در نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبزعرضه شد؛

تولید توربین بادی در پارک علم و فناوری خوزستان

۱۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۰:۲۲ کد : ۴۰۵۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۷۷
شرکت دانش بنیان ویندمکس مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان توربین‌های بادی تولید می‌کند که طراحی و ساخت آن به طور کامل در کشورمان انجام می‌شود.
تولید توربین بادی در پارک علم و فناوری خوزستان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، توربین‌های تولید شده در شرکت ویندمکس محور عمودی هستند و در مناطق شهری و مسکونی استفاده می‌شوند.
طراحی و ساخت مکانیکی و الکتریکی این محصول به طور کامل در داخل کشور انجام می‌شود و هیچ قطعه خارجی یا وارداتی در این محصول استفاده نشده است.
نوآوری‌هایی در این محصول به‌کار رفته که برای اولین بار در جهان استفاده شده است. برای مثال از مبدل‌های الکترونیکی در این توربین‌ها استفاده شده که دیگر نیازی به گیربکس و ترانسفورماتور ندارند که باعث شده است بازدهی این توربین‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از نمونه‌های مشابه شود.
بازده این توربین‌ها بسته به متراژ آنها متفاوت است؛ برای مثال توربین بادی یک متری یک کیلو وات بر ساعت، توربین سه متری پنج کیلو وات بر ساعت و نمونه ۶ متری ۱۰ کیلو وات بر ساعت برق تولید می‌کند که همگی از نمونه‌های توربین بادی هستند.
نمونه توربین‌های نیروگاهی در ۲۰، ۵۰ و ۷۰ کیلو وات بر ساعت برق تولید می‌کند که به دلیل اندازه بزرگ و سروصدای زیاد خارج از شهر نصب می‌شوند.
این توربین در اهواز برای سه سازمان دولتی و یک سازمان خصوصی نصب شده است.
ر.ب ۴۵