با تلاش پژوهشگران پارک علم و فناوری فارس محقق شد؛

تولید گیاهان سخت تکثیر با کمک روش جدید کشت بافت

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۵ کد : ۴۰۹۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۲۵۱
محققان شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری فارس، گیاهان سخت تکثیر را با کمک روش جدید کشت بافت تولید کردند.
تولید گیاهان سخت تکثیر با کمک روش جدید کشت بافت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمد امین تقی پور مدیر این شرکت دانش بنیان گفت: در این روش محیط کشت ژله‌ای تولید و همه عناصر مورد نیاز گیاه و هورمون گیاهی به آن اضافه می‌شود.
وی افزود: این نمونه از قسمت انتهایی گیاه در محیط کشت قرار می‌گیرد تا در دما، رطوبت و نور استاندار به رشد خود ادامه دهد.
تقی پور تصریح کرد: در این روش گیاه بدون نیاز به خاک و آب تکثیر می‌شود و در بازه زمانی کوتاه شش هفته ای در محیط کشت به گیاه کامل تبدیل و آماده استقرار در گلخانه، باغ، مزرعه و یا آکواریوم می‌شود.
وی افزود: تولید تیراژ بسیار زیاد از تعداد کمی گیاه در مدت زمان کوتاه، انتقال خصوصیات گیاه مادر به نسل‌های بعدی در گیاهان اصلاح نژاد شده، تولید گیاهان عاری از هرگونه باکتری و ویروس و احیا گیاهان در معرض انقراض را از مزیت‌های روش کشت بافت نسبت به روش‌های سنتی قلمه زدن و کاشت بذر برشمرد.
تقی پور با بیان اینکه تاکنون رزمحمدی، رز هلندی، استویا و گیاهان آکواریومی با روش کشت بافت تکثیر شده است، افزود: در حال تحقیق در خصوص سازگار کردن گیاه حشره خوار ونوس که کاربرد زینتی دارد، به عنوان آفت کش طبیعی برای استفاده در مزارع و باغ‌ها هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در این شرکت سالانه ۴۰ هزار نشا انواع گیاهان تولید می‌شود که در آینده نزدیک این رقم به بیش از ۱۰۰ هزار نشا افزایش خواهد یافت.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۲۶ )