مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم خبر داد:

تمرکز پنجاه و یکمین اجلاس معاونان آموزشی دانشگاه ها بر "ساماندهی و هدایت برنامه های مهارت افزایی و اشتغال پذیری"

۰۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۴ کد : ۴۱۱۰۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۳۲۵
دکتر محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، "ساماندهی و هدایت برنامه های مهارت افزایی و اشتغال پذیری در دانشگاه ها" را محور اصلی برگزاری پنجاه و یکمین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها دانست.
تمرکز پنجاه و یکمین اجلاس معاونان آموزشی دانشگاه ها بر "ساماندهی و هدایت برنامه های مهارت افزایی و اشتغال پذیری"

دکتر آهنچیان در مصاحبه با خبرنگار اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، درخصوص محور اصلی و کلیدی ترین برنامه های اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها اظهار داشت: این دوره از اجلاس از یک ویژگی ممتاز برخوردار می باشد که تمرکز بر یک برنامه استراتژیک کشور و وزارت علوم است و آن ساماندهی و هدایت برنامه های مهارت افزایی و اشتغال پذیری در دانشگاه ها است.

وی افزود: اغلب نشست های معاونان بر اساس مرور برنامه ها و هم اندیشی درباره موضوعات مختلف تنظیم می شود که البته آثار مثبت خود را در بر دارد؛ اما در اجلاس پنجاه و یکم، به جز هم اندیشی تصمیم گیری های اساسی برای راه اندازی و فعال ساختن برنامه ها صورت خواهد پذیرفت.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی، این نشست در سطح فراتر از تصمیم گیری معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی انجام می شود؛ از این رو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران کل دارای مسئولیت مرتبط از حوزه های معاونت پژوهش و فناوری و حوزه معاونت اداری و مالی و مدیریت منابع نیز در این اجلاس حضور دارند.

وی خاطر نشان کرد: سیاست ها و تاکیدات وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، قائم مقام وزیر علوم و رییس مرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه مرکزی و کمیته ویژه پیگیری نشست سیاستگذاری نشست مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت عتف (۴ اردیبهشت ۱۳۹۷)، در این اجلاس به طور جدی و هدفمند مورد نظر است.

دکتر آهنچیان در پاسخ به این پرسش که "به جز مدیران ارشد ستادی وزارت علوم، آیا مسئولان دیگری در اجلاس حضور خواهند داشت؟ " عنوان کرد: به دلیل هماهنگی های خوب به عمل آمده بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه در رابطه با پاسخگویی روزافزون دانشگاه ها به تقاضاهای اجتماعی که مورد تاکید برنامه های توسعه کشور است، در این اجلاس بیشترین نمود هماهنگی در تراز ملی در حضور معاون ریاست سازمان برنامه و بودجه، مشاور معاونت اجتماعی، فرهنگی و علمی سازمان برنامه و بودجه و رییس گروه آموزش عالی آن سازمان قابل مشاهده است. علاوه بر این حضور معاونان ۶ وزارتخانه کلیدی مرتبط با اشتغال پذیری و مهارت افزایی در این اجلاس تراز آن را به یک رویداد دانشگاهی جریان ساز ارتقا داده است.

وی درخصوص علت انتخاب محل برگزاری اجلاس در دانشگاه بوعلی سینا گفت: در نشست های تخصصی و پیش نشست های اجلاس که با محوریت «طرح مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی» در ۲۳ اردیبهشت و ۱۲ تیرماه سال جاری با حضور ۵۳ معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی برخی دانشگاه های برگزیده کشور در محل وزارت علوم تشکیل شد، از معاونان شرکت کننده برای آمادگی میزبانی اجلاس ۵۱ استعلام شد که ۱۰ دانشگاه کشور به این منظور اعلام آمادگی کردند. با توجه به ۲ شاخص اصلی؛ مرکزیت جغرافیایی، سهولت نسبی دسترسی برای اکثریت دانشگاه های کشور و دارا بودن زیرساخت ها و شرایط متناسب برای برگزاری اجلاس با حضور حدود ۲۰۰ مهمان و همچنین دارا بودن تجربه های غنی در زمینه «مهارت افزایی» دانشگاه بوعلی سینا انتخاب شد.

دکتر آهنچیان در پاسخ به این پرسش که "نقش دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در این رویداد جریان ساز چیست؟ " تصریح کرد: محور برنامه ریزی و اقدام در مسیر این تحول اساسی در نظام آموزش عالی کشور، دفتر برنامه ریزی آموزش عالی است که یکی از مهم ترین وظایف آن، بهبود و اصلاح فرایند آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه ها است.

وی بیان کرد: به این منظور از ابتدای شروع به کار دولت دوازدهم که محور برنامه ششم توسعه در بعد آموزش عالی، مهارت افزایی و ارتقای توان پاسخگویی به تقاضاهای روزافزون اجتماعی-اقتصادی تعیین شد و به ویژه با نظر به برنامه راهبردی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این رابطه، نیروی فکری و عملیاتی دفتر بر پیشبرد این اهداف قرار گرفت. در همین راستا برنامه ریزی و هدایت اجلاس پنجاه و یکم معاونان آموزشی در سال جاری نیز در زمره وظایف این دفتر قرار گرفت و برنامه اجلاس با محوریت مهارت افزایی و اشتغال پذیری تنظیم شد.

وی در پاسخ به این سوال که "برنامه این دوره از اجلاس معاونان آموزشی وتحصیلات تکمیلی چیست و از چه ویژگی های ممتازی برخوردار است؟ " اظهار داشت: پنجاه و یکمین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها که در روزهای ۱۰ و ۱۱ شهریورماه سال جاری در دانشگاه بوعلی سینا برگزار خواهد شد به چند دلیل برجستگی و تفاوت دارد: نخست اینکه در تراز ملی و با حضور معاونان چندین وزارتخانه مرتبط با موضوع اشتغال پذیری به منظور کمک به تصمیم گیری درباره موضوع بهبود مهارت افزایی دانشجویان برگزار می شود.

وی افزود: همچنین این اجلاس ابزار مدیریتی مستقیم برای تداوم برنامه استراتژیک رابطه وزارت علوم با سازمان برنامه و بودجه در جهت افزایش ضریب اطمینان تحقق برنامه ششم توسعه در بخش آموزش عالی است.

به گفته دکتر آهنچیان در این دوره از اجلاس دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری حضور خواهند یافت و برنامه های وزارت علوم در رابطه با مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان به طور مستقیم به معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها اعلام خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اجلاس بر روی یک محور معین و ویژه متمرکز شده است تا به تصمیم گیری عالمانه تر در ادامه فرایند تحول آموزش بر اساس برنامه های مهارت افزایی کمک کند. از این رو از سطح گزارش دهی و اعلام برنامه ها فراتر رفته است.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۳ )