مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی اعلام کرد:

اجرای طرح ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان از مهرماه سال جاری

۱۲ تیر ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۹ کد : ۴۰۰۱۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۷۹۶
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی گفت: به منظور پاسخگویی به نیازهای اجتماعی از طریق کارآمدتر کردن برنامه های درسی، «طرح جامع مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان دوره کارشناسی» از مهرماه سال جاری در دانشگاههای دولتی اجرا می شود.
اجرای طرح ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان از مهرماه سال جاری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا آهنچیان در دومین نشست معاونان آموزشی دانشگاه‌های سطح یک و دو کشور که امروز در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد؛ اظهار داشت: تربیت نیروی ماهر مورد نیاز بازار کشور، انطباق برنامه های درسی با نیازهای بازار کار، روز آمد سازی برنامه های آموزشی و تقویت روحیه کارآفرینی در دانشجویان از مهمترین اهداف طرح جامع مهارت افزایی دانشجویان کارشناسی است.

وی از تدوین چهار برنامه زیربنایی برای اجرای «طرح مهارت‌افزایی و ارتقای توان اشتغال‌زایی دانشجویان کارشناسی» در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: دانشگاه‌ها موظف هستند برنامه‌های ابلاغی را در قالب آئین‌نامه ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویان در دانشگاه‌ها پیاده‌سازی کنند.

دکتر آهنچیان گفت: اجرای کامل و دقیق جنبه‌های عملی – کاربردی برنامه‌های درسی در دانشگاهها از طریق به روز کردن برنامه‌های درسی با رویکرد مهارت‌افزایی و اشتغال‌آفرینی، نظارت بر حسن اجرای دروس کاربردی و پیش‌بینی منابع مالی مورد نیاز اولین محور طرح مهارت افزایی دانشجویان است.

وی افزود: طراحی و ارائه دروس اختیاری متناسب با نیازهای جامعه شامل بازنگری و تدوین دروس اختیاری مرتبط با مهارت و فضای کسب و کار با در نظر گرفتن اولویت‌های محلی، منطقه‌ای و ملی و تعیین ساز و کارهایی برای کسب مجوزهای قانونی استفاده از کارشناسان زبده و صاحبان حرفه‌ها برای تدریس یا مشارکت در تدریس دروس مهارتی، دومین محور طرح مهارت افزایی دانشجویان است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی، همچنین اجرای آموزش‌های فرابرنامه‌ای برای آماده‌سازی اشتغال‌پذیری دانشجویان را نیز سومین برنامه زیربنایی اجرای طرح مهارت‌افزایی دانشجویان اعلام کرد و گفت: تاکنون دانشگاه اصفهان طرح تم دانش، دانشگاه خوارزمی طرح ۲۰ مهارت در ۲۰ سالگی، دانشگاه علامه طباطبایی طرح ماد و دانشگاه جامع علمی کاربردی طرح «من» به معنای مهارت های نوین را در راستای ارتقای اشتغال پذیری دانشجویان را اجرا کرده اند.

وی افزود: رصد وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان هر کدام از رشته‌های موجود در دانشگاه‌ها به عنوان چهارمین برنامه زیربنایی در طرح مهارت افزایی دانشجویان محسوب می‌شود که دانشگاه‌ها باید در قالب این برنامه از وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان خود مطلع شوند تا در نهایت برنامه‌ریزی‌های آموزشی متناسب با این وضعیت صورت بگیرد.

دکتر آهنچیان اعلام کرد: در سال جاری هیات امنای دانشگاهها یک الی سه درصد درامد اختصاصی دانشگاه خودرا به طرح مهارت افزایی اختصاص می دهند.

وی تصریح کرد: در بودجه سال آینده ۱۵۰ هزار تومان اعتبار برای دانشجویان علوم انسانی و ۲۵۰ هزار تومان برای دانشجویان سایر رشته ها تحت عنوان طرح مهارت افزایی اختصاص خواهد یافت.

م.ع ۱۳۶۰


( ۱ )