سختی ها و دشواری ها به دنبال راهکارهایی برای خنثی سازی برنامه های آنها است.

دکتر جهانگیری افزود: تلاش دیگر آمریکا این است که برای مردم ایران آینده ای نامطمئن ترسیم کند و این گونه در ایران القا کند که اگر سریعاً نسبت به خرید کالا اقدام نکنید ممکن است که کالاها نایاب شوند.

معاون اول رییس جمهور افزود: آنها در تلاش هستند که در داخل کشور اتفاقاتی در جهت خواست آنها رخ دهد تا بتوانند به نتایج دلخواه خود برسند که در این شرایط ما باید اقداماتی انجام دهیم که توطئه دشمنان خنثی شود و در این راه نخبگان کشور بیش از دولت و مسئولین دارای نقش و مسئولیت هستند.

وی تصریح کرد: دشمن تلاش می کند تا اعتماد و امید مردم را نسبت به کشور و مسئولین از بین ببرد و این وظیفه ماست که امید و اعتماد مردم نسبت به آینده را تقویت کنیم که البته این امر از نخبگان و صاحب نظران کشور بر می آید.

دکتر جهانگیری با یادآوری دوران جنگ تحمیلی و همسویی همه جناح ها و قوا در کشور در خصوص جنگ، اظهار داشت: همه جناح ها و قوای مختلف با وجود مواضع مختلفی که داشتند جنگ را موضوع اول می دانستند و معتقد بودند که این موضوع نباید از دستور کار خارج شود ضمن آنکه مردم نیز در سخت ترین شرایط از خودگذشتگی هایی می کردند که در تاریخ به ثبت رسیده است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در شرایط امروز کشور نیز باید مسئله اصلی این باشد که چگونه در برابر طراحی های دشمن بتوانیم مقاومت کنیم و از این پیچ خطرناک عبور دهیم. ما قادر خواهیم بود ملت ایران را با این سابقه تمدنی و تاریخی با کمک نخبگان نسبت به آینده امیدوار و مطمئن سازیم.

وی افزود: نسبت به اینکه چقدر در تقویت امید و اعتماد مردم و نیز اداره کشور به شکل قابل قبول موفق باشیم به همان میزان دوره سخت پیش رو می تواند کوتاهتر و یا طولانی تر باشد. اگر بتوانیم اداره کشور را به شکل قابل قبولی انجام دهیم به گونه ای که آمریکا احساس کند شکست خورده است این دوران سخت می تواند در همین سال ۹۷ به پایان برسد.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود برخی ابرچالش ها در کشور نظیر کمبود منابع آب و مسائل زیست محیطی گفت: متاسفانه امروز در برخی شهرها و روستاهای کشور تامین آب شرب مناسب به مسئله ای جدی تبدیل شده و انتظار ما از دانشگاه ها این است که چالش های جدی آینده ایران را به موضوعات پایان نامه های دانشگاهی تبدیل کنند تا از این طریق راهکارهای عملی و علمی برای حل چالش ها ارائه گردد.

معاون اول رییس جمهور به محدودیت بودجه دولت با وجود درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی اشاره کرد و افزود: متاسفانه صندوق های بازنشستگی وضعیت اسف باری دارند و در هیچ جای دنیا مانند ایران نیست که حقوق بازنشستگان پس از بازنشستگی همچنان توسط دولت پرداخت شود و فقط ردیف بودجه ای آن به ردیف دیگری انتقال پیدا کند. امروز تقریباً حقوق صد در صد بازنشستگان نیروهای مسلح و حدود ۸۰ درصد بازنشستگان کشوری توسط دولت پرداخت می شود و این روند همچنان ادامه دارد.

وی شرایط فعلی کشور را شرایطی استثنایی توصیف کرد و از دانشگاهیان خواست از کنار مسائل کشور ساده عبور نکنند. معاون اول رییس جمهور از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواست در معیار رتبه بندی دانشگاه ها میزان مشارکت آنها را در حل و فصل مسائل کشور مورد توجه قرار دهد.

دکتر جهانگیری بر ضرورت نقش آفرینی هر چه بیشتر بخش خصوصی تاکید کرد و اظهار داشت: اقتصاد هیچ کشوری بدون محوریت بخش خصوصی به توسعه نرسیده و در ایران نیز باید شرایط مناسب را برای فعالیت بخش خصوصی سالم فراهم کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برخی سودجویی ها که توسط برخی افراد به نام بخش خصوصی انجام می شود، افزود: متاسفانه در کنار فعالیت بخش خصوصی سالم، عده ای نیز به نام بخش خصوصی تلاش می کنند زمانی که مردم در فشار هستند از این شرایط بهره برداری کرده و سود بیشتری کسب کنند.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی باید سود معقول و منطقی داشته باشد اما باید منافع ملی و مصحلت عمومی را نیز در نظر بگیرد و عواقب اقدامات خود را در شرایط سخت کشور مدنظر قرار دهد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید تفاهم و انسجام در کشور وجود داشته باشد، یکی از کانون های ایجاد انسجام را دانشگاه و نخبگان برشمرد و افزود: برای اینکه مردم به آینده امید داشته باشند باید افق روشنی برای آنها ترسیم شود که دانشگاه ها می توانند در این زمینه نقش مهمی ایفا کنند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه البته دانشگاه ها با مشکلات و مسائلی نیز مواجه هستند، خاطر نشان کرد: نمی توان نسبت به مشکلات دانشگاه ها بی تفاوت بود و دولت همواره تلاش کرده علی رغم محدودیت بودجه و با وجود کاهش درآمدها مشکلات دانشگاه ها را مرتفع سازد.

وی خاطر نشان کرد: اینکه آمریکا می گوید میزان فروش نفت ایران را به صفر می رساند حرف بیجایی است اما احتمال آنکه میزان فروش نفت کاهش پیدا کند وجود دارد و این موضوع در میزان بودجه دستگاه ها نیز تاثیرگذار خواهد بود که البته امیدوارم دولت بتواند به گونه ای عمل کند که دانشگاه ها دغدغه جدی نداشته باشند.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به نیاز دانشگاه ها به ارز برای برخورداری از فرصت های مطالعاتی، مجلات علمی و تجهیزات آزمایشگاهی، اظهار داشت: دولت با استفاده دانشگاه ها از تسهیلات مالی خارجی برای تامین نیازهای تحقیقاتی و تجهیزات آزمایشگاهی موافقت دارد اما به دلیل اتفاقات بوجود آمده در نرخ ارز انتظار داریم دانشگاه ها نیز در حد امکان، هزینه های غیرضرور خود را کاهش دهند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اهتمام ویژه دولت نسبت به ایجاد فرصت های شغلی به تصمیم روز گذشته نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سرای قوای سه گانه اشاره و تصریح کرد: در جلسه دیروز این شورا مقرر شد یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شود و در زمینه اشتغال البته در بخش هایی که اولویت دارند هزینه شود.

در این مراسم همچنین روسای دانشگاه های علم و صنعت، تهران و علامه طباطبایی هر کدام در سخنانی به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند و از آمادگی دانشگاه ها برای همراهی با دولت در حل مسائل پیش روی کشور خبر دادند.

گفتنی است معاون اول رییس جمهور پیش از حضور در این مراسم در محل یادمان شهدای دانشگاه علم و صنعت تهران حضور یافت و با مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.