مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم در نشست معاونان پژوهشی دانشگاه ها خبرداد:

۷۰۰ فارغ التحصیل دانشگاهی بخشی از خدمت سربازی را در محیط های پژوهشی می گذرانند

۲۷ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۲ کد : ۴۰۸۷۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۶۴۸
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: با تفاهم صورت گرفته میان وزارت علوم و ستاد کل نیروهای مسلح؛۷۰۰ فارغ التحصیل دانشگاهی که دوره های مهارت شغلی را طی کرده باشند؛ بخشی از خدمت سربازی را در آزمایشگاه ها و شرکت های دانش بنیان می گذرانند.
۷۰۰ فارغ التحصیل دانشگاهی بخشی از خدمت سربازی را در محیط های پژوهشی می گذرانند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد سعید سیف روز شنبه در نشست هم اندیشی معاونان پژوهشی دانشگاههای کشور اظهار داشت: بر اساس این تفاهم نامه، دانش آموختگان دانشگاه ها که در دوره های مهارت آموزی سازمان و فنی و حرفه ای کشور شرکت کرده و امتیازات لازم را کسب کنند می توانند به عنوان «سرباز آزمایشگاه»، «سرباز محقق» و «سرباز مربی» بخشی از طول دروه خدمت سربازی خودرا در محیط های دانشگاهی و پژوهشی طی کنند.

وی افزود: در بررسی های آماری مشخص شد که ۳۷ درصد مراجعه کنندگان به مراکز آموزشی سازمان فنی و حرفه ای، فارغ التحصیل دانشگاه هستند و بر همین اساس تصمیم گرفته شد تفاهم نامه ای میان وزارت علوم و سازمان و حرفه ای امضا شود و دانشجویان در حین تحصیل، مهارت شغلی کسب کنند.

دکتر سیف گفت: البته دانشگاه ها منتظر تصمیم های وزارت علوم نمانده و خودشان طرح های مختلفی در خصوص «افزایش مهارت اشتغال پذیری دانشجویان» ارائه و اجرا کرده اند که در این زمینه دانشگاه های صنعتی شریف، خوارزمی، صنعتی امیرکبیر، علامه طباطبایی و صنعتی بهبهان تجربیات موفقی دارند و می توانند این تجربیات را به سایر دانشگاه ها منتقل کنند.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: بر اساس تکالیف ابلاغ شده ازسوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت علوم، رصد میزان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت و در اسفندماه سال ۱۳۹۶ به دانشگاه ها ابلاغ شد.

وی تصریح کرد: براساس ابلاغ وزارت علوم، روسای دانشگاه ها باید آمار اشتغال دانش آموختگان خود را که ۴ سال از زمان فارغ التحصیلی آنان گذشته باشد به وزارت علوم ارسال کنند و تا کنون ۵۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی آمار خودرا ارسال کرده اند.

دکتر سیف گفت: اگر هر دانشگاه بتواند با ۲۰ درصد فارغ التحصیلان خود ارتباط گرفته و وضعیت اشتغال آنان را مشخص کند در مجموع خواهیم توانست یک جمع بندی و الگوی خوبی از وضعیت اشتغال دانشگاهیان را ترسیم کنیم.

وی اظهار داشت: براساس تجزیه و تحلیل ۴ رشته «علوم ریاضی، برق، عمران و مکانیک» در آمار ارسالی ۱۸ دانشگاه، میزان اشتغال فارغ التحصیلان در رشته ریاضی، ۳۹، در رشته برق، ۵۴، در رشته عمران، ۵۷ و در رشته مکانیک ۵۹ درصد است.

وی تصریح کرد: لینک مربوط به «آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی» در سامانه مپفا معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم قرار داده شده است و مسئولان دانشگاه ها به آسانی می توانند از این طریق آمار خودرا ارسال کنند.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵