سیاست محوری دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان اعلام شد؛

حمایت از تجاری شدن ایده‌ها به جای اهدای جایزه مالی

۱۰ تیر ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۹ کد : ۳۹۹۶۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۶۰۹
رئیس ستاد برگزاری دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان گفت: در سال جاری سیاست محوری این جشنواره در حمایت از رشته های علوم پایه، این است که به جای اعطای جایزه های مالی ، از ایده های برگزیده حمایت کند تا این ایده ها تجاری شده و کسب و کارهای جدید در کشور شکل بگیرد.
حمایت از تجاری شدن ایده‌ها به جای اهدای جایزه مالی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمود کمره‌ای با تجلیل از بنیاد نیکوکاری جمیلی که یک نهاد خیریه خصوصی است، گفت: ورود یک نهاد خصوصی برای حمایت از ایده های فناورانه نسل جوان، هم از نظر اهمیت موضوع و هم از لحاظ اینکه می تواند آغازگر حمایت بخش صنعت از پژوهش و نوآوری باشد قابل تحسین است.

عضو هیات امنا و هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران افزود: اگر بتوانیم با حمایت های دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان بخشی از ایده های خلاقانه جوانان کشور را به محصولی تبدیل کنیم کار بزرگی کرده ایم ودر همین راستا امسال پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از حامیان اصلی این جشنواره است.

دکتر کمره ای با اعلام اینکه بنیاد نیکوکاری جمیلی تمام هزینه های این جشنواره را پرداخت می کند، گفت: تنها انتظار ما از دولت ایجاد تسهیلات قانونی برای حمایت از نوآوری و فناوری است.

 

در ادامه این نشست ابراهیم جمیلی رئیس هیئت امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان گفت: ایفای مسئولیت اجتماعی، حمایت از نسل جوان و کمک به پیشرفت کشور، اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی درخصوص برگزاری نخستین دوره از این جشنواره گفت: در نخستین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، ۷۵۸ ایده در سامانه جشنواره ثبت نام شده بود که ۴۲۱ ایده تکمیل شد و در فرایند داوری قرار گرفت و در نهایت ۳۷ ایده به عنوان ایده برگزیده انتخاب شد.

جمیلی افزود: در دوره گذشته این جشنواره به نفرات برتر هر بخش جایزه مالی اعطا شد و به ۳ ایده نیز گرنت پژوهشی بنیاد نیکوکاری جمیلی از ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون ریال اعطا شد.

در ادامه این نشست، دکتر هاشم آقازاده، معاون اجرایی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: این موسسه دانشگاهی به عنوان نهاد تخصصی برای تجاری کردن ایده های ارائه شده به جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در کنار این جشنواره قرار گرفت و تلاش می کند ایده های برگزیده را با حمایت های مالی و تخصصی به کسب و کارهای نوپا تبدیل کند.

وی برنامه جدید پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را علاوه بر حمایت از شرکت های دانش بنیان، حمایت از استارتاپ های نو اعلام کرد و گفت: با اجرایی شدن این برنامه، ایده های نو محققان خارج از دانشگاه تهران نیز مورد حمایت قرار می گیرند.

دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان، ۷ آذرماه سال جاری در رشته های زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضی، آمار و کامپیوتر برگزار می شود.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵


( ۶۱ )