رئیس سازمان امور دانشجویان:

توسعه بین المللی سازی دانشگاه ها به عنوان یک اصل در آموزش عالی کشور مطرح است

۱۷ تیر ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۱ کد : ۴۰۰۹۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۸۳۲
رئیس سازمان امور دانشجویان در شانزدهمین آیین نکوداشت دانش‌آموختگان غیر ایرانی و یازدهمین جشنواره فرهنگ ملل در دانشگاه اصفهان گفت: توسعه بین المللی سازی دانشگاه ها به عنوان یک اصل در آموزش عالی کشور مطرح است.
توسعه بین المللی سازی دانشگاه ها به عنوان یک اصل در آموزش عالی کشور مطرح است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه هم اکنون حدود ۲۷ هزار دانشجوی غیرایرانی در کشور مشغول به تحصیل هستند، اظهار داشت: این میزان با محاسبه آمار وزارت بهداشت و دانشگاه آزاداسلامی به بیش از ۳۴ هزار دانشجو می‌رسد.
وی افزود: این آمار کمی باید بالاتر برود چون دانشگاه‌های ایران این ظرفیت را دارند که خدمات آموزشی خود را در اختیار دانشجویان کشورهای دیگر قرار دهند.
دکتر صدیقی در ادامه گفت: تلاش زیادی در دانشگاه‌ها در جهت زمینه‌سازی برای تحقق نظام آموزش عالی جمهوری اسلامی و توسعه آن در بخش کمی و کیفی می‌شود که نیاز است به وسیله تبلیغات این قابلیت‌ها در سطح جهان بیشتر معرفی شود.
وی خاطرنشان کرد: آمارها و نمودارهای جهانی نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های ایران در چند سال اخیر جزو دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته‌اند و با تلاش‌هایی که جهت معرفی خود انجام می‌دهند این عدد بالاتر هم خواهد رفت.
دکتر صدیقی گفت: تسهیلات برای جذب دانشجوی بیشتر در دانشگاه‌های ایران در حال فراهم شدن است تا راه جذب در دانشگاه و امکانات پذیرش بهبود یابد و امکانات اصولی و مورد نیاز برای اقامت دانشجویان در ایران سریع‌تر دنبال شود.
وی افزود: هم‌اکنون در جذب دانشجوی خارجی به مرحله ای رسیده ایم که در یک ماه اعلام ظرفیت برای پذیرش شود و کارهای اداری طوری ساماندهی شود که به رفت و آمد کمتری برای ثبت نام نیاز باشد و به همین منظور ۱۱ واحد خدمات خاص دانشجویان بین‌الملل در سطح استان‌ها هستند که این تعداد بیشتر هم خواهند شد.
رئیس سازمان امور دانشجویان یادآور شد: با تلاش‌های صورت‌گرفته ۱۴ مرکز آموزش زبان فارسی در سطح کشور وجود دارد تا دانشجویان غیرفارسی زبان برای یادگیری زبان فارسی بتوانند به نزدیک‌ترین مرکز به محل تحصیل خود مراجعه و اقدام به یادگیری زبان فارسی کنند.
وی افزود: در حوزه بورس تلاش بر هدف‌مندتر شدن پذیرش دانشجو شده تا آن‌هایی پذیرفته شوند که به لحاظ کیفیت تحصیلی آماده ارائه خدمت بهتر و بیشتری به کشور خود هستند، به ویژه کشور همسایه افغانستان که در دو سال اخیر گزیده‌تر و هدف‌مندترپذیرفته شده‌اند و دانشگاه‌ها کار تربیتی دانشجو در افغانستان را دنبال خواهند کرد.
دکتر صدیقی عنوان داشت: طبیعی است از آن‌جایی که کشورهای سوریه و عراق در مرحله بازسازی خود هستند تا وظیفه و خدمات بیشتری ارائه شود تا توسعه کشورهای همسایه با کشور خودمان هم‌گرا شود تا در این منطقه دنیا با هم‌فکری و هم‌گرایی جلو بریم.
وی تأکید کرد: هدف برنامه ششم توسعه در بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها رسیدن به ۷۵ هزار دانشجوی بین‌المللی است؛ اگرچه ممکن است رقم بالایی به نظر برسد اما با تلاش‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد حتماً تحقق‌پذیر خواهد بود.
رئیس سازمان امور دانشجویان بیان داشت: دانش‌آموختگان ارتباط با محل تحصیل خود را حفظ کنند و در کشورهای خود سفیر اعزام دوستان خود به ایران باشند و تبلیغ دانشگاه خود در سطح کشور را برعهده داشته باشند.
وی تصریح کرد: دانشجویان غیر ایرانی به عنوان سفیران تخصصی فرهنگی ایران زمانی که به کشور خود برمی‌گردند، آن‌چه را از جمهوری اسلامی برداشت کردند، بیان می‌کنند تا همگان بدانند مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی به امنیت و صلح جهانی و تعهدات بین‌المللی پایبند است و درحالی که دشمنان ما از پایبندی به این تعهدات چیزی متوجه نشده و چهارچوب‌های پذیرفته شده نظام بین‌المللی را به هم می‌ریزند.
در ادامه این مراسم دکترعبدالحمید علیزاده، مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: با هدف تمرکززدایی، آیین‌های نکوداشت دانش‌آموختگان غیرایرانی هرساله در یک منطقه برگزار می‌شود.
وی افزود: امروز در این آیین ۲۱۰ فارغ‌التحصیل از ۱۱ دانشگاه کشور و ۱۵ ملیت در دانشگاه اصفهان گرد هم آمده‌اند که آیین گشایش یازدهمین جشنواره فرهنگ و ملل از زیبایی‌های ویژه این گردهمایی‌ها در اصفهان برگزار می شود.
س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵