انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه ایلام و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام

۲۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۰ کد : ۴۰۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۹۱
به منظور تقویت و گسترش همکاری و تعامل دانشگاه ایلام و صنعت به عنوان دو مؤلفه اصلی اثرگذاردرفرایند توسعه پایدار، تفاهم نامه ای بین دانشگاه ایلام و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام منعقد شد. به گزا...
به منظور تقویت و گسترش همکاری و تعامل دانشگاه ایلام و صنعت به عنوان دو مؤلفه اصلی اثرگذاردرفرایند توسعه پایدار، تفاهم نامه ای بین دانشگاه ایلام و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام دراین جلسه مشترک با هدف انعقاد این تفاهم نامه گفت: باید کوشید تا شهروندان نسبت به اهمیت و نقش ملموس و تأثیرگذار واقعی دانشگاه واقف شوند و ارتباطی نزدیک میان قابلیت های دانشگاه درحل مسائل شهر و عامه مردم شکل گیرد و هم اکنون دردانشگاه ایلام آمادگی لازم برای ایفای نقش در زمینه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف وجود دارد.
وی افزود: یکی از بخش‌های مهم که می‌تواند درشتاب بخشیدن به توسعه استان مؤثر باشد، بخش تولید و تجارت است که با فراهم شدن زمینه ارتباط این بخش با دانشگاه و مراکز علمی می‌توان دستاوردها و ثمرات ارزشمندی را نصیب مردم استان و حتی کشور کند.
دکترعلی‌اکبری گفت: تنها درسایه همکاری بین دانشگاه و صنعت است که ثمره و آثار یافته‌های علمی اندیشمندان می‌تواند درقالب تولید محصول دانش محور در زندگی مردم نمود واقعی پیدا کند.
نصیری رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان ایلام در سخنانی بیان داشت: دانشگاه یک موجود زنده و پویا می‌باشد که هر فرد برای فرار از بی تحرکی بایستی خود را به این موجود زنده و ارزشمند نزدیک کرده و از وجود آن بهره گیری کند.
وی درخصوص نحوه همکاری فی مابین خاطرنشان کرد: فضا و بستر سخت افزاری و نرم افزاری مناسب برای برقراری رابطه ای هدفمند و مؤثر بین صنعت و دانشگاه دراستان ایلام فراهم است.
نصیری ادامه داد: دانشگاه ایلام از نظر منابع انسانی متخصص غنی می‌باشد و بایستی شرایطی فراهم شود تا از ثمره سال‌ها دانش‌آموزی و اندوخته‌های علمی جوانان این منطقه، همه سطوح جامعه منتفع شوند.
این مسئول با اشاره به دایره فعالیت و تنوع خدمات قابل ارائه به درصد زیادی از افراد جامعه توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: با همراهی و همکاری دانشگاه می‌توان برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی به همکاران سازمان، تجار، بازرگانان، اصناف و بازاریان، صنعت گران و معدن کاران را در دستور کار قرارداد و درجهت کیفی شدن خدمات و بالابردن سطح توان مندی‌ها و افزایش بهره وری جامعه هدف گام‌های اساسی و مثبتی برداشته شود.
گفتنی است مدت این تفاهم نامه چهارسال اعلام شد که در آن موضوعاتی چون اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی فی مابین در سطوح وزارتخانه و استان، جمع آوری مشکلات صنعت و دانشگاه، طبقه‌بندی و اولویت‌گذاری به منظور ارائه راهکارهای مناسب، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی از محققان و متخصصان فعال دانشگاهی در زمینه اجرای طرح‌های موفق تحقیقاتی و پژوهشی دربخش صنعت، معدن و تجارت، ایجاد بانک اطلاعاتی ازطرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی مشترک صنعت و دانشگاه به منظور اطلاع رسانی از فعالیت‌های مشترک و توسعه همکاری‌های دانشگاه و صنعت، آشنایی بخش صنعت با توانایی‌های دانشگاه برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های مورد نیاز صنایع، انعکاس مسائل و مشکلات صنایع به دانشگاه برای ارائه راهکارهای علمی و مناسب، برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از نیروهای کارآمد برای استفاده از نتایج تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی دربخش صنعت، استفاده از ابزارهای انگیزشی لازم و جذاب برای مدیران واحدهای تولیدی برای بهبود برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت و استفاده از محققان و متخصصان فعال دانشگاه درجهت فعال کردن هرچه بیشتر واحدهای تحقیق و توسعه در بخش صنعت و معدن مورد توجه قرار گرفته است.