توسط پژوهشگران پارک علم و فناوری استان زنجان صورت می‌گیرد؛

طراحی و ساخت خانه‌های اسکان موقت از جنس فایبرگلاس

۲۷ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۰ کد : ۴۰۲۹۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۱۴۰
شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان زنجان به منظور تأمین سریع سازه‌های موقت پس از بلایای طبیعی، طراحی و ساخت خانه‌های اسکان موقت از جنس فایبرگلاس را در دست اقدام دارد.
طراحی و ساخت خانه‌های اسکان موقت از جنس فایبرگلاس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان زنجان، با توجه به وقوع زلزله اخیر استان کرمانشاه که نشان داد به رغم آنکه صنعت ساختمان کشور پیشرفت‌های قابل توجهی طی سال‌های اخیر داشته است، اما در حوزه تأمین سریع خانه‌های موقت پس از زلزله، ناتوانی گسترده و ضعف شدید در کشور وجود دارد. این در حالی است که در بسیاری از شهرهای دنیا، سازه‌هایی وجود دارد که در کمترین زمان و با بهترین کیفیت برای اسکان موقت زلزله‌زدگان بر پا می‌شود.
در این خصوص متولیان داخلی جهت اسکان موقت آسیب‌دیدگان از چادر یا کانکس استفاده کرده‌اند که با توجه به تصاویر منتشر شده، عدم کارآیی چادر و کانکس در شرایط آب و هوایی منطقه به چشم می‌خورد؛ لذا می‌توان با طراحی و ساخت خانه‌های موقت از جنس فایبرگلاس معایب ذکر شده را خذف کرد.
همچنین در فصولی که شهرها میزبان میهمانان سایر استان‌های کشور هستند (همانند نوروز یا تابستان) این خانه‌های موقت می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای چادرهایی باشد که به‌طور موقت برپا می‌گردند.
قابلیت تولید آسان، عدم نیاز به برپایی اسکلت، وزن سبک با نصب آسان و سریع، عایق حرارتی و رطوبتی بسیارخوب (در گرما و سرما)، قابلیت حمل چندین عدد از این خانه‌های موقت در یک نوبت (به دلیل چند تکه بودن)، ظاهر متحدالشکل، عمر بسیار بالا، قابلیت تعمیر، ترمیم و نگهداری و قابلیت جدا شدن راحت از مزایای این خانه‌های اسکان موقت است.
بدیهی است به‌دلیل اینکه از این خانه‌ها باید در شرایط خاص و اضطراری یا به صورت فصلی استفاده شود، باید هزینه ساخت آن با کمترین قیمت ممکن انجام پذیرد. لذا طراحی آن به گونه‌ای است که حداقل نیاز یک خانواده ۴ نفره را برطرف می‌کند. در این راستا استفاده از ۱ یا ۲ پنجره کوچک و یک درب ورود و خروج دو جداره و سیم‌کشی جهت روشنایی و پریز کافی به نظر می‌رسد.
در ضمن می‌توان برای هر چندخانه یک سرویس بهداشتی و حمام از جنس فایبرگلاس به‌صورت عمومی نیز پیش‌بینی کرد که با همین سیستم به سرعت قابل نصب و راه‌اندازی است.
با توجه به نیاز مبرم به داشتن این خانه‌های موقت در سراسر کشور و همچنین قابلیت صادرات به تمامی کشورهای در حال توسعه، جنگ‌زده و کشورهای دارای حوادث طبیعی مثل زلزله، سیل پیش‌بینی می‌شود با استفاده از ۴ نیروی طراح ،۲ تیم چهار نفره بازرگانی داخلی و خارجی و حدود ۳۵ نفر نیروی انسانی و سرمایه اولیه قابل محاسبه، ایجاد اشتغال کرد.
این طرح پژوهشی که با همکاری دانشگاه آزاد زنجان درحال گذراندن مراحل پایانی مطالعاتی است که بعد از پایان طراحی نسبت به ساخت نمونه اولیه و انجام آزمایشات معمول و پس از انجام مراحل نهایی نسبت به جذب بازار و تولید انبوه آن اقدام خواهد شد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۷ )