رئیس دانشگاه اصفهان :

دانشجویان غیر ایرانی سفیران دانشگاه های ایران در سراسر جهان هستند

۱۷ تیر ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۴ کد : ۴۰۰۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۴۷
رئیس دانشگاه اصفهان در شانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی و یازدهمین جشنواره ملل، دانشجویان غیر ایرانی را سفیران دانشگاه های ایران در سراسر جهان دانست.
دانشجویان غیر ایرانی  سفیران دانشگاه های ایران در سراسر جهان هستند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر هوشنگ طالبی، رئیس دانشگاه اصفهان در شانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی که با حضور دکتر مجتبی صدیقی رئیس امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دکتر علیزاده مدیر کل اموردانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از مسئولان بلند مرتبه کشوری و استانی در محل سالن همایش های پیامبر اعظم (ص) دانشگاه اصفهان برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر حدود چهار میلیون و سیصد هزار دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد بیش از ۲۵۰ نفر دانشجوی غیر ایرانی، دانشگاه اصفهان را به عنوان محل تحصیل خود انتخاب کرده اند.
وی در ادامه افزود: دانشگاه اصفهان از لحاظ وضعیت علمی استانداردهای آموزشی و پژوهشی را دارد و در سال‌های اخیر به همت استادان و دانشجویان توانسته است در دنیا جایگاه ویژه پژوهشی را کسب کنند، این ظرفیت و استعداد زیاد آموزشی دانشگاه‌های ایران را جزو دانشگاه‌های برتر دنیا قرار داده است.
رئیس دانشگاه اصفهان اظهار داشت: دانشجویان در دانشگاه‌های ایران طوری تربیت می‌شوند که در هرکجای دنیا در مقاطع بالاتر مشغول به تحصیل شوند از نظر آموزشی جزو دانش‌آموختگان نخبه، زبده و برگزیده قرار دارند که نشان‌دهنده استانداردهای جهانی ایران است.

دکتر طالبی در ادامه افزود: دانشگاه اصفهان رتبه دوم کشور از نظر وضعیت آموزش عالی را دارد بنابراین در شهر و استان اصفهان زمینه خوبی برای فعالیت‌های علمی ایجاد شده و از آنجایی که اصفهان یک شهر فرهنگی، تاریخی و صنعتی است، زیبنده این شهر است که دانشگاه‌های تراز بالا داشته باشد.
وی همچنین اظهار داشت: دانشگاه اصفهان بیش از ۱۵ هزار دانشجو و ۶۵۰ عضو هیأت علمی دارد که ۵۰ درصد از آن اساتید در مقطع دانشیاری و استادی هستند، از میان ۱۵ هزار دانشجو ۷ هزار و ۵۰۰ دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند و تعداد مقالات چاپ شده آن در یک سال، بیش از یک هزار تحقیق و مقاله در مجلات خارجی و ۲ هزار در مجلات داخلی است و سرانه چاپ مقاله برای استاد در حدود ۳.۵ تا ۴ است.
رئیس دانشگاه اصفهان با بیان این‌که زمینه و امکانات خوب فعالیت پژوهشی در دانشگاه اصفهان فراهم شده است، گفت: ۲۵۰ دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه اصفهان مشغول به تحصیل هستند که نسبت به ظرفیت دانشگاه اصفهان رقم کمی است و با توجه به ظرفیت دانشگاه، امکان پذیرش و جذب دانشجویان غیر ایرانی افزایش یافته است.
رئیس دانشگاه اصفهان تأکید کرد: دانشگاه اصفهان برای جذب دانشجوی خارجی نیازمند شناخته شدن است، با این‌که در سال‌های گذشته امکانات نسبتاً خوبی در این زمینه فراهم شده و به عنوان مثال مهر ماه امسال دو خوابگاه جدید در اختیار دانشجویان خارجی قرار خواهد گرفت.
وی اذعان داشت: بیش از ۳۵ درصد استادان این دانشگاه فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های خارجی هستند و در همین راستا زمینه ارائه خدمات آموزشی در سطح بین‌المللی به زبان خارجی برای دانشجویانی که آشنایی به زبان فارسی برای ادامه تحصیل را ندارند در حال فراهم شدن است.
دکترطالبی سیاست دانشگاه اصفهان در چند سال اخیر را بین‌المللی‌سازی دانشگاه دانست و خاطرنشان کرد: به جهت تحقق این سیاست زمینه همکاری‌های بین‌المللی در دانشگاه اصفهان فراهم شده و اکنون در ۵ رشته تحصیلی دانشجوی کارشناسی ارشد به صورت مشترک با خارج پذیرش می‌شود.
وی عنوان داشت: برای نخستین بار در ایران در رشته بازی‌های رایانه‌ای با دانشگاه کره، مطالعات فرانسه با فرانسه و رشته‌های دیگر پذیرش دانشجو صورت می‌گیرد و این دانشگاه به دنبال ایجاد زمینه‌سازی وضعیت مناسب برای میزبانی از دانشجویان غیرفارسی زبان است.
شانزدهمین آیین نکوداشت ۲۵۰ نفر از دانش‌آموختگان غیرایرانی از ۱۱ دانشگاه کشور و ۱۵ ملیت مختلف و یازدهمین جشنواره فرهنگ و ملل در تالار پیامبر اعظم (ص) دانشگاه اصفهان برگزار شد.
س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵