انعقاد تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و صندوق حمایت از پژوهشگران

۲۳ دی ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۲ کد : ۴۰۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۲
تفاهم نامه همکاری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور  با حضور مسئولان و در جمع محققان و اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه، با هدف همکاری در زمینه اجرای...
انعقاد تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و صندوق حمایت از پژوهشگران

تفاهم نامه همکاری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور  با حضور مسئولان و در جمع محققان و اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه، با هدف همکاری در زمینه اجرای طرح های تحقیقاتی در محل پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدا ی این دیدار، دکتر زمانی رئیس پژوهشگاه به ارائه گزارش اجمالی در خصوص وضعیت پژوهشگاه پرداخت و گفت:امیدواریم این تفاهم نامه و حمایت های انجام شده، منجر به ارتقای پژوهش و فناوری در پژوهشگاه  و کسب دستاوردهای اززشمند در جهت رفع نیازهای جامعه  باشد.

در این مراسم دکتر ضرغام  رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران  نیز ذز سخنانی اظهارداشت: مدیریت هدفمند بخش پژوهش و استفاده بهینه از منابع و امکانات، ابزار ضروری برای توسعه و موفقیت بیشتر علم و دانش کاربردی در کشور است.  

  وی همچنین تنوع در جذب منابع درآمدی را عامل دیگری برای موفقیت مراکز پژوهشی  در رسیدن به اهداف راهبردی و تحقق اهداف مراکز علمی عنوان کرد و افزود: مراکز پژوهشی باید تلاش کنند تا تنوع در جذب منابع مالی ایجاد کرده و صرفا تکیه بر منابع دولتی نداشته باشند .

   دکتر ضرغام تصریح کرد: 6/1 درصد تولید علم دنیا، مربوط به ایران است که صندوق حمایت از پژوهشگران با در اختیار داشتن فقط 25 هزارم درصد بودجه تحقیقاتی کشور، حامی یک درصد تولید علم کشور بوده است  و هم اکنون ، براساس سیاستهای کلی نظام و اسناد بالادستی، باید برای تبدیل علم به ثروت، حمایت های خود را پررنگ نماید.

وی با بیان امکانات موجود جهت استفاده از ظرفیت های دانشمندان و محققان برجسته گفت: با کرسی پژوهشی برای استادان بنام و دانشمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور که بلحاظ علمی شناخته شده باشند و نگاه راهبردی به تحقیقات خود داشته باشند، این دانشمندان  بمدت ده سال مورد حمایت مالی قرار می گیرند که تاکنون 21 کرسی پژوهشی از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران به تیم های تحقیقاتی و یا دانشمندان ایرانی مقیم داخل و خارج از کشور اعطا شده است.

 دکتر ضرغام همچنین تاکید کرد: 13 کارگروه تخصصی در صندوق حمایت از پژوهشگران ایجاد شده و هر کارگروه، ده موضوع را براساس نیازهای کشور مشخص کرده اند که برای انجام کار تحقیقاتی روی این موضوع ها و استفاده از نتایج آن توسط سازمانها و نهادها، اطلاع رسانی خواهد شد تا  از بهترین طرح پژوهشی در این زمینه ها حمایت شده و به رفع مشکلات جامعه منجر شود. سپس تفاهم نامه همکاری پژوهشگاه و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در جمع محققان و اعضای هیئت علمی پژوهشگاه، با هدف همکاری در زمینه اجرای طرح های تحقیقاتی  به امضا رسید.

در این تفاهم نامه، همکاری در زمینه اجرای پروژه های تحقیقاتی و دوره های پسا دکتری در راستای سیاست ها و اولویت های تحقیقاتی بیان شدو مقرر شد طی این مدت، پژوهشگاه، اولویت های تحقیقاتی و موضوعات مورد نظر را مشخص کرده و به صندوق حمایت از پژوهشگران اعلام کند تا صندوق نیز طبق روال، نسبت به بررسی و درصورت تصویب، نسبت به اجرای مراحل مربوطه اقدام کند.ضمنـآ، همکاری برای ایجاد مراکز نوآوری در پژوهشگاه نیز از دیگر موضوع های این تفاهم نامه است.