با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به امضا رسید؛

تفاهم نامه میزبانی دانشگاه اصفهان برای برگزاری یازدهمین جشنواره ملی حرکت

۳۰ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۶ کد : ۴۰۳۲۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۵۷۷
تفاهم نامه میزبانی دانشگاه اصفهان برای برگزاری یازدهمین جشنواره ملی حرکت، توسط دکتر غلامرضاغفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان به امضا رسید.
تفاهم نامه میزبانی دانشگاه اصفهان برای برگزاری یازدهمین جشنواره ملی حرکت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر غفاری ۹۰۰۰ انجمن علمی دانشجویی را یکی از پر تعداد ترین، متنوع ترین و فعال ترین تشکل های فرهنگی خواند و اظهار داشت: جشنواره ملی حرکت که تجلی گاه فعالیت های انجمن های علمی دانشجویی است یکی از رخداد های مهم معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است که سالانه دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در این رخداد بزرگ علمی جمع شده و دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند.
وی افزود: در خواست های متعدد دانشگاه ها و همچنین دانشجویان برای میزبانی جشنواره نشان از علاقه مندی و تمایل دانشجویان و دانشگاه ها برای برگزاری و نقش آفرینی در این جشنواره است.
دکتر غفاری بر حضور سازمان های دولتی و مسئولان در جشنواره تاکید کرد و افزود: سعی خواهیم کرد از سازمان هایی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخش صنعت، آب، نیرو، مخابرات، بخش های اجتماعی و فرهنگی کمک و همکاری بگیریم تا این حلقه اتصال مجموعه های علمی تحقق یابد.
وی در خصوص فرآیند انتخاب دانشگاه میزبان گفت: به دلیل وسعت قابل ملاحظه جشنواره از نظر تعداد شرکت کنندگان و همچنین شرایط خاص مالی و اقتصادی کشور لازم بود که با دقت نظر و بررسی های دقیق اقدام به انتخاب میزبان شود وهمکاران ما در اداره کل امور فرهنگی بر اساس دستورالعمل موجود به بررسی مولفه های مورد نظر در دانشگاه های متقاضی پرداخته و در نهایت دانشگاه اصفهان به عنوان مناسب ترین گزینه انتخاب شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پایان ضمن آرزوی موفقیت این رخداد مهم دانشجویی اظهار امیدواری کرد که این انتخاب آغاز خوبی برای همکاری بیشتر و افزون تر این معاونت با دانشگاه اصفهان باشد.
در ادامه مهندس عسکری مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم به ارائه گزارشی از ارزیابی دهمین جشنواره ملی حرکت و بیان مولفه های انتخاب میزبان جشنواره یازدهم پرداخت و گفت: بیست سال از ابلاغ آیین نامه انجمن های علمی دانشجویی توسط وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت می گذرد و سال قبل شاهد برگزاری دهمین دوره جشنواره ملی حرکت بودیم که تجلی کنشگری دانشجویان در عرصه های علمی است.
وی حمایت موثر از انجمن و گروه های دانشجویی با دستاورد علمی ممتاز، انعکاس و انتقال تجربه فعالیت های علمی موفق و تشویق دانشجویان به فعالیت های متناسب با اولویت ها و نیاز های کشور، ایجاد بستر مناسب برای آشنایی انجمن های علمی دانشجویی با سازمان های دولتی و غیر دولتی، جذب دانشجویان موثر و فعال، مستند سازی فعالیت های انجمن ها در یک سال و ارائه دستاوردهای موفق هر دوره توسط دبیرخانه مرکزی و دانشگاه میزبان، داوری منصفانه و شفافیت در فرایند داوری و شفافیت برنامه ها و اهداف جشنواره در بلند مدت را از جمله مهم ترین موضوعاتی برشمرد که باید در این دوره از جشنواره به طور جدی به آن پرداخته شود.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم؛ اقتضای دانشگاه های نسل سوم را توجه به مفهوم برندینگ و وفاداری به دانشگاه دانست که این جشنواره می بایست در این زمینه تلاش موثر و هدفمندی را پیش گیرد.
وی همچنین تقویت بخش بین الملل به معنای واقعی آن در جشنواره را ضروری خواند و آن را به عنوان یکی از موقعیت های ممتاز جشنواره در فضایی دانست که دانشگاه ها الزام به بین المللی شدن دارند.
مهندس عسکری در ادامه با اشاره به اهمیت دانشگاه میزبان و ضرورت وجود زیرساخت هایی که بتواند حداکثر رضایت مندی را برای شرکت کنندگان را داشته باشد، اظهار داشت: در بررسی معیارهای ارزیابی دانشگاه میزبان شاخص هایی مانند: وضعیت کلی دانشگاه، موقعیت دسترسی و سهولت رفت و آمد، فضای نمایشگاهی، آموزشی و کاربردی، اسکان، ظرفیت های صنعتی و اقتصادی استان، تجربه های موفق دانشگاه در برگزاری جشنواره های ملی، وضعیت فعالیت های علمی، فرهنگی و سیاسی، برآورد هزینه های ارائه شده و تیم اجرایی درون دانشگاهی در نظر گرفته شده است.
رئیس دانشگاه اصفهان نیز ضمن ابراز خرسندی از انتخاب این دانشگاه به عنوان میزبان یازدهمین دوره جشنواره حرکت ابراز امیدواری کرد که این دانشگاه بتواند به بهترین نحو ممکن جشنواره را برگزار کرده و رضایت شرکت کنندگان را تامین کند.
دکتر طالبی افزود: در شرایطی که دانشگاه با مشکل بی انگیزگی دانشجویان مواجه است، انجمن های علمی می توانند وسیله ای برای ایجاد انگیزه در آنها باشند.
وی افزود: براساس مطالعاتی که در دانشگاه اصفهان انجام شده است دانشجویان رشته هایی چون تربیت بدنی که ملموس تر و میدانی تر هستند با انگیزه ترین دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه هستند. از این رو اگر در برگزاری این جشنواره رویکردی در پیش بگیریم که جشنواره بتواند رشته ها را برای بازدید کنندگان که عموماً دانشجویان هستند ملموس تر کند می تواند این کمبود انگیزه را جبران کند.
وی حضور دانش آموختگان موفق رشته های دانشگاهی، دعوت از شرکت ها و مدیران موفق، صنایع بزرگ و بازدید از شهرک های علمی و تحقیقاتی اصفهان را از جمله مواردی اعلام کرد که می توان برای جشنواره برنامه ریزی کرد.
ر.ب ۴۵/‏ ع. ع ۵۷


( ۲ )