معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد؛

تدوین طرح هدفمند سازی پایان نامه های دانشجویی

۱۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۹:۰۸ کد : ۴۱۱۲۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۴۰
معاون آموزش و پژوهش وزیر صنعت، معدن و تجارت از تهیه و تدوین طرح ملی هدفمند سازی پایان نامه های دانشجویی در کشور خبر داد و گفت: در این طرح دانشجویان باید موضوع پایان نامه را براساس نیازمندی صنایع انتخاب کنند.
تدوین طرح هدفمند سازی پایان نامه های دانشجویی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتربرات قبادیان صبح امروز در پنجاه و یکمین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه بوعلی سینای همدان اظهار داشت: از این پس هیچ پایان نامه و رساله ای در گروه های آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پذیرفته نمی شود مگراینکه در بازار کار تقاضایی برای آن وجود داشته باشد.

وی افزود: این طرح یکی از برنامه های زیر مجموعه توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایداراست که حلال مشکلات عرضه و تقاضای نیروی کار خواهد بود.

دکترقبادیان گفت: سامانه ای برای این طرح تهیه شده و ۱۰۰ هزار بنگاه صنعتی، معدنی و اقتصادی کشور ملزم به ثبت نام و اعلام مشکلات، موانع و نیازمندی های علمی و فنی خود شدند و دانشجویان نیز موظف به انتخاب موضوع تحقیق و پژوهش از بین این لیست هستند.

معاون آموزش و پژوهش وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهداف و نتیجه های این طرح گفت: این طرح علاوه بر فواید اقتصادی همچون تولید کالای دانش بنیان، راه اندازی واحدهای توسعه و تحقیق ( R@D ) در صنایع، موجب هدفمندسازی رایگان پایان نامه ها و رساله های دانشگاهی می شود.

وی نیروی انسانی متخصص را موتور محرکه صنایع کشور دانست و افزود: مدیران عامل ۴۷ هزار بنگاه اقتصادی کشور دارای تحصیلات زیر لیسانس هستند.

دکترقبادیان وضعیت تحقیق و پژوهش در صنایع را نامناسب ارزیابی کرد و گفت: از ۱۰۰ هزار واحد صنعتی کشور فقط ۲ هزار واحد دارای بخش تحقیق و توسعه هستند که این آمار از تزریق ضعیف فناوری و دانش در صنایع خبر می دهد.

براساس آمارهای موجود سالانه یک میلیون نفر وارد بازار کار می شوند که ۷۰۰ هزار نفر آنها دانش آموخته دانشگاهی در مقاطع مختلف هستند.

پنجاه و یکمین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سراسر کشور با محوریت مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه بوعلی سینای همدان در حال برگزاری است.

ر. ب ۴۵ / ع. ع ۵۷


( ۱ )