در راستای گسترش همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری انجام شد؛

دیدار معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و سفیر ایتالیا در ایران

۰۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۷ کد : ۴۰۴۳۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۹۳
دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا در ایران در راستای گسترش همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری با کشور ایتالیا دیدار و گفت‌وگو کرد.
دیدار معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و سفیر ایتالیا در ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر برومند در این دیدار به سابقه خوب همکاری علمی دو کشور و اهمیت توسعه و گسترش همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری با کشور ایتالیا، تفاهم نامه‌های منعقد شده بین دو کشور و تلاش برای اجرایی کردن بیشتر این تفاهم‌نامه و برگزاری نشست علم، فناوری و نوآوری در ایتالیا اشاره کرد و دکتر نیسی را به عنوان نماینده وزارت علوم جهت پیگیری همکاری‌ها و برگزاری نشست با همکاری دکتر صدری نسب، رئیس مرکز مطالعات همکاری‌های علمی و بین المللی معرفی کرد.

وی با اشاره به اینکه حوزه‌های همکاری بسیاری بین دو کشور وجود دارد، معرفی نمایندگانی از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای همکاری از سوی دو کشور و برگزاری کمیته علمی و پژوهشی مشترک (مانند نشست فعالان دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی در حوزه‌های مشخص) را پیشنهاد کرد.

دکتر برومند درخصوص فعالیت‌های B to B (فعالیت‌های تجاری بین دوکشور)، به تعداد پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور اشاره کرد و گفت: شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری در این خصوص می‌توانند با شرکت‌های ایتالیایی پروژه‌های مشترک و توسعه محصولات برای بازار ایران یا بازارهای دیگر در ایران داشته باشند.

مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا در ایران ضمن قدردانی از برگزاری این دیدار، به امضای بیانیه مشترک در سال ۲۰۱۷ بین وزرای علوم دو کشور اشاره کرد و برگزاری نشست علم، فناوری و نوآوری در ایتالیا را مهم تلقی کرد و نشست علم، فناوری و نوآوری را که در سال گذشته در تهران برگزار شد، چارچوب و مدلی برای برگزاری این نشست دانست.

وی بر امکان ایجاد تغییر در مدل همکاری برای نشست و نیاز به یک نقشه راه تأکید کرد.

اعلام آمادگی برای حمایت بیشتر از پروژه پیترو دلا ناله و حمایت و انرژی بیشتر از طرف ایتالیایی، معرفی طرف ایرانی به منظور پیشبرد همکاری‌های مشترک با ایتالیا، توجه بیشتر به اجرایی‌کردن تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک دو کشور و برگزاری کمیته مشترک در حوزه پژوهش، از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار است.

سپس دکتر عبدالساده نیسی مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری ضمن ارائه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های همکاری با کشور ایتالیا، در راستای تشکیل کمیته مشترک پژوهشی، به زمینه‌های همکاری کمیته شامل «تعریف پروژه‌های مشترک پژوهشی»، «رشته‌های آموزشی مشترک»، «پروژه‌های توسعه فناوری مشترک»، «ایجاد مؤسسات پژوهشی مشترک»، «تبادل اساتید و دانشجویان»، «اطلاعات علمی (کتاب، مقالات)» و «کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی مشترک» اشاره کرد.

ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵/‏ ع. ع ۵۷


( ۱ )