معاون آموزشی وزارت علوم خبر داد:

طراحی فاز نخست حذف کنکور برای رشته های کم متقاضی در سال ۱۳۹۸

۰۷ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۷ کد : ۳۹۹۰۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۲۱۵
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طراحی فاز اول حذف کنکور برای رشته های کم متقاضی در سال ۹۸ خبر داد.
طراحی فاز نخست حذف کنکور برای رشته های کم متقاضی در سال ۱۳۹۸

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر شریعتی نیاسر امروز (پنجشنبه) در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی کنکور در دانشگاه علم و صنعت ایران، به آخرین تغییرات حذف کنکور اشاره کرد و گفت: کنکور یکی از دغدغه‌های جامعه و آموزش عالی است و با تدابیری که می‌توان برای آن اندیشید، می‌توان از اثر روانی و اجتماعی آن کاهش داد و البته یکی از موضوعات ما در وزارت علوم بحث حذف کنکور است و به همین منظور کارگروهی نیز تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر طرحی در وزارت علوم در دست تدوین است تا بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که در قالب آن، آن دسته از داوطلبانی که به صورت طبیعی می‌توانند وارد دانشگاه شوند، بدون شرکت در فرآیند کنکور وارد دانشگاه شوند.

دکتر شریعتی نیاسر خاطر نشان کرد: متأسفانه طی چند روز اخیر مباحث مختلفی درباره نوع تغذیه و یا حتی میزان استرس داوطلبان کنکور در برنامه‌های مختلف مطرح شده است و این نشان می‌دهد که کنکور بخشی از دغدغه خانواده‌ها و دارای اثر روانی است که خوشبختانه بخشی از این دغدغه‌ها قابل برطرف کردن است و با توجه به اینکه در برخی از رشته‌ها نیاز به شرکت در کنکور نیست، این فشار روانی کاهش می‌یابد.

وی گفت: امیدواریم وزارت علوم بتواند طرح بدون کنکور را در فاز اول برای رشته‌های کم متقاضی با تدابیری که با همکاری دستگاه‌های دیگر از جمله آموزش و پرورش و وزارت بهداشت برای آن می‌اندیشند، اجرایی کند، البته رشته‌های پرمتقاضی به دلیل وجود رقابت سنگین در آنها ممکن است که تا مدت‌ها در قالب کنکور دانشجو پذیرش کنند، هر چند که من معتقدم در رشته‌های پرمتقاضی نیز می‌توان به تدریج پذیرش را به دانشگاه‌ها واگذار کرد.

دکتر شریعتی نیاسر اظهار امیدواری کرد بتوانیم آن درصد از جمعیت کنکوری‌ها را که می‌توانند با سوابق تحصیلی وارد دانشگاه شوند، بدون حضور در فرآیند کنکور پذیرش کنیم. در صورت هماهنگی دستگاه‌ها این تغییرات برای سال ۹۸ اعمال خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در حال حاضر اصلاحیه سهمیه ایثارگران در آزمون سراسری تدوین شده است و در درست بررسی می‌باشد البته کلیات این اصلاحیه اخیراً توسط مجلس تصویب شد اما جزئیات آن از سوی نمایندگان رای نیاورد و مجدداً این طرح به منظور انجام کار کارشناسی بیشتر به کمیسیون آموزش بازگردانده شد.

وی عنوان کرد: به هر حال عدالت آموزشی ایجاب می‌کند ما شرایطی را در عرصه آموزش عالی برای ورود داوطلبان به دانشگاه‌ها فراهم کنیم تا براساس آن افراد مستعد بتوانند در دانشگاه‌هایی که شایسته ویژگی‌های علمی و شخصی آنها است ورود پیدا کنند.

معاون آموزشی وزارت علوم در پایان با تاکید بر اینکه اعمال اصلاحیه سهمیه‌ها در کنکور امسال منوط به تصمیم گیری مجلس است، گفت: هر زمان این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس به جمع بندی نهایی برسد و درنهایت در صحن علنی تصویب شود ما آن را اجرایی خواهیم کرد. در واقع بر اساس آنچه که در طرح اصلاحیه سهمیه‌ها پیش‌بینی شده، این است که کف حد نصاب پذیرش در آزمون از سوی ایثارگران افزایش پیدا کند تا این داوطلبان با سطح علمی بالاتری به دانشگاه‌ها ورود پیدا کنند.

ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۲ )