معاون آموزشی وزارت علوم در نشست خبری اعلام کرد:

شعار سال تحصیلی ۹۸-۹۷ دانشگاهها «افزایش مهارت های اشتغال پذیری» دانشجویان است

۱۱ تیر ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۳ کد : ۳۹۹۸۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۷۱۹
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید براینکه اجرای طرح آمایش آموزش عالی و ساماندهی مراکز دانشگاهی برنامه اصلی این معاونت در سال های پیش رو است؛ گفت: شعار سال تحصیلی ۹۸-۹۷ دانشگاهها، افزایش مهارت های اشتغال پذیری دانشجویان است .
شعار سال تحصیلی ۹۸-۹۷ دانشگاهها «افزایش مهارت های اشتغال پذیری» دانشجویان است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال گذشته گام های مهمی برای اجرای طرح آمایش آموزش عالی برداشته شد و در سال ۱۳۹۷ این طرح در چهار محور دنبال می شود.

وی با اشاره به موضوع ایجاد مهارت های اشتغال در دانشجویان به عنوان یک برنامه اصلی در وزارت علوم گفت: طرح جامع مهارت افزایی و اشتغال زایی دانش آموختگان در دوره کارشناسی تدوین شده و به زودی به دانشگاه ها ابلاغ می شود.

دکتر شریعتی خاطرنشان کرد: عملی کردن دروس کاربردی رشته های تحصیلی در کلیه دانشگاه های کشور یکی از محورهای اجرای این طرح جامع است که بر این اساس نظارت جدی، عملی و حقوقی بر فعالیت دانشگاه‌ها خواهیم داشت.

وی افزود: اجازه امکان ارائه دروس اختیاری در دانشگاه ها با موضوعات مهارت های اجتماعی و اشتغال از دیگر محورهای اجرای طرح مهارت افزایی است که در دو سطح مهارت های تخصصی پایه و مهارت های عمومی اجرا خواهد شد.

معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: در قالب طرح مهارت های اشتغال، دانشجویان هم با تخصص ها و توانایی های لازم برای اشتغال در رشته تخصصی خود آشنا می شوند و هم توانایی ارائه قابلیت های خود و تکنیک های فن بیان، تعامل اجتماعی، فن نگارش و اطلاعات عمومی مهم را فرا می گیرند.

وی ادامه داد: در برخی موارد شاهد آن هستیم که علت بیکاری دانش آموختگان دانشگاه های برتر ناشی از این است که نمی توانند مهارت های خود را در بازار کار ارائه کنند و به همین دلیل طرح کارورزی را در دانشگاهها اجرا خواهیم کرد.

دکتر شریعتی نیاسر اظهار کرد: رصد و پیگیری درصد اشتغال دانش آموختگان در سطح جامعه موضوع دیگری است که در اجرای طرح مهارت افزایی عملیاتی خواهد شد که این موضوع بیشتر باید از سوی دانشگاه ها و با تعامل با کانون های دانش آموختگان اجرایی می شود.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح اشتغال پذیری دانشجویان از سازمان برنامه و بودجه درخواست اعتبار ۱۴۰ میلیارد تومانی کرده‌ایم که امیدواریم تخصیص داده شود.

دکتر شریعتی نیاسرگفت: بیکاری دانش آموختگان از دغدغه های مقام معظم رهبری و مسئولان نظام است که اجرای طرح مهارت افزایی در دانشگاه ها می تواند بخش زیادی از این دغدغه را رفع کند و ضمانت اجرای این طرح پیوند معاونت های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌هاست.

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه این نشست خبری گفت: اکنون شاهد فشارهای سنگین استکبار جهانی به کشور هستیم که بر اساس فرموده مقام معظم رهبری و مسئولان نظام، دشمن با ما وارد جنگ اقتصادی شده است و ما معتقدیم جامعه دانشگاهی کشور به طور قاطع و جدی در راستای خنثی سازی توطئه استکبار جهانی گام برمی دارد.

دکتر شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد: جامعه دانشگاهی به پیام مقام معظم رهبری و صحبت های رئیس جمهور لبیک می گویند و مانند گذشته پشت نظام ایستاده است و برای حل مشکلات کشور تلاش می کند.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: شرایط فعلی کشور بستری را فراهم کرده تا با اعتبار و بودجه های اندک کارهای بزرگ انجام دهیم که در این راستا وزارت علوم نیز برنامه هایی برای صرفه جویی تدوین کرده است.

وی افزود: هدایت پروژه های دانشجویی و رساله های دکتری در راستای نیازهای جامعه و حمایت از حضور بخش خصوصی در توسعه آموزش عالی از جمله این برنامه هاست.

وی تاکید کرد: ساماندهی موسسات آموزش عالی که یکی از اولویت های آمایش آموزش عالی است از برنامه هایی است که می تواند به صرفه جویی کمک کند.

معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: همچنین در شرایط فعلی باید تمامی زیرنظام های آموزشی با یکدیگر هم افزایی داشته باشند تا از هدر رفت نیرو و سرمایه جلوگیری کنیم.

وی تاکید کرد: حذف و جمع شدن رشته‌های کم متقاضی و رشته‌هایی که با بازار کار انطباق ندارد از دیگر برنامه‌های وزارت علوم برای صرفه جویی در فعالیت هاست.

وی اظهار داشت: جلوگیری از تکثیر کاغذی پایان نامه ها و رساله ها از دیگر برنامه های وزارت علوم است و بخشنامه ای نیز در این زمینه به دانشگاه ها ابلاغ شده است تا پایان نامه ها را به صورت الکترونیکی و فایل های رایانه ای تدوین کنند.

وی اضافه کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی، فرصت های مطالعاتی داخل مربوط به استادان در حال توسعه است و آموزش عالی نیز از این موضوع حمایت می کند.

وی اظهار داشت: حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی به خصوص دانشجویان مقطع دکتری از دیگر برنامه های وزارت علوم است که میزان وام مربوط به دانشجویان این دوره از ۶۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ به ۲۵۰ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است و این بودجه همه دانشجویان متقاضی را تحت پوشش قرار می دهد.

معاون آموزشی وزارت علوم در پایان نشست خبری گفت: اجرای طرح آمایش آموزش عالی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است و ایشان در ماه مبارک رمضان و در دیدار با دانشگاهیان نیز به این طرح اشاره کردند، نیازمند هماهنگی و همکاری همه نظام اجرایی کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی است.

م.ع ۱۳۶۰