دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

ایران ازنظر میراث دیداری- شنیداری بسیار غنی است

۱۷ تیر ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۳ کد : ۴۰۰۸۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۱۷
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در اولین نشست بررسی و تدوین راهکارهای عملیاتیِ شناسایی و معرفی میراث دیداری- شنیداری کشوربا بیان اینکه ایران ازنظر میراث دیداری- شنیداری بسیار غنی است ، گفت: تا کنون ۴۵۰ اثر ثبت جهانی شده است و حدود ۷۰ اثر مرتبط با میراث دیداری– شنیداری است که متأسفانه در این میان هیچ اثری از ایران، دیده نمی شود.
ایران ازنظر میراث دیداری- شنیداری بسیار غنی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از کمیسیون ملی یونسکو در ایران، دراین نشست اولین جلسه بررسی و تدوین راهکارهای عملیاتیِ شناسایی و معرفی میراث دیداری- شنیداری کشور برای ثبت جهانی که در محل این کمیسیون برگزار شد، دکتر حجت اله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با تأکید بر ضرورت ثبت میراث دیداری- شنیداری مناطق مختلف کشور، هدف از برگزاری این جلسه را بررسی راهکارهای این امر برشمرد و اظهار داشت: مرحله نخست، بررسی، شناسایی و معرفی این آثار برای ثبت جهانی است ولی آنچه پس از آن اهمیت پیدا می کند، مرمت، بازسازی و حفاظت از این آثار است که ثبت های جهانی می تواند گام مؤثری در این راستا باشد.
مهندس سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم با اشاره به این موضوع که ایران از منظر دارا بودن میراث دیداری- شنیداری نه تنها در خاورمیانه بلکه در جهان می تواند مطرح باشد، اذعان کرد: موقعیتی که ما امروز در سینما داریم قابل قیاس با دیگر کشورهای خاورمیانه نیست. همچنین ما دومین آرشیو بزرگ عکس تاریخی را در ایران داریم و تمام اینها نشان دهنده آن است که ما می توانیم در حوزه میراث دیداری- شنیداری ثبت های جهانی زیادی داشته باشیم.
در ادامه این نشست، دکتر فرهاد اعتمادی، مدیر گروه ارتباطات و اطلاعات کمیسیون ملی یونسکو درایران نیز درباره اهمیت میراث مستند بشری مطالبی را عنوان کرد و گفت: شکل گیری و توسعه تمدن های بشری همواره بر مبنای جمع آوری، حفاظت و توسعه اطلاعات صورت گرفته است.
وی همچنین در خصوص آسیب پذیری میراث مستند بشری و عوامل تهدید کننده میراث مستند مطالبی را مطرح کرد و در پایان گفته های خود تأکید کرد: ما باید برای حفظ میراث دیدای- شنیداری خود ضمن شناسایی این میراث، راهبردی مؤثری را در سطح ملی تدوین کنیم.
در این نشست منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، علیرضا قاسم خان، رئیس موزه سینما، محمد مهدی طباطبائی نژاد، رئیس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سعید انبارلوئی، مدیرکل کتابخانه ها و آرشیوهای سازمان صدا و سیما و مصطفی بابایی به نمایندگی از کاخ موزه گلستان نیز حضور داشتند.
س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵