در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد؛

تجلیل از مقام علمی مرحوم دکتر قانعی‌راد

۰۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۵ کد : ۴۰۳۷۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۴۳
نشست قدردانی از مقام علمی دکترمحمدامین قانعی‌راد با حضور، دکترغلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکترهادی خانیکی استاد دانشگاه علامه طباطبایی، دکترحسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و خانواده مرحوم دکتر قانعی‌راد درپژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزارشد.
تجلیل از مقام علمی مرحوم دکتر قانعی‌راد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، در ابتدای این مراسم دکترمیرزایی ضمن خیرمقدم به خانواده مرحوم قانعی‌راد و گرامیداشت یاد دکتر قانعی‌راد عضو شورای پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی اظهارامیدواری کرد: اعضای هیئت علمی پژوهشکده همواره نصایح و راهنمایی‌های آن مرحوم را مورد توجه قرار دهند.

وی به خاطرات حضور دکترقانعی‌راد در جلسات علمی و حضور مؤثر و علمی آن مرحوم اشاره کرده و افزود: دکترقانعی‌راد علیرغم تحمل سختی‌های بیماری، هیچ‌گاه جمع ما را از وجود علمی خود محروم نساختند و همواره در جلسات حضور می‌یافتند.

دکترمیرزایی درادامه با بیان اینکه دکترقانعی راد عضو خانواده پژوهشکده بودند و ما هم خودمان را جزو خانواده دکتر قانعی‌راد می‌دانیم، یادآورشد: وی از ابتدا عضو هیأت امنای پژوهشکده و همچنین عضو گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده بودند و در تأسیس این پژوهشکده به همراه دکترخانیکی و دیگران حضور مؤثر داشتند. حضور مستمر در جلسات مختلف پژوهشکده و جشنواره فارابی نیز بخش دیگری از همکاری‌های آن مرحوم با پژوهشکده بود.

دکترغلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز دراین نشست به برکات علمی حضور مرحوم قانعی‌راد در جلسات علمی اشاره کرد.

به‌گفته وی، امروز وظیفه ماست که آثار و میراث دکتر را پاس بداریم.

دکتر هادی خانیکی استاد دانشگاه علامه طباطبایی دیگر سخنران این نشست نیز با اشاره به نقل قولی از "فوکو" در زمانی که به ایران می‌آید گفت: "فوکو" تعبیر درستی برای دکتر شریعتی دارد که از آن به غایب همیشگی یاد می‌کند؛ کسی که نبود اما هر جایی که می‌رفتم اثر او را می‌دیدم و او دکتر شریعتی بود.دکتر قانعی راد هم برای من و اکثر دوستانی که در اینجا هستند چنین موقعیتی دارد. حداقل در آنجایی که ما هستیم و زندگی می‌کنیم غایب همیشه دیدنی ما است. به واقع هرچند او نیست، اما جایی نیست که او نباشد و این فقط یک بیان احساسی نیست، بلکه یک روایت از اثرگذاری کسی است که به نظرم ناتمام هم نمرد. یعنی به ویژه در دوران بیماریش با تمام ظرفیت کار کرد و اثرگذار شد.

وی افزود: این پژوهشکده که به تعبیر دکترفراستخواه اکنون یک نهاد بالنده شده است و می‌توان به آن بالید، نتیجه افرادی است که در آن کار کرده و می‌کنند. این سرمایه‌ای است که نباید آن را دست کم گرفت. قطعاً همدلی‌ها، دوستی‌ها و سلامت روابط اداری دراین بالندگی مؤثر است.

به‌گفته وی، روی آوردن ما به دکتر قانعی راد یک روآوردن طبیعی و ارگانیک است، زیرا ایشان از زمره اولین افرادی بودند که عضویت در هیأت امناء این پژوهشکده را پذیرفتند. دکتر قانعی‌راد در آجر به آجر معنوی اینجا حضور داشته است.

وی با اشاره به رسالت علم افزود: کار علم، سامان و شکل علمی دادن به اموری است که در عالم واقع موجودند. اینکه این پژوهشکده برای یکی از مؤسسان و همراهان خود نکوداشتی گذاشته و می‌خواهد نام وی در اینجا زنده بماند کاری شایسته است و کاری است که در آن هیچ تبلیغی نیست و در آن به هیچکس امتیازی داده نمی‌شود؛ هر چند که دکتر قانعی‌راد شخصاً نیازی به این امتیاز دادن‌ها نداشت. خود این گرامیداشت نشان دهنده سلامت رشد پژوهشکده است.

براساس اعلام روابط عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در ادمه این نشست سالن اجتماعات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به نام «سالن دکتر قانعی‌راد» نامگذاری و تابلوی آن نصب شد.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی