دکتر غفاری در نشست شورای علمی همایش بین المللی اربعین تاکید کرد:

لزوم همکاری دانشگاه ها برای تبیین علمی ابعاد مختلف رخداد بزرگ اربعین

۱۱ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۲ کد : ۳۹۹۸۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۸۴
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به برگزاری نخستین همایش بین المللی اربعین در دیماه سال ۹۷، بر همکاری بیشتر دانشگاهها و محققان با ستاد برگزاری همایش، به منظور تببین علمی ابعاد مختلف این رخداد بزرگ معنوی - اجتماعی تاکید کرد.
لزوم همکاری دانشگاه ها برای تبیین علمی ابعاد مختلف رخداد بزرگ اربعین

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری در نخستین نشست شورای علمی همایش اربعین اظهار داشت: شناخت علمی، عمیق و دقیق ابعاد مختلف واقعه بزرگ اربعین و همچنین جایگاه تاریخی و تمدنی اربعین در جهان اسلام از اهداف شورای علمی همایش بین المللی اربعین است.

رئیس شورای علمی همایش بین المللی اربعین افزود: مطالعات و پژوهش هایی که در همایش بین المللی اربعین ارائه می شود می تواند به برنامه ریزی برای برگزاری بهتر این مراسم در سال های آتی کمک و نقاط قوت و ضعف ما را در زمینه اجرایی مشخص کند.

وی تاکید کرد: مراسم اربعین حسینی در نوع خود یک سرمایه است و اهتمام ما بر این است که با استفاده از فرصت ها و تمهیداتی که با همفکری یکدیگر بدست می آید از این فضا و این جریان و رخداد بهترین و بیشترین استفاده را برای وحدت جهان اسلام داشته باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اظهار داشت: باید از تجارب دوره قبل که در اختیار داریم بتوانیم استفاده کنیم و باتوجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی که هم در داخل کشور و هم منطقه داریم این همایش را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم.

مهندس محمد هادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این نشست اظهار داشت: یکی از بزرگترین رخدادهای فرهنگی که ریشه در اعتقادات و مقدسات ما دارد بحث اربعین هست که بحمدالله در نظام مقدس جمهوری اسلامی اهتمام ویژه ای برای برگزاری آن وجود دارد.

وی افزود: بر اساس پیش نویس اهداف شورای علمی همایش اربعین، قرار است شورای علمی همایش با محوریت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم شکل بگیرد و ما هم در گام اول سعی کردیم از دوستانی که می توانند در این قضیه نقش آفرینی کنند دعوت کنیم و امیدواریم که با تشریک مساعی که صورت خواهد گرفت با حضور عزیزان و شخصیت های محترم علمی و دانشگاهی بتوانیم بر اساس اهدافی که برای همایش ترسیم شده است؛ شاهد برگزاری شکوهمند این رخداد ارزشمند باشیم.

در ادامه این نشست اعضای حاضر در جلسه، پیشنهاداتی را در خصوص اهداف و فرآیند برگزاری نخستین همایش علمی بین المللی مراسم اربعین بیان کردند که جمع بندی این نظرات و تصویب آنها به بررسی های کارشناسانه و جلسات بعدی شورای همایش موکول شد.

ضرورت تمرکز وزارت علوم و دانشگاهها به بعد مطالعاتی و پژوهشی مراسم اربعیین، تلاش برای مشارکت گسترده تر دانشگاهها و محققان از همه نقاط جهان برای شرکت در همایش، ضرورت بررسی ابعاد تربیتی مراسم اربعیین در مقالات همایش، نگاه ویژه به اهداف نهضت حسینی، تعامل ویژه با دانشگاههای عراق و اتخاذ راهکاری برای پوشش رسانه ای بین المللی همایش علمی بین المللی مراسم اربعین از محورهای مهم مطرح شده در این نشست بود.

گفتنی است همایش بین المللی اربعین حسینی به مدیریت وزیر کشور برگزار خواهد شد و شورای علمی این جشنواره به معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری واگذار شده است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، معاون امور بین الملل مجمع جهانی اهل البیت (ع)، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و معاونان فرهنگی دانشگاههای تهران، علامه طباطبایی، ایلام، رازی کرمانشاه، بوعلی سینا، الزهرا (س)، فردوسی مشهد، شهید چمران اهواز و ریاست دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) از اعضای شورای علمی همایش بین المللی اربعین هستند.

م.ع ۶۰/ ع.ع ۵۷