انجام لایه نشانی کاتالیست پلاتین در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران انجام شد

۱۵ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۱ کد : ۴۰۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۰
پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران موفق به انجام لایه نشانی کاتالیست پلاتین به روش پوشش‌دهی الکتروشیمیایی برای استفاده در پیل سوختی PEM‎ شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم...
پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران موفق به انجام لایه نشانی کاتالیست پلاتین به روش پوشش‌دهی الکتروشیمیایی برای استفاده در پیل سوختی PEM‎ شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسیداحمد مظفری عضو هیئت علمی پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گفت: پیل سوختی یک ابزار الکتروشیمیایی با کارایی بالا برای تبدیل مستقیم انرژی شیمیایی موجود در سوخت به الکتریسیته از طریق یک واکنش شیمیایی با اکسیژن و یا یک اکسیدانت دیگر است.
وی افزود:‌ پیل سوختی الکترولیت پلیمری که گاهی پیل سوختی غشاء تبادل پروتون نیز نامیده می‌شود، درمقایسه با سایر پیل‌های سوختی از دانسیته توان بالا و مزیت وزن و حجم پائین بهره می‌برد.
دکترمظفری با اشاره به این مطلب که الکترودهای پوشیده شده با ذرات پلاتین با خواص الکتروکاتالیستی به مثابه قلب پیل سوختی، مسئولیت تبادلات الکترونی را برعهده دارند، گفت: ازآنجا که لایه الکتروکاتالیستی پلاتین نقش مهمی در کارایی پیل سوختی ایفا می‌کند، بنابراین دراین پروژه تهیه این لایه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.
 عضوهیئت علمی پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گفت: لایه‌ای از نانوذرات پلاتین بر روی سطح کاغذ کربنی اصلاح شده با کربن ولکان با استفاده از روش الکتروشیمیایی ولتامتری چرخه‌ای با تعداد چرخه‌های مختلف پوشش داده شد و میزان بارگذاری پلاتین بر روی سطح به ترتیب با روش‌های EDX‎ و ICP‎ مورد ارزیابی قرارگرفت.
دکترمظفری درخصوص نتایج حاصل از اجرای طرح گفت: نتایج ارزیابی‌های الکتروشیمیایی لایه الکتروکاتالیست پلاتین تهیه شده بیانگر فعالیت الکتروکاتالیستی مناسب آن درمقایسه با سایر نتایج منتشر شده در مقالات است.