معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

وظیفه حوزه عمرانی دانشگاه ها ارزان ساختن نیست، بلکه خوب ساختن است

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۱:۳۹ کد : ۴۰۷۱۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۵۵۱
دکترمحمد تقی نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه باید با تشکیل کمیته های تخصصی برای بازسازی و نوسازی ساختمان ها ایده های جدید داشته باشیم، تصریح کرد: باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که وظیفه حوزه عمرانی دانشگاه ها ارزان ساختن نیست، بلکه خوب ساختن است.
وظیفه حوزه عمرانی دانشگاه ها ارزان ساختن نیست، بلکه خوب ساختن است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر محمدتقی نظرپور در نشست دبیران عمرانی مناطق ۱۰ گانه وزارت علوم در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه سابقه امورعمرانی در وزارت علوم بسیار طولانی است، اظهار داشت: بعد از انقلاب احساس نیاز به فضاهای دانشگاهی وجود داشت که در این خصوص ستاد وزارت به این فکر افتاد که در کشور نیاز به مدیریت متمرکز وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه باید در همه امور برنامه ریزی داشته باشیم تا حداکثر بهره را ببریم، افزود: در حال حاضر ساخت و ساز نسبت به گذشته کمتر شده است، ولی نگهداری فضاها بسیار مهم است که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه کار دبیران عمرانی مناطق سنگین است و باید فراتر از ساختار اداری کار کنند، خاطرنشان کرد: باید دستورالعملی تدوین کرده و در اختیار دانشگاه های کشور قرار گیرد تا این دستورالعمل ها به نسل های بعدی نیز منتقل شود.
وی به ضرورت تهیه کتاب دستورالعمل جهت ماندگاری بیشتر و شناسنامه ساختمان های دانشگاه ها تاکید و خاطرنشان کرد: مستندسازی ساختمان ها در هزینه های تعمیر و نگهداری تاثیرگذار است.
دکترنظرپور به ضرورت راه اندازی اتاق های فکر با حضور استادان دانشگاهی تاکید کرد و گفت: ممکن است در برخی موارد نتوانیم درآمد جدیدی برای دانشگاه داشته باشیم، ولی قطعاً با صرفه جویی می توان درآمدزایی کرد.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم به ضرورت ساماندهی فضاهای دانشگاهی تاکید کرد و افزود: در خصوص مدیریت سبز و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نیز باید اهتمام ویژه داشته باشیم.
دکتر جمشید اسماعیلی مدیرکل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با بیان اینکه در سطح وزارت علوم دارای ۱۰ منطقه هستیم که دبیران عمرانی مناطق ۱۰ گانه جزو بهترین ها و افراد توانمند دانشگاه ها هستند، اظهارامیدواری کرد از توانمندی و تخصص دبیران عمرانی مناطق برای توسعه دانشگاه ها استفاده کنیم.
وی افزود: مشکلات موجود نباید موجب دلسردی همکاران در دانشگاه های کشور باشد بلکه باید با همفکری و هم اندیشی بتوانیم راهکارهای برون رفت از وضع موجود را پیدا کرده و عملیاتی کنیم.
دکتر عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه استفاده از بهترین های دانشگاه سبب می شود که به توسعه کمی و کیفی خللی وارد نشود، گفت: باید با حذف هزینه های زائد و کاهش هزینه، تکانه های خارجی را به صورت عالمانه مدیریت کنیم.
وی اظهارامیدواری کرد: باید با همفکری هم بتوانیم در ارتقای امور عمرانی دانشگاه ها نقش آفرینی کنیم.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه دانشگاه باید در ابتدا فضاهای فیزیکی مورد نیاز خود را تامین کند، تصریح کرد: امکانات سخت افزاری زمینه ساز پیشرفت کمی و کیفی است و باید به این مهم دقت کرد.
در پایان این نشست معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و هیئت همراه از پروژه های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی بازدید کردند.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷