در دانشگاه شهرکرد؛

گلخانه تولید پایه‌های رز پیوندی به روش استنتینگ و سیستم هوشمند به بهره برداری رسید

۰۶ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۳ کد : ۳۹۸۸۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۶۲
گلخانه تولید پایه های رز پیوندی به روش استنتینگ و سیستم هوشمند گلخانه‌ای با همکاری دانشگاه شهرکرد و پارک علم و فنآوری استان چهارمحال و بختیاری در دانشگاه شهرکرد به بهره برداری رسید.
گلخانه تولید پایه‌های رز پیوندی به روش استنتینگ و سیستم هوشمند به بهره برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهرکرد، دکترکریمی در این آیین اظهار داشت: با توجه به تلاش دانشگاه شهرکرد در راستای تبدیل به دانشگاه نسل سوم و کارآفرین و با توجه به سیاست‌های وزارت علوم جهت کارآفرین شدن دانشگاه و اشتغال‌زایی دانشجویان فارغ‌التحصیل، مسئولان قبلی دانشگاه با دادن مجوز و در اختیار قراردادن زمین و امکانات لازم به اعضای هیئت علمی دانشگاه شهرکرد و حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان تلاش داشتند شرایط برای کارآفرینی مهیا شود و ما امروز شاهد افتتاح این پروژه کارآفرین هستیم.

وی افزود: در این پروژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه شهرکرد مشغول به کار هستند و کارهای انجام شده دراین پروژه از لحاظ شیوه های صرفه جویی در مصرف آب و مدیریت کاملاً هوشمند توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه شهرکرد، طراحی و اجرا شد.

دکتر کریمی گفت: اعضای هیئت علمی دانشگاه با کمک دیگر پژوهشگران می‌توانند طرح‌های تحقیقاتی را به راحتی به انجام برسانند.

سرپرست دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: دانشجویان می توانند ایده های اولیه خود را از طریق انجمن های علمی تقویت کنند و سپس از طریق شرکت های دانش بنیان این ایده ها محقق شده و موجب اشتغال، تولید و تجاری‌سازی محصول شود و از این طریق یکی از دغدغه های اصلی استان در راستای اشتغال و کارآفرینی جوانان حل و نگرانی خانواده‌ها کمتر می‌شود.

دکتر اسماعیل پیرعلی رییس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری، در مراسم افتتاح این گلخانه گفت: این گلخانه با اعتباری بالغ بر ۲,۵۰۰ میلیون ریال و با اشتغال ۸ نفر به صورت مستقیم و ۳ نفر به صورت غیرمستقیم با همکاری دانشگاه شهرکرد اجرا شده است.

وی افزود: یکی از مزایای استقرار شرکت‌ها در پارک‌های علم و فناوری، هم‌افزایی شرکت‌های دانش بنیان و ترکیب دانش فنی است که در این طرح با استفاده از دانش الکترونیک در کنار دانش کشاورزی سیستم هوشمندسازی گلخانه‌ای در بستر فناوری اطلاعات ایجاد شده است.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری یادآور شد: در حال حاضر پایه‌های گل رز با قیمت هر پایه ۲.۵ یورو از کشورهایی نظیر هلند و کنیا وارد کشور می‌شود که این شرکت دانش‌بنیان موفق شده است این میزان را به یک پنجم کاهش دهد.

تولید پایه گل رز به روش استنتینگ با نور لامپ های ال-ای-دی برای اولین بار انجام می شود و با توجه به اینکه تقریباً تمام رز استنتینگ از خارج و با قیمت بالا وارد کشور می شود، اجرای این طرح و تولید این محصول در شرایط گلخانه کنترل شده و با استفاده از طول موج های خاص لامپ های ال ای دی علاوه بر ایجاد اشتغال می تواند واردات این محصول را متوقف کند.

تلفات کمتر، زمان تولید کوتاه تر، کاهش انواع آفات و بیماری ها، صرفه جویی در مصرف آب و توجه به کیفیت و سلامت محصول از مهمترین مزیت های رقابتی این محصول با انواع خارجی آن است.

این گلخانه با همکاری دانشگاه شهرکرد، پارک علم و فناوری استان و یک شرکت خصوصی، توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه شهرکرد، براساس جدیدترین تکنولوژی ساخته و افتتاح شد. این گلخانه در زمینی به مساحت ۹۰۰ متر مربع، ماهانه توانایی تولید ۳۰ هزار نهال گل رز را دارد.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: شهرکرد