قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل:

نقشه راه همکاری های علمی ایران و اسپانیا تدوین شود

۱۳ تیر ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۱ کد : ۴۰۰۳۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۰۷۱
سفیر اسپانیا در تهران با حضور در وزارت علوم با معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل دیدار و گفت وگو کرد.
نقشه راه همکاری های علمی ایران و اسپانیا تدوین شود

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، روز چهارشنبه، در دیدار با ادواردو لوپز بوسکتس، سفیر اسپانیا در ایران با اشاره به آمادگی وزارت علوم برای توسعه و تحکیم همکاری های علمی میان دو کشور گفت: نکته مهم در روابط علمی دو کشور، نظام مند نمودن همکاری هاست و از این رو ما آمادگی داریم با دعوت از وزیر محترم علوم اسپانیا و تشکیل نشست های تخصصی، نقشه راه همکاریهای علمی ایران و اسپانیا را تدوین کنیم.

دکتر حسین سالار آملی از آمادگی مسئولان وزارت علوم برای سفر به اسپانیا به منظور تشکیل نشست های تخصصی و تدوین نقشه راه خبر داد و سه سیاست کلان و محوری وزارت علوم در توسعه همکاری های علمی بین المللی را انتقال دانش و فناوری، آموزش حرفه ای و بین المللی سازی آموزش عالی نام برد.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی افزود: توسعه همکاری با اسپانیا برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از این رو، به دانشگاه علامه طباطبایی ماموریت داده ایم تا به عنوان متولی کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاریهای علمی با اسپانیا، برنامه های همکاری با اسپانیا را با کمک سایر دانشگاه های ایرانی ارایه کند.

دکتر سالار آملی، همکاری دو کشور در قالب اتحادیه اروپا و برنامه های علمی آن مانند افق ۲۰۲۰ و اراسموس را از جمله زمینه های دیگر همکاری میان دو کشور بر شمرد.

دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری نیز در ادامه این دیدار گفت: ظرفیت های همکاری عظیمی بین ایران و اسپانیا وجود دارد. ما علاقه مند به همکاری با اسپانیا در حوزه های انرژی ها نو، مکانیک و طراحی خودرو، شبیه سازی طوفان های گرد و غبار در ایران و منطقه و الگو برداری از سیستم های هیدروپونیک درشهر آلمریا هستیم.

دکتر برومند افزود: توسعه همکاری میان شرکت های صنعتی و پارک های علم و فناوری با هدف انتقال دانش و فناوری و پرهیز از صادرات صرف کالا از دیگر محورهایی هست که ما در همکاری با اسپانیا دنبال می کنیم.

ادواردو لوپز بوسکتس، سفیر اسپانیا در تهران نیز در این دیدار با استقبال از افزایش همکاری بین دو کشور، از وجود چارچوب سیاسی برای برقراری ارتباط عمیق تر بین دو کشور خبر داد و گفت: تغییر دولت در ماه های گذشته در اسپانیا و انتخاب وزیر علوم جدید، نیاز به از سر گیری روابط دو کشور را دوچندان می سازد. وزارت امور خارجه اسپانیا، به نهادهای اسپانیایی اعلام نموده تا تعداد دانشجویان بین المللی را تا حد امکان افزایش دهند.

م.ع ۱۳۶۰


( ۱ )