با مشارکت محققان ایرانی و فرانسوی صورت می‌گیرد؛

برگزاری مدرسه بین‌المللی تابستانی پدیده‌های گرفت در دانشگاه تبریز

۱۱ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۰ کد : ۳۹۹۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۴۶۸
مدرسه بین‌المللی تابستانی ایرانی- فرانسوی اخترفیزیک به همت پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز در روزهای ۵ و ۶ مرداد ماه امسال برگزار می‌شود.
برگزاری مدرسه بین‌المللی تابستانی پدیده‌های گرفت در دانشگاه تبریز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایسنا، این مدرسه با مشارکت محققان ایرانی و فرانسوی و به مناسبت ماه گرفتگی و نیز پدیده نادر تقارن مریخ برگزار خواهد شد.
فراهم آوردن محیطی مناسب به منظور گفت‌وگو و تبادل نظر در زمینه آشنایی با پدیده‌های گرفت و نقش ویژه آن‌ها در شناسایی مجهولات حوزه اختر فیزیک از اهداف عمده این مدرسه بوده و فرصت مناسبی برای محققان و علاقه‌مندان به‌ویژه دانش‌پژوهان جوان و دانشجویان است که با شرکت در آن از سخنرانی‌های متخصصین برجسته مدعو داخلی و خارجی در این زمینه بهره برده و به بحث وتبادل نظر بپردازند.
در این مدرسه تابستانی، شرکت‌کنندگان در کنار یادگیری مباحث مربوط به اخترفیزیک و نجوم، یک شب رصدی به یادماندنی را در بزرگ ترین رصدخانه کشور یعنی رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی تجربه کرده و به همراه اساتید، ماه‌گرفتگی کامل را تماشا و داده‌گیری خواهند کرد.
کمیته علمی اعضای ایرانی پروفسور یوسف ثبوتی، دکترسعدالله نصیری قیداری، دکتر علی عجب‌شیری‌زاده (دبیر)، احسان توابی، اسدالله قمری‌نژاد و علی ابراهیمی سراج و اعضای فرانسوی مدرسه، ژان پیر روزلوت، سرژ کوچمی، ژان لوک مارتین، سیلویه لورنت، فیلیپ مورال، پاتریس گارموت و ژان موته است.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب‌سایت http://riapa.tabrizu.ac.ir/fa مراجعه کنند.
ر.ب ۴۵