با حضور مدیر آموزش عالی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور؛

نشست کارگروه آموزش عالی استان خوزستان برگزار شد

۰۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۹ کد : ۴۰۳۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۷
نشست کارگروه آموزش عالی استان خوزستان با حضور دکتر غلامرضا گرایی نژاد مدیر آموزش عالی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در سالن حوزه ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
نشست کارگروه آموزش عالی استان خوزستان برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، در این نشست دکتر گرایی نژاد با بیان اینکه امسال برنامه‌ریزی‌های لازم برای سفر به چندین استان انجام‌شده که خوزستان به دلیل جایگاه ویژه ازجمله این استان‌ها است، اظهار داشت: امیدواریم در این سفرها و بازدیدهایی که انجام می شود بتوانیم مشکلات را بهتر شناسایی کرده و به آن بپردازیم.

وی افزود: پس‌ازاین سفر جمع‌بندی‌های لازم در تمامی جنبه‌ها با مشورت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان انجام می‌شود و این امکان وجود دارد که نشستی با حضور استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان در تهران برگزار شود تا بتوان بخشی از مشکلات را بررسی و حل کرد.

مدیر آموزش عالی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، گفت: شاید در برخی از موارد به ۱۰۰ درصد تخصیص اعتبار نرسیم اما در بخش‌هایی بتوانیم استانی را در اولویت قرار دهیم و یا سازگاری برای حل مشکلات بیندیشیم.

وی، اظهار کرد: این مسئله نشان می‌دهد که از این تعداد دانشجویان ۲۱۹ هزار نفر در استان خوزستان هستند که پنج و سه‌دهم درصد کل دانشجویان کشور محسوب می‌شود که از این تعداد ۳۷ هزار نفر آموزش رایگان دارند و باقی شهریه پرداز هستند.

مدیر آموزش عالی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به اینکه آموزش رایگان در سطح کشور ۱۷ درصد و در استان خوزستان نیز همین میزان است، گفت: شاید این مسئله مطرح شود که این استان از نظر سطح درآمد خانوار این کشش را ندارد که به سمت شهریه پردازی برود و باید این مطالعات در وزارت علوم انجام شود که کدام مناطق به سمت توسعه آموزشی عالی رایگان پیش رود.

وی بیان کرد: تلاش کرده‌ایم بتوانیم جوابگوی مشکلات دانشگاه‌ها باشیم و امسال نیز با همکاری وزارت علوم نشستی با معاونان اداری مالی دانشگاه‌ها برگزار کنیم تا پیش از ورود به بودجه بتوان شاخص‌هایی که همه‌گیر است را بررسی کرد.

مدیر آموزش عالی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، اضافه کرد: مسئله توسعه ظرفیت و توسعه امکانات علاوه بر هزینه تا حدودی به تحرک، بینش و انگیزه مدیران منطقه بستگی دارد؛ در سخت‌ترین روزهای کشور سازمان برنامه نیز تلاش داشته همکاری‌های لازم را داشته باشد و خوشبختانه تیم آموزش عالی استان در حال حاضر از ظرفیت بالایی بهره‌مند‌است و درگذشته نیز تلاش‌های خوبی برای حل مشکلات شده است.

دکترگرایی نژاد، تصریح کرد: در زمینه توسعه عمرانی نیز تحرک استان خوزستان موجب شده است ما نیز باانگیزه بیشتری استان را در بخش آموزش عالی همراهی نماییم و این نکته‌ای مثبت در استان است. این قول را خواهیم داد که تلاش مان را ادامه دهیم.

وی افزود: در دانشگاه شهید چمران اهواز پروژه‌های مصوب شده‌ای وجود داشته که تماماً فعال‌شده و سه پروژه اساسی دیگر نیز امسال به بهره‌برداری می‌رسد؛ سایر پروژه‌ها نیز با برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته در سال آینده با تأمین اعتبارات خاص موردنیاز به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیر آموزش عالی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، ادامه داد: یکی از اقدامات بسیار مهم در این دانشگاه بهسازی مجتمع خوابگاهی دخترانه حضرت معصومه (س) است که تاکنون هفت بلوک این مجتمع بازسازی‌شده و این برنامه امسال و سال آینده نیز ادامه خواهد داشت و جزو بزرگ‌ترین اقدامات دانشگاه شهید چمران اهواز است.

دکترگرایی نژاد، تصریح کرد: همچنین فعالیت‌های مشترکی با شرکت مناطق نفت‌خیر جنوب و مراکز تحقیقاتی این دانشگاه انجام‌شده که گام مهمی است و می‌تواند موجب ارتقا و پیشرفت هم دانشگاه و هم صنعت نفت باشد.

* سهم استان خوزستان از آموزش عالی دولتی کم است

در ادامه دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز نیز با بیان اینکه آموزش عالی در استان گسترده خوزستان مشکلات خاص خود را در بخش‌های مختلف دارد، گفت: یکی از مشکلات، سهم کوچک خوزستان از آموزش عالی دولتی است و بخش قابل‌توجهی از دانشجویان در بخش غیردولتی است و لازم است به آموزش عالی دولتی استان توجه بیشتری شود.

دکتر خواجه گفت: دانشگاه شهید چمران اهواز به واسطه هشت سال جنگ نتوانست به رشد موردنظر خود دست یابد و توقفی طولانی داشت که آسیبی جدی به آن وارد شد و نتوانست بودجه‌های لازم را جذب کند و طبیعی است دانشگاهی که بودجه را جذب نکند در سال‌های بعد نیز افزایش بودجه نخواهد داشت؛ این در حالی است که این دانشگاه در سال‌های پس از جنگ نیز در بخش اعتبارات رشدی نداشت.

وی، اظهار کرد: اگر طرح جامع دانشگاه جندی‌شاپور سابق و شهید چمران اهواز فعلی در سال ۵۴ را بررسی کنید مواردی مانند ساخت دانشکده باستان‌شناسی شوش در آن دیده‌شده که محقق نشده است.

* استان خوزستان به لحاظ تخصیص اعتبارات به توجه بیشتری نیاز دارد

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان نیز در این نشست گفت: استان خوزستان از گذشته مشکلات متراکمی دارد و به لحاظ موقیعت و تخصیص اعتبارات بالاخص در بخش عمرانی به توجه بیشتری نیز، نیاز دارد.

دکتر علی حسین حسین زاده در نشست کارگروه آموزش عالی استان افزود: امیداریم مسایلی که در این نشست مطرح شد به صورت عملی مصوب شده و بخشی از نیازها و کمبودهای استان با درایت و تدبیر مجموعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور رفع شود.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان نیز اذعان کرد: مشکل ریزگردها، آلودگی های نفتی به توجه ویژه نیاز دارد، هرچند شاهد تلاش های زیادی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوده ایم اما انتظار داریم در سفر مسئولان این سازمان به استان خوزستان، نشست ها پربار و دارای مصوبات ویژه باشد.

س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵