به همت دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد انجام شد؛

اختراع دستگاه آشکارساز لیزری اسانس‌های طبیعی

۰۶ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۴ کد : ۳۹۸۸۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۸۵
با توجه به نیاز شدید علم کروماتوگرافی و علوم پزشکی در شناسایی و استحصال با خلوص بالای اسانس‌های طبیعی گیاهان دارویی، دانشجویان دکترای فیزیک دانشگاه یزد با هدایت استادان راهنما و مشاور خود و همکاری مجتمع پژوهشی ایران مرکزی (یزد) و دانشکده فیزیک موفق شدند بدون هیچ گونه الگو یا سامانه مشابه خارجی دستگاه آشکارساز لیزری اسانس‌های طبیعی را برای اولین بار در دنیا اختراع و به ثبت برسانند.
اختراع دستگاه آشکارساز لیزری اسانس‌های طبیعی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکترمحمود برهانی عضو هیات علمی گروه اتمی و مولکولی دانشگاه یزد با اعلام این خبر گفت: اخیراً علم اپتیک و فوتونیک در دنیا به عنوان ابزار دقیق برای اندازه‌گیری‌های حساس و پرکاربرد، مورد توجه و بهره‌برداری قرار گرفته است. در ایران اسلامی این علوم به سرعت در حال رشد و توسعه اند.

وی افزود: محققان کشورمان نیز همراه با نیازهای روز صنعت و فناوری‌های پیشرفته در حال طراحی و به روز سانی این ادوات هستندوحدود دو دهه است اپتیک و لیزر با ساخت سنجه‌های بسیار دقیق برای پایش دستگاه‌های گوناگون در علوم مختلف به کار می‌روند.

وی بااشاره به اختراع دستگاه آشکارساز لیزری اسانس‌های طبیعی در دانشگاه یزد، گفت: گواهی ثبت اختراع دستگاه سال ۱۳۹۵ صادر شده و پس از نمونه‌گیری‌های متعدد هم اکنون آماده بهره‌برداری صنعتی است.

عضو هیات علمی گروه اتمی و مولکولی دانشگاه یزد تصریح کرد: این سامانه پیشرفته می‌تواند در افزایش بهره‌وری دستگاه‌های تولید کننده اسانس دارویی و غذایی کمک بسیار موثری کند، عدم استفاده از حلال‌های گاهاً سمی، سازگاری با محیط زیست، عدم دستکاری در مواد خروجی برای اندازه‌گیری و کاهش زمان تولید فرآورده‌های دارویی از ویژگی‌های دیگر این دستگاه است.

دکتربرهانی اظهارکرد: صنعت پردرآمد فرآورده‌های دارویی امکان توسعه این دستگاه و سامانه‌های اندازه‌گیر آن را با مشارکت بخش خصوصی فراهم می‌آورد. این سامانه اکتشافی درحال اخذ استانداردهای لازم برای تجاری شدن و رقابت در فضای بین الملل است و امید داریم به فضل الهی در آینده نزدیک با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مردم عزیزمان از منافع آن هر چه زودتر بهرمند شوند.

وی یادآورشد: دستاورد دو اختراع قبلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی گروه اتمی و مولکولی با همکاری مجتمع پژوهشی ایران مرکزی (یزد) به صورت تجاری به برخی از کاربران شتابدهنده واگذار و به فروش رسید.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: یزد