در پژوهشکده پپتید دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی انجام شد؛

سنتز بیش از ۱۲ قلم ماده دارویی پپتیدی و انجام ۳طرح کلان ملی

۰۳ تیر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۹ کد : ۳۹۸۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۰۰
رئیس و موسس پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از سنتز بیش از ۱۲ قلم ماده مؤثره دارویی پپتیدی، انجام ۳ طرح کلان ملی و کسب دانش فنی تهیه برخی مواد مؤثره دارویی در این پژوهشکده خبر داد.
سنتز بیش از ۱۲ قلم ماده دارویی پپتیدی و انجام ۳طرح کلان ملی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایرنا، دکتر سعید بلالائی در مورد فعالیت های این پژوهشکده توضیح داد: این پژوهشکده سال ۱۳۸۵ تاسیس شد و فعالیت اصلی آن تحقیق در مورد سنتز پپتیدهای دارویی است.
عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در مورد پپتیدها گفت: این مواد که داروهای طبیعی قرن بیست و یکم نام گرفته اند، اجزای کوچک تر پروتئین ها می‌باشند و اجزای سازنده آنها اسیدهای آمینه هستند.
وی ادامه داد: پپتیدها آثار سوء داروهای سنتزی شیمیایی را ندارند و در بدن نیز انتخابی‌تر عمل می کنند، اکنون برای درمان بیماری‌هایی نظیر انواع سرطان، دیابت، فشار خون استفاده می‌شوند. امروزه بیش از ۶۰ نوع دارو بر پایه پپتید در بازار دارویی عرضه شده است و بیش از ۲۴۰ ترکیب پپتیدی در حال گذراندن فاز کلینیکی هستند و در آینده نزدیک تعدادی از آنها در بازار جهانی دارو عرضه خواهند شد.
وی رسالت اصلی این پژوهشکده را در دو بخش شامل ارائه دانش فنی تهیه مواد مؤثره دارویی داروهای پپتیدی و سایر مواد مؤثره دارویی مورد نیاز کشور و تربیت نیروهای متخصص در این حوزه دانست و گفت: طی سال های گذشته موفق به دستیابی به دانش فنی سنتز ۱۲ قلم مواد مؤثره دارویی داروهای پپتیدی شده ایم و تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری رساله های تحقیقاتی خود را در این حوزه گذرانده اند.
مدیر گروه شیمی دارویی دانشکده شیمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسیتاکید کرد: پژوهشکده شیمی پپتید اولین مرکز دانشگاهی است که به صورت متمرکز در این حوزه فعالیت می کند و با سایر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی که به ترکیبات پپتیدی نیاز دارند، همکاری دارد.
دکتر بلالائی در مورد دستاوردهای این پژوهشکده افزود: طرح تدوین دانش فنی تولید نیمه صنعتی پپتید فرتیرلین استات مورد استفاده در کنترل باروری دام از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد. این ترکیب پپتیدی جهت باروری دام، نخستین بار توسط شرکت دارویی فایزر/ Pfizer (بزرگ ترین شرکت دارویی آمریکا) عرضه شد. این ماده مؤثره وارداتی بوده و دانش فنی سنتز آن با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت به نتیجه رسید و نیاز داخل کشور قابل تامین خواهد بود.
وی گفت: علاوه بر سنتز بیش از ۱۲ قلم ماده مؤثره دارویی پپتیدی، ۳ طرح کلان ملی با موفقیت در پژوهشکده انجام شد و دانش فنی تهیه برخی مواد مؤثره دارویی مورد نیاز به شرکت های تولید کننده نهایی دارویی منتقل شده است.
دکتر بلالائی درخصوص موانع پیش روی دانشگاهیان برای تبدیل ایده ها به فناوری توضیح داد: دانشگاهیان باید برای جلب اعتماد صنایع بیشترین تلاش خود را به کار گیرند. از طرف دیگر برای به ثمر رسیدن فعالیت های تحقیقاتی با توجه به نیاز کشور و استفاده از پتانسیل موجود در کشور فراهم کردن زیرساخت مناسب، ضروری است.
وی تصریح کرد: همکاری مؤثر بین محققان دانشگاهی و صنایع دارویی و اعلام نیازهای تحقیقاتی از طرف صنایع، ضروری است. در این صورت محققان دانشگاهی با تمرکز در به ثمر رساندن سنتز و دانش فنی مربوطه فعالیت می کنند و سایر مراحل برای تولید محصول نهایی با توجه به زیرساخت موجود در صنایع دارویی امکان پذیر خواهد بود و به این ترتیب محقق درگیر مسائل پیچیده اداری و مواردی که از آنها اطلاع کافی ندارد، نخواهد شد.
این محقق حوزه شیمی ادامه داد: زیرساخت هایی نظیر تجهیزات مورد نیاز تولید صنعتی، اتاق تمیز، ملاحظات سازمان غذا و دارو نیازمند صرف هزینه زیادی است که در بسیاری موارد از عهده محقق دانشگاهی خارج است و حتی حمایت نهادهایی نظیر صندق نوآوری و شکوفایی و دریافت وام مفید نخواهد بود و همین امر باعث می شود محقق به جای تمرکز بر فعالیت اصلی پژوهشی، روی مواردی متمرکز شود که متاسفانه موجب اتلاف انرژی و دور شدن از مسیر اصلی است.
عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی افزود: با فراهم کردن زیرساخت مناسب و برنامه ریزی درست باید امکان به ثمر رسیدن فعالیت های پژوهشی هدفمند مورد نیاز کشور فراهم شود تا از این طریق ضمن استفاده از پتانسیل محققان داخل کشور با تمرکز تهیه مواد دارویی مورد نیاز داخل کشور، ضمن کارآفرینی دانش آموختگان توانمند، مواد با ارزش افزوده بالا داخل کشور تهیه کردند.

وی تصریح کرد: تجهیز پژوهشکده با امکانات دستگاهی مورد نیاز، حمایت برای ساخت یک ساختمان مستقل، ساخت اتاق‌های تمیز و همچنین جذب فارغ التحصیلان توانمند و ارتباط با شرکت های دارویی، امکان تهیه مواد مؤثره دارویی مورد نیاز کشور را فراهم خواهد کرد و این مسیر ضمن جلوگیری از خروج ارز برای واردات داروهای نوین، ارزش افزوده بالایی را دارد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷