با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دانشگاه صنعتی شریف انجام شد؛

رونمایی از چهار طرح ملی دیجیتالی ویژه کودکان

۰۵ تیر ۱۳۹۷ | ۱۸:۲۰ کد : ۳۹۸۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۹۲
چهار طرح کلان فناوری اطلاعات (ویژه کودکان) با حضور مهندس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در دانشگاه صنعتی شریف رونمایی شد.
رونمایی از چهار طرح ملی دیجیتالی ویژه کودکان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، در این آیین، طرح‌های ملی آموزش کد نویسی به زبان مادری کودکان با سکوی سیمرغ، آموزش اینترنت اشیا ویژه کودکان، شتابدهنده دیجیتال کودک سینا و تولید محتوای دیجیتالی کودکان رونمایی گردید.

دکتر احمدیان رئیس پژوهشکده مهندسی پزشکی و سیستم های سلامت دانشگاه صنعتی شریف طرح‌های کودک اجرا شده در دانشگاه صنعتی شریف و مرکز شکوفایی استعداد کودک و نوجوان روشا را معرفی کرد.

وی در خصوص مرکز شکوفایی استعداد کودک و نوجوان روشا اظهار داشت: این طرح بستری برای رویش و شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان است. همه کودکان توانایی‌های زیادی دارند که در بیشتر موارد والدین از آنها آگاه نیستند و اگر هم باشند احتمالاً نمی‌دادند که چطور به بهترین نحو آنها را پرورش دهند. مرکز شکوفایی استعداد کودک و نوجوان روشا تلاش می کند تا کودکان و نوجوانان با توانایی هایشان آشنا شوند و آنها را در جهت نیل به موفقیت به کار گیرند.

دکتر احمدیان افزود: در طرح ملی آموزش کدنویسی به زبان مادری کودکان با سکوی سیمرغ، کودکان و نوجوانان یاد می‌گیرند که چطور از سنین پایین کدنویسی را آغاز کنند. طرح آماده‌سازی سکوی کد نویسی به زبان فارسی با نام سیمرغ از دو سال قبل در کشور آغاز شد. کد نویسی با استفاده از نسخه دانش‌آموزی زبان برنامه‌نویسی سیمرغ در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته و به روش دوتایی ( Pair programming ) انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در طرح آموزش اینترنت اشیا، کودکان در یک فضای آموزشی، مفاهیم اینترنت اشیا را می آموزند و مدل های ذهنی خود را برای آینده ارایه می کنند. آموزش اینترنت اشیا به کودکان، در واقع ابتدای فرایند کاربری فناوری های آینده با سه هدف فرهنگسازی، کاربری و کارآفرینی است. وی تصریح کرد: علاقه مندان به آشنایی بیشتر با این طرح‌ها می توانند با مراجعه به سایت روشا به آدرس www.roshaac.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

وی افزود: طرح رویداد تولید محتوای دیجیتالی کودکان، مسیری برای یک چالش کارآفرینانه با استفاده از ظرفیت‌های کودکان این مرزوبوم است. هدف از برگزاری این طرح به صورت استارتاپ ویکند دانش آموزی، آشنایی آنها با نحوه ایده پروری و تیم سازی و همچنین ترویج روحیه خلق و طراحی در بین دانش آموزان می باشد. دانش آموزان می توانند جهت ثبت نام در این رویداد به سایت www.start.roshaac.ir مراجعه و در این چالش کارآفرینانه شرکت نمایند.

در ادامه از شتابدهنده دیجیتالی کودک سینا به صورت رسمی رونمایی شد. شتاب‌دهنده دیجیتالی «سینا» با هدف تجمیع تمامی اجزای دخیل در فرآیند کارآفرینی، توسعه آن و شناسایی استعدادها و توانمندی‌های کشور در حوزه کودک توسط زیست بوم فضای مجازی درسا شکل گرفته است. شتابدهنده دیجیتال کودک سینا به آدرس www.sinada.ir در دسترس عموم کارآفرینان علاقه مند به فضای مجازی کودک قرار دارد.

 

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه صنعتی شریف و همراه اول

همچنین در نشستی که با حضور مهندس آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس فرهنگ، مدیر عامل همراه اول و دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه صنعتی شریف و همراه اول به امضا رسید.

اعطای گرنت‌های تحقیقاتی در حوزه فناوری‌های آینده حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، انجام قراردادهای صنعتی و تحقیقاتی در ارتباط با زیرساخت و عملیات حوزه فناوری اطلاعات، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات مستقر در پارک علم و فناوری و مرکز رشد دانشگاه، استفاده از ظرفیت دانشگاه برای مشاوره عامل چهارم در قراردادهای خرید تکنولوژی، جهت دهی، رصد و اعطای بذرمایه به تیم‌های مستقر در شتابدهنده شریف، محورهای مفاد این تفاهم‌نامه همکاری را تشکیل می‌دهند.

از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه همکاری می‌توان به تاسیس صندوق مشترک به منظور مشارکت در حمایت مالی از طرح‌های فناورانه در حوزه‌های مورد نظر طرفین، توانمندسازی و تأمین منابع انسانی، حمایت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در قالب برنامه گرنت، حمایت از پژوهشگران پسادکترا صنعتی، استفاده از ظرفیت استاد مهمان در صنعت به منظور شناسایی بیشتر معضلات و فرصت‌های شرکت توسط دانشگاه و مشارکت در اجرای پروژه‌های فناورانه مشترک در مرکز نوآوری ICT دانشگاه اشاره کرد.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷