به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت؛

طراحی ماسک‌های معطر دارویی با خاصیت رهایش کنترل‌شده

۰۹ تیر ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۰ کد : ۳۹۹۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۴۱۰
محققان دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی ماسک‌های معطر دارویی با خاصیت رهایش کنترل شده با استفاده از ترکیبات دندریمر شدند.
طراحی ماسک‌های معطر دارویی با خاصیت رهایش کنترل‌شده

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکترسمیه اکبری عضو هیئت علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص طرح «معطر سازی لایه الکتروریسی برای استفاده در ماسک‌ها با استفاده از ترکیبات دندریمر» خاطر نشان کرد: موفق شدیم که یک لایه موثر برای استفاده در ماسک‌ها با خاصیت معطر سازی کنترل شده شده طراحی کنیم.
وی با بیان اینکه از ترکیباتی استفاده کرده‌ایم که باعث ماندگای عطر در ماسک می‌شود، افزود: طی تحقیقاتی که انجام داده ایم، عطر به مدت سه هفته در ماسک باقی می ماند.
به گفته دکتر اکبری، در این ماسک‌ها از عصاره های مختلفی استفاده شده و خاصیت درمانی دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه نمونه داخلی ماسک معطری که خاصیت رهایش کنترل شده داشته باشد وجود ندارد، عنوان کرد: این نوع ماسک خاصیت آنتی باکتریال نیز دارد و می تواند ذرات آلاینده را راندمان بالا جداسازی کند و مانع ورود آن به دستگاه تنفسی افراد شود.
وی بیان داشت: در حال حاضر این ماسک ها قرار است با همکاری یک شرکت دانش بنیان وارد بازار شود.
استاد دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: ثبت اختراع داخلی آن انجام شده است و ثبت اختراع در اداره ثبت آمریکا نیز در حال بررسی است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷