قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل:

۴۵درصد تفاهم نامه های منعقده با دانشگاه‌های خارجی اجرایی شده است

۱۶ تیر ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۴ کد : ۴۰۰۶۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۷۷
دکتر حسین سالار آملی ،قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به نرخ اجرایی شده تفاهم نامه ها با دانشگاه های خارج از کشورگفت: در سال ۹۴، ۲۴ درصد تفاهم نامه‌هایی که با دانشگاه‌های خارج منعقد شده بود اجرایی شد و در سال ۹۶ این آمار به ۴۵ درصد رسید .
۴۵درصد تفاهم نامه های منعقده با دانشگاه‌های خارجی اجرایی شده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترحسین سالار آملی صبح امروز در نشست روسا و نمایندگان مراکز منتخب پروژه ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی گفت: بخش بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برخلاف سایر معاونت ها همچون آموزشی یا پژوهشی عمدتاً فرادستگاهی است؛ یعنی اگر در سایر معاونت ها مثلاً آموزشی قدرت تصمیم گیری ۸۰ درصد باشد در این معاونت بیش از ۲۰ درصد نیست چرا که سایر نهادها نیز اعمال نظر دارند.

وی گفت: در معاونت بین المللی وزارت علوم تحقیقات و فناوری حداقل هر ماه یک جلسه در مورد اخذ ویزا و یا شیوه برگزاری کلاس ها به زبان خارجی جلسه برگزار و مسایل بررسی می شود.

دکترسالار آملی با بیان اینکه این وزارتخانه امسال هر هفته پذیرای حداقل ۱۱ هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشورهای خارجی ۳ یا ۴ نفره است، گفت:: در سال گذشته برای ۲ هزار و ۱۶۰ نفر ویزا از وزارت امور خارجه اخذ شد و به نظرم مناسب ترین راه برای رسیدن به اهداف مان در افزایش میزان جذب دانشجویان خارجی است.

وی افزود: افزایش ارتباطات بین المللی مناسب ترین روش برای قرار گرفتن در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا است و بر همین اساس بایستی کشورهای هدف و نقشه راه را مشخص کرد.

دکترسالارآملی اظهار داشت: طی سال گذشته ۸۱۱ هیات علمی دردوره های مختلف به خارج از کشور اعزام شدند و ۶۷۲ نفر نیز در سمینارها و کنفرانس های مختلف شرکت کردند.

وی به تدریس دروس به زبان انگلیسی در دانشگاه های کشور اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌سازی در این خصوص باید در دانشگاه‌ها، بین استادان وکتابخانه دانشگاه ها انجام گیرد و در این راستا حتی مجوزهایی به برخی از دانشگاه ها ارائه شده، ولی به دلیل عدم وجود این ظرفیت‌سازی، دوره انگلیسی راه‌اندازی نشده است.

دکترسالارآملی در ادامه به پروژه‌های تحقیقاتی که در سال ۹۶ با کشورهای خارجی صورت گرفته بود، اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۵۰ پروژه تحقیقاتی با کشورهای خارجی انجام شد که ۱۷ پروژه تحقیقاتی با کشور اتریش، ۱۵ پروژه با کشور فرانسه، ۲ پروژه با کشور ایتالیا و ۱۰ پروژه با کشور پاکستان از آن جمله هستند.

وی افزود: همچنین ۱۸ پروژه با کشور آلمان و ۱۰ پروژه با کشور هند در مرحله نهایی است و ۲۶ پروژه تحقیقاتی مربوط به ICRP ، ۶ پروژه مربوط به آفریقای جنوبی، ۳۳ پروژه تحقیقاتی نخبگان و ۱۱ پروژه تحقیقاتی مربوط به ایرانیان مقیم خارج همه کشورها طرح ایکارداست.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در پایان به طرح «دیاسپورا» اشاره و خاطرنشان کرد: براساس این طرح افرادی که ایرانی بوده و درخارج هستند در آن کشور باقی مانده و کمک می کنند از نظر علمی ارتباطات ما با دانشگاه های کشور مذکور افزایش یابد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷