قائم مقام وزیر علوم در دانشگاه تبریز:

دانشگاه های تاثیرگذار کشور باید در حل مشکلات جامعه تلاش کنند

۰۴ تیر ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۱ کد : ۳۹۸۴۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۷۶
دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورا و هیات ممیزه دانشگاه تبریزگفت: دانشگاه های تاثیرگذار کشور باید در حل مشکلات جامعه و نیاز مردم و جامعه تلاش کنند .
دانشگاه های تاثیرگذار کشور باید در حل مشکلات جامعه تلاش کنند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر باقری در این نشست حرکت دانشگاه ها به سمت دانشگاه های کار آفرین، توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه، اجرای پروژه های تحقیقاتی مشترک با سایر دستگاه و سازمان ها به منظور حل مشکلات جامعه و حضور در بطن جامعه را تعیین کننده دانست و اظهار داشت: دانشگاه های هر منطقه با توجه به پتانسیل هایی که در خود دارند باید در این عرصه ها اقدام به حرکت کنند و وزارت علوم نیز در راستای ماموریت محور کردن دانشگاه ها و انتخاب مدیران متعهد و کاردان و برنامه محور حرکت می کند.
قائم مقام وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه آموزش عالی کشور در طول چهار دهه با وجود برخی مشکلات، به برکت این انقلاب توفیقات و رشد قابل توجهی در بخش های مختلف داشته است، تصریح کرد: قبل از انقلاب در دانشگاه های کشور در چند رشته، نیروی انسانی تربیت می شد که این امر باعث خروج بسیاری از دانشجویان از کشور برای ادامه تحصیل بوده، اما بعد از انقلاب به خاطر توانمندی هایی که در کشور ایجاد شده، امروزه در همه رشته ها، نیروی ماهر و متخصص تربیت می شود.
وی افزود: اگردر دوره ای به خاطر مطالبات اجتماعی به تعداد دانشگاه های کشور افزود شده، اما در حال حاضر باید به سمت کیفیت گرایی و حضور موثر در جامعه برویم.
دکتر باقری تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در بخش های مختلف را در شکوفایی و آبادانی کشور ضروری دانست و یادآور شد: ماموریت خاص هر دانشگاه این است که در حد توان با اجرای طرح و پروژه به حل مشکلات منطقه علی الخصوص مسائل اقتصادی و صنعتی آن کمک کند.
رئیس مرکز هیات های امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه های برتر، تاثیرگذار و پیشرو در کشور است، گفت: دانشگاهی با این ویژگی ها با توجه به ظرفیت های که دارد، باید در عرصه توسعه همکاری های بین المللی، جذب دانشجویان خارجی و حرکت به سمت دانشگاه های کارآفرین پیشگام باشد.
رئیس دانشگاه تبریز نیز در این آیین ضمن ارایه گزارشی از وضعیت فعلی این دانشگاه گفت: دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران تاسیس شده و به عنوان یکی از قدیمی ترین و درخشان ترین دانشگاه کشور است، اما سابقه آموزش عالی در این منطقه به بیش از ۷۰۰ سال بر می گردد.
دکتر محمدرضا پور محمدی، با اشاره به سابقه درخشان تبریز در حوزه آموزش عالی، وجود دانشگاه ربع رشیدی را مایه افتخار دانست و یادآور شد: دانشگاه های بزرگ و قدیمی بیش از ۷۰ درصد علم کشور را تولید می کنند اما با توجه به کمیت گرایی گذشته، این مقدار از منابع را در اختیار ندارند در حالی که ساختمان ها، تاسیسات و آزمایشگاه های آنها به دلیل قدیمی بودن نیاز به بازسازی دارند و انتظار دانشگاه تبریز و استادان آن حمایت بیشتر مالی از سوی وزارت علوم و دادن اختیارات بیشتر به دانشگاه های سطح یک کشور است.
رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به برنامه های راهبردی این دانشگاه افزود: حرکت به سمت دانشگاه ها در حد تراز بین المللی، جذب دانشجویان خارجی، توسعه همکاری های بین المللی، ارتباط صنعت و دانشگاه و... از جمله ماموریت های این دانشگاه است.
در این مراسم دکتر محمدعلی حسین پورفیضی رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در خصوص عملکرد این پارک و مشکلات پارک ها، دکتر محمدتقی اعلمی رئیس دبیرخانه جذب هیات علمی دانشگاه تبریز در خصوص قوانین جذب و ارتقا و هیات ممیزه و لزوم بازنگری درسخن گفته و همچنین روسای دانشکده ها و اعضای هیئت علمی حاضر در این نشست به ارایه نقطه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.
بازدید از مرکز رشد و نوآوری و ساختمان در حال احداث این مرکز از دیگر برنامه های حضور دکتر باقری در دانشگاه تبریز بود.
ر.ب ۴۵