به همت پژوهشگران دانشگاه کاشان؛

نانوذرات دارویی ضدسرطان تولید شد

۲۰ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۳ کد : ۴۰۱۳۵ اخبار دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری
تعداد بازدید:۶۰۷
پژوهشگران دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان موفق به تولید نانوذرات دارویی ضدسرطان برای مقابله با اثرات جانبی درمان انواع سرطان‌ها شد.
نانوذرات دارویی ضدسرطان تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان به سرپرستی دکتر غلامحسین صدیقیان و تیم پژوهشی تحت نظر وی (دانشجویان دکتری: مهندس سید علی سجادیان و سحر دانشیان) موفق به تولید نانوذرات دارویی (Anticancer nanoparticles) از طریق فناوری سبز سیال فوق بحرانی (Supercritical Fluid Green Technology) جهت مقابله با اثرات سرطان شدند.
کلیه مراحل تولید این نانو دارو، توسط دستگاهی انجام می‌شود که در دانشگاه کاشان طراحی و ساخته شده است.
در این پژوهش، ذرات داروی اپراپیتنت (Aprepitant nanodrug) در عملیات انبساط سریع محلول‌های دی اکسید کربن فوق بحرانی در اندازه متوسط ۲۳ نانومتر تولید شد. در این فناوری، ذرات نهایی تولید شده، عاری از هرگونه حلال بوده و مشکلات سمّیت احتمالی حلال یا تخریب دارو در اثر عملیات مکانیکی را به همراه ندارند.
با تولید این ذرات در مقیاس نانو، سرعت انحلال و جذب آن‌ها در بدن انسان افزایش یافته (بیش از ۸ برابر) و در عمل کارایی و بازدهی دارو به نحو چشمگیری تسهیل می‌شود؛ لذا شخص بیمار میزان کمتری دارو (دوز پایین‌تر) مصرف می‌کند.
کاربرد داروی مذکور برای افرادی است که در اثر عملیات شیمی درمانی دچار تهوع و استفراغ شدید می‌شوند که بدین ترتیب استفاده از این دارو، برای مقابله با اثرات جانبی درمان انواع سرطان‌ها نیز به کار می‌رود.
اطلاعات کامل و مفصل حاصل از این پژوهش در مجله معتبر و بین الملی The Journal of Supercritical Fluids دارای رتبه Q1 و ضریب تاثیر IF= 2.991 در سال ۲۰۱۸ ماه اکتبر شماره 140C در سیزده صفحه به چاپ رسیده است.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷