از سوی محققان دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفت؛

نصب موفق لاینر فلزی شفت فشار قائم نیروگاه "اوما اویا" در سریلانکا

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۸:۱۷ کد : ۴۰۸۹۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۸۱۰
برای نخستین بار در جهان تیمی از مهندسان کشورمان به سرپرستی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف موفق به نصب لاینر فلزی شفت فشار قائم نیروگاه "اوما اویا" در سریلانکا با سیستم رباتیکی ابتکاری شدند.
نصب موفق لاینر فلزی شفت فشار قائم نیروگاه "اوما اویا" در سریلانکا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، با نصب آخرین قطعه آبراهه قائم نیروگاه اوما اویا در سریلانکا، عملاً کار شافت فشار ۶۲۰ متری این نیروگاه با روشی کاملاً نوین برای اولین بار در جهان و در زمانی کمتر از یک چهارم روش‌های رایج با موفقیت به پایان رسید.
به گفته دکتر دورعلی استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف، مجموعه رباتیکی این پروژه که از بخش‌های کلیدی و بسیار موثر این طرح محسوب می‌شود، به طور کامل در ایران طراحی و ساخته و به کشور سریلانکا ارسال شد.
وی افزود: این لطف الهی نتیجه خودباوری، نوآوری، تلاش خستگی ناپذیر، دقت درکار و استفاده درست از توانایی های مهندسی مجموعه و اطمینان کارفرما به توانایی‌های مجموعه ما بوده است.
این مجموعه ماشین‌آلات با انتقال لوله‌های پوشش فلزی، نفرات و تجهیزات، امکان انجام عملیات نصب لاینرهای فلزی شافت‌های قائم نیروگاه‌ها را به صورت ایمن و با سرعت بالا فراهم آورد. فرآیند لوله‌گذاری برای لوله های با قطر ۲.۲ متر، طول ۹ متر، و وزن حدود ۲۵ تن طراحی شد. این ربات‌ها که یک مجموعه ۶ عضوی را تشکیل می‌دهند، قادرند لوله‌ها را در تونل‌های عمودی به عمق ۶۵۰ متر به صورت دقیقاً هم‌راستا نمایند تا عملیات جوشکاری صورت پذیرد. این مجموعه در زمانی کمتر از یک چهارم زمان برای روش‌های معمول این کار را انجام داده که در نوع خود بی نظیر است.
مجموعه رباتیکی قادر است با تغییراتی در کاربردهای مشابه مورد استفاده قرار گرفته و روش ابتکاری به کار گرفته شده در سایر پروژه‌های نیروگاهی جایگزین روش‌های معمول شود.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )