در دانشگاه زنجان صورت گرفت؛

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد درخصوص کنترل پهپادهای رایج در بازار کار

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۳ کد : ۳۹۷۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۷۲
محمد تقی توفیقی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، طراحی کاربردی، تخصص دینامیک کنترل و ارتعاشات در دانشگاه زنجان موضوع پایان نامه دوره کارشناسی ارشد خود را در مورد کنترل پهپادها و به کارگیری سیستم های مدیریتی پهپادهای رایج در بازار کاربه انجام رسانده است.
انجام پایان نامه کارشناسی ارشد درخصوص کنترل پهپادهای رایج در بازار کار

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زنجان، موضوع این پایان نامه مطالعه بر روی ربات‌های پروازی یا «کوادرتور» ها و کنترل ردیابی مسیر (trajectory tracking) حرکت این پرنده است و همچنین کنترل شناوری آن در برابر اغتشاشات و ناملایمات درونی و بیرونی است که در هنگام عملیات روی قدرت مانور ربات تأثیر می‌گذارند.

«کوادرتور» یا ربات پرنده دو نوع وسیله پرنده هوایی هستند که یکی همین پهپادهای بال ثابت بوده که توانایی پرواز عمودی یا پرواز ساکن دریک نقطه را ندارند و مثل هواپیماهای مسافربری ضمن پرواز باید روبه جلو حرکت کنند و در ضمن، عملیات پروازی آنها باید در فضای باز باشد اما نوع پرواز کوادرتورها شبیه هلی کوپتر است و توانایی پرواز عمودی و پرواز در یک نقطه به صورت ساکن را هم دارند.

وقتی که یک ربات پرنده برای یک عملیاتی پرواز می‌کند، عوامل مختلفی روی قدرت مانور آن می‌توانند تأثیرگذار باشند مانند باد و طوفان، باران و عوامل بیرونی و محیطی دیگر که بسته به نوع عملیات و انتظاری که از ربات می‌رود این عوامل فرق می‌کنند.

این موضوع که ربات در یک مسیرخاص حرکت کند اهمیت فراوانی دارد. مثلاً در مسیر پروازی در یک غار یا در یک محلی که گازهای سمی وجود دارد و ورود انسان به آن محل ممکن نیست مسیر پرواز برای ربات به گونه‌ای طراحی و برنامه ریزی شده تا در این مسیر حرکت کند و کارهای شناسایی و یا هر عملیات دیگر را انجام دهد.

درسیستم کنترلی این ربات یک ایستگاه مرکزی زمینی دارد که آن را کنترل می‌کند و یک سری حسگرها و دوربین‌ها روی خود ربات نصب می‌شود که به صورت مرتب از میسر حرکت خودش عکس و فیلم می‌گیرد و آنها را پردازش کرده و مسیر حرکت خودش را پیدا می‌کند.

این ربات به شدت بسته به نیاز ما، امکان کاربردی شدن را دارد و امتیاز و ویژگی این کار این است که با کمترین امکانات و کمترین هزینه ممکن انجام شده است.

کل هزینه‌ای که برای این کار صرف شده است در حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان بوده در حالی که در کشورهای دیگر این کار را اولاً به صورت تیمی انجام می‌دهند و دیگر اینکه برای چنین کاری هزینه‌های میلیاردی صرف می‌شود.

این ربات در بخش نظامی مانند شناسایی و تجسس در فضای باز یا بسته، مهمات رسانی، انتقال مجروح، نصب سلاح و شلیک، در کشاورزی در اموری از قبیل محیط زیست، نقشه برداری جغرافیایی، صنعت فیلم سازی، سدسازی، کارخانه‌ها و شرکت‌هایی که گازهای خطرناک و سمی دارند و همچنین درانجام مانورهای تهاجمی و حرکات آکروباتیک مانند پرتاب و گرفتن توپ، بالانس آونگ معکوس و حرکات هماهنگ نمایشی کاربرد دارد.

س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵

 


( ۱ )