دکتر برومند در آیین معارفه رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان:

فعال کردن شرکت‌های دانش بنیان، راه نجات کشور از مشکلات اقتصادی است

۰۳ تیر ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۳ کد : ۳۹۸۲۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۸۹۷
دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که کارآفرینی و نوآوری موضوع اساسی کشور است، تاکید کرد: امروزه، فناوری به مرزی رسیده است که میزان اشتغال به آن بستگی دارد و غیر از توسعه در این حوزه، راهی برای ایجاد اشتغال وجود ندارد؛ نجات کشور از مشکلات اقتصادی در فعال کردن جوانان در حوزه کارآفرینی و فعال کردن شرکت‌های دانش بنیان است.
فعال کردن شرکت‌های دانش بنیان، راه نجات کشور از مشکلات اقتصادی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایسنا، دکتر برومند در آیین تکریم و معارفه روسای پیشین و فعلی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، اظهار داشت: در سال ۱۳۶۲، بعد از انقلاب و زمان بازگشایی دانشگاه‌ها، اولویت وزارت علوم بر آموزش و تربیت نیروی متخصص بود، به گونه ای که تعداد دانشجویان از ۱۱۷ هزار دانشجو در آن سال‌ها به حدود چهار میلیون دانشجو در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت، اما عملکرد پژوهشی بالایی در آن زمان ثبت نشد.
وی افزود: رفته رفته پس از انقلاب تحصیلات تکمیلی در کشور قوت گرفت و در دهه ۷۰ تعداد مستندات علمی پژوهشی کشور افزایش یافت تا جایی که، از حدود ۶۷۰ سند علمی ثبت شده در آن زمان، اکنون به تعداد بالغ بر ۴۸ هزار نمایه علمی رسیدیم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، با بیان اینکه در طی این سال ها ایران به مقام های علمی بسیاری در سطح دنیا دست یافته است، ادامه داد: این موفقیت ها، موجب دستیابی به رتبه ۱۶ ایران از نظر تعداد مقالات علمی در بین کشورهای جهان شد.

دکتر برومند با بیان اینکه در دهه ۷۰ توسعه فناوری در کشور آغاز شد، افزود: در همین سال‌ها، صنعت توسعه محصول شکل گرفت و با خودکفایی در این حوزه توانستیم فناوری‌هایی مختص خود تولید کنیم.
وی تاکید کرد: از سال ۱۳۸۵ به بعد تعداد واحدهای فناور در کشور افزایش یافت و صنعت کارآفرینی در کشور شکل گرفت. به گونه ای که امروز تعداد ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور و ۱۹۰ مرکز رشد مشغول به فعالیت هستند و با اشتغال زایی ۳۳ هزار نفر در کشور به افزون بر ۳۳ هزار میلیارد تومان فروش محصولات در کشور دست یافته ایم.
دکتر برومند با تاکید بر اینکه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان نقش مهمی در رفع مشکلات کشور دارد، گفت: این شهرک یکی از قدیمی ترین مجموعه های فناوری در کشور می‌باشد و گستردگی آن در کشور نمونه است؛ از این رو وظیفه بزرگ‌تری نیز بر دوش دارد و باید سدشکن مشکلات در کشور باشد.
دکتر برومند ارتباط بسیار خوب دانشگاه صنعتی و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را دلیل موفقیت آن برشمرد و گفت: این ارتباط مناسب باید الگویی برای دیگر مراکز رشد در کشور باشد.
وی ارتباط خوب شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با مسئولان استانی را دیگر نقطه قوت شهرک دانست و اظهار امیدواری کرد که دوران طلایی دیگری در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان آغاز شود.
در پایان این مراسم حکم دکتر سید مهدی ابطحی به سمت «رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان» توسط معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به وی اعطا شد.
مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و فعلی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان بعدازظهر دیروز، در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد. باصدور حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سید مهدی ابطحی به سمت «رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان» منصوب شد. وی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان است و تاکنون چاپ بیش از ۷۰ مقاله در نشریات علمی معتبر داخلی و بین‌المللی و کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی، تألیف ۳ جلد کتاب و ثبت ۵ اختراع را در کارنامه فعالیت علمی و دانشگاهی خود دارد.وی پیش از این به مدت ۴ سال معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ و از سال ۱۳۹۲ نیز معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان را بر عهده داشته است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷