معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در جمع معاونان پژوهش و فناوری منطقه ۴ کشور؛

حرکت از آموزش به خلق فناوری در دانشگاه ها نیازمند فعالیت گروهی است

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۲ کد : ۳۹۶۹۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۵۸
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: ارتقای فعالیت دانشگاه های کشور از آموزش و پژوهش به تولید فناوری های نو نیازمند همفکری و کار مشترک تیمی بین دانشگاه ها، مراکز آموزشی و قطب های علمی است.
حرکت از آموزش به خلق فناوری در دانشگاه ها نیازمند فعالیت گروهی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند، روز دوشنبه در اجلاس شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه ۴ کشور در دانشگاه بوعلی سینا اظهار داشت: استفاده مشترک از امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی بویژه در قالب شبکه شاعا از جمله راهکارهای افزایش توانمندهای لازم دانشگاهها برای ارتباط با بخش صنعت است.

دکتر برومند در ادامه گفت: تربیت و آموزش دانشجویان دارای مهارت، نقش عمده ای در حل مشکلات کشور در زمینه های مختلف دارد و و تقاضامحور شدن رساله های تحصیلات تکمیلی در این راستا میسر است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم یادآور شد: آموزش باید متحول شود و دانشجوی فارغ التحصیل باید آمادگی کارآفرینی را داشته باشد و این امر در گرو آموزش صحیح دانشجو در راستای انجام پروژه های تیمی با نگاه خلاقانه است که زمینه را برای ایجاد کسب و کار فراهم می کند.

وی همچنین با اشاره به تاریخچه آموزش عالی در ایران به خصوص اوایل انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در سال های اول انقلاب شکوهمند اسلامی، دغدغه کشور آموزش بود، که تعداد دانشجویان از حدود ۱۷۰ هزار دانشجو در حال حاضر به حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو در سراسر کشور رسیده است؛ این موضوع پیشرفت قابل توجهی است اما باید در نظر داشت که هم اکنون رشد کمی آموزش عالی در حوزه هایی مثل آموزش به حد کافی رسیده است و دیگر نیازی به توسعه کمی آن به این شکل نیست.

دکتر برومند ادامه داد: در اواسط دهه ۷۰ دانشگاه های کشور وارد عرصه پژوهش شدند و با کمی تأخیر البته در سال های بعد به رشد چشمگیری در این زمینه رسیدند، اما نباید غافل شد که در سطح دنیا، دانشگاه ها به سمت فناوری و در مرحله دیگری به سمت کارآفرینی و تولید ثروت و منابع از داشته های علمی خود در حال حرکت هستند.

وی افزود: در شرایط کنونی جهان که رقابت های سختی بین دانشگاه ها جریان دارد، وظیفه دانشگاه ها و مراکر علمی کشور ما این است که علاوه بر آموزش و پژوهش، به خلق فناوری بپردازند تا از چرخه رقابت جهانی حذف نشوند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم همچنین با اشاره به اهمیت اجلاس معاونان پژوهش و فناوری در مناطق تأکید کرد: اجلاس معاونین پژوهش و فناوری د رمناطق ده گانه باید به طور منظم و با برنامه تشکیل شود و اعضای این جلسات باید با محتوا و فکر خلاق در نشست ها حضور پیدا کنند تا خروجی جلسات به عنوان ایده و سیاست ها کلی و کلان مناطق در اختیار مجموعه مدیریت وزارت علوم قرار گیرد.

وی در پایان ضمن اعلام آمادگی خود برای حضور فصلی در جلسات مناطق، گفت: منطقه ۴ از جمله مناطقی است که دارای پتانسیل های ویژه و خوبی در زمینه های مختلف علمی، پژوهشی، فناوری و صنعتی است و لازم تا در جلسات این منطقه پیرامون این موضوعات بحث های جدی و محتوایی صورت گیرد.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵