با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو – ایران برگزار شد

۰۲ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۸ کد : ۴۰۴۱۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۸۶
شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران، دکتر احمد جلالی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، دکتر رضا فرجی دانا نماینده شورای عالی در شورای اجرایی کمیسیون و برخی دیگر از مسئولان از دستگاه های مرتبط برگزار شد.
شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو – ایران برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نشست که در محل این وزارتخانه برگزار شد با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مناسبت‌های سال ۲۰۱۹ اعطای "جایزه اخلاق در علم ابن‌سینا" است، تاکید کرد: زمان اهدای این جایزه باید سریعاً تعیین و فراخوان و ارزیابی‌های آن نیز که زمان‌بر است، متعاقباً اعلام شود.
وی خاطرنشان کرد: در بحث جنگل‌های هیرکانی باید مستندات علمی بیولوژیک از جمله گونه‌های گیاهی نیز لحاظ شود؛ زیرا بیشترین گونه‌های گیاهی در منطقه شمال و حاشیه خزر در خاک ایران است.


* ضرورت معطوف شدن برنامه‌های کمیسیون ملی یونسکو به برگزاری بزرگداشت جندی شاپور و سهروردی
دکتر حجت الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران نیز در این نشست با بیان اینکه امسال و سال آتی شاهد برگزاری بزرگداشت هزار و هفتصد و پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه جندی شاپور و همچنین بزرگداشت هشتصد و پنجاهمین سال آغاز زندگی فعال شیخ شهاب‌الدین سهروردی هستیم، اظهار داشت: ضروری است برنامه‌های فرهنگی، هنری و علمی کمیسیون ملی یونسکو معطوف به این دو رویداد شود.
وی افزود: شیخ اشراق سهروردی و جندی شاپور چهره‌های شناخته شده‌ای در دنیا هستند و این دو مراسم فرصتی استثنایی برای کشورمان به منظور معرفی این دو چهره محسوب می‌شود تا نسل نو احساس غرور و افتخار کند؛ چرا که ۵۰۰ سال قبل از دانشگاه سوربن، در کشورمان دانشگاه جندی شاپور مشغول فعالیت بوده است.
دکتر ایوبی تصریح کرد: در این راستا چندین کمیته علمی، فرهنگی و هنری تشکیل شده است و بسته پیشنهادی برای هر دو رویداد نیز آماده شده است.
وی فراخوان برای نماد شیخ اشراق، برپایی نمایشگاهی از آثار بزرگان خوشنویسی کشور، تهیه فیلمنامه و نمایشنامه درخصوص شیخ اشراق، برگزاری همایش بین‌المللی در ایران و فرانسه و اجماع درخصوص پرتره شیخ اشراق را برخی از برنامه‌های برگزاری بزرگداشت هشتصد و پنجاهمین سال آغاز زندگی فعال شیخ شهاب‌الدین سهروردی برشمرد.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران خاطرنشان کرد: برگزاری همایش‌هایی در ایران، سوربن، یونان و هند، رونمایی از مقالات شمس تبریزی که به فرانسه ترجمه شده در شهریورماه سال جاری برخی از فعالیت‌های بزرگداشت هزار و هفتصد و پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه جندی شاپور است.
وی افزود: قصد داریم به منظور فراگیر شدن این دو رویداد، با ایجاد سازوکار به منظور هم‌افزایی، انجمن‌های علمی کشور را دخیل کنیم و از ظرفیت‌های کرسی‌های علمی نیز بهره‌مند شویم.
دکتر ایوبی درخصوص جنگل‌های هیرکانی گفت: با همکاری انجمن سینمایی جوان فراخوان مسابقه فیلم کوتاه و عکس از جنگل‌های هیرکانی اعلام شده است؛ تا از ظرفیت‌های هنر برای ثبت جنگل‌ها استفاده بهینه شود.

 

* بهره‌مندی از ظرفیت‌های دانشگاه‌های کشور در برگزاری بزرگداشت جندی شاپور و شیخ اشراق

دکتر احمد جلالی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو نیز در این نشست اظهار داشت: باید کلیه دانشگاه‌های کشور بر اساس ظرفیت‌ها و بودجه خود بخشی از برگزاری دو رویداد بزرگداشت هزار و هفتصد و پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه جندی شاپور و همچنین بزرگداشت هشتصد و پنجاهمین سال آغاز زندگی فعال شیخ شهاب‌الدین سهروردی را برعهده گیرند.

شرکت کنندگان در شورای کمیسیون ملی یونسکو – ایران به «بررسی و تصمیم‌گیری درخصوص تأسیس کارگروه‌ها یا کمیته‌های ملی جدید»، «بررسی و تبادل نظر درخصوص برنامه‌ریزی به منظور بزرگداشت هزار و هفتصد و پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه جندی شاپور و بزرگداشت هشتصد و پنجاهمین سال آغاز زندگی فعال شیخ شهاب‌الدین سهروردی»، «بررسی و تبادل نظر درخصوص تشکیل کمیته ملی دیداری و شنیداری» و «بررسی و تبادل نظر درخصوص پیشنهادات دستگاه‌های مختلف برای برنامه‌های پیش روی کمیسیون ملی یونسکو» پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )