با هدف بهره‌برداری از ظرفیت‌های کشور در توسعه علم و فناوری صورت گرفت؛

امضای تفاهم‌نامه راه اندازی مرکز توسعه فناوری سلامت دانشگاه‌های صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۷ کد : ۳۹۶۲۶ اخبار دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری
تعداد بازدید:۱۵۹
تفاهم‌نامه راه اندازی مرکز توسعه فناوری سلامت دانشگاه های صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران با هدف توسعه علمی و بهره‌برداری همه جانبه از ظرفیت کشور در توسعه علم و فناوری و بالندگی اقتصاد دانش بنیان و با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف و معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران به امضا رسید.
امضای تفاهم‌نامه راه اندازی مرکز توسعه فناوری سلامت دانشگاه‌های صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف درخصوص فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه سلامت و پزشکی گفت: تاکنون در دانشکده های مختلف این دانشگاه فعالیت‌های خوبی در حوزه سلامت انجام شده و بی‌شک با توسعه همکاری ها با دانشگاه علوم پزشکی راه جدیدی برای گسترش فعالیت پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه ایجاد خواهد شد.

وی افزود: دانشکده های مهندسی برق، مکانیک، شیمی و مواد در حوزه سلامت فعالیت دارند و حوزه سلامت، از حوزه های مهم و با اولویت دانشگاه است.

دکتر فتوحی تصریح کرد: مرکز پژوهشی موفقیان دانشگاه صنعتی شریف که در حوزه توانبخشی فعالیت دارد توانسته اقدامات و پژوهش های بسیار ارزشمندی را انجام دهد و امیدواریم که ایجاد این مرکز همکاری های مشترک بین دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه‌های علوم پزشکی، افزایش یابد.

دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این آیین اظهار داشت: حوزه پزشکی در بخش های مختلف نیاز دارد که از توان و ظرفیت های دانشکده های علوم، فنی و مهندسی کمک بگیرد.

وی تصریح کرد: روش‌های درمانی ژنتیک بسیار موفقیت آمیز بوده و بیماری‌هایی مانند هموفیلی، تالاسمی و معلولیت ها را می توان درمان کرد. حداقل ۱۰۰ نوع معلولیت ناشی از ژنتیک وجود دارد که مطالعات جدید نشان داده معلولیت ها قابل درمان هستند و به راحتی می‌توان حدود ۳۰۰ میلیون معلول در جهان را درمان کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه وضعیت پزشکی در ۲۰ سال آینده با امروز متفاوت خواهد بود، افزود: بخشی از پیشرفت های کنونی و آینده قطعاً حاصل همکاری های مشترک بین رشته ای است.

وی تصریح کرد: در تهران به فکر ایجاد مرکز ژن درمانی هستیم، چراکه ممکن است در چند سال آینده بیماران هموفیلی برای درمان مجبور به اعزام به خارج از کشور شوند، اما با تربیت نیروی انسانی در رشته های جدید، می توانیم آماده تحولات آینده سلامت شویم.

دکتر ملک زاده یادآور شد: در اکثر دانشگاه های بزرگ دنیا، پیشرفت‌ها در کانونی شکل گرفته که همکاری نزدیکی بین دانشمندان پزشکی، علوم، فنی و مهندسی وجود داشته است. اگرچه در حال حاضر نمی توان جدایی بین وزارتخانه های بهداشت و علوم را حل کرد، اما می توان مراکز تحقیقاتی مشترک و شرکت های دانش بنیان را ایجاد کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: نیاز است که شرکت های دانش بنیان بسیاری در حوزه های تولید دارو و تجهیزات پزشکی راه اندازی شوند تا علاوه بر ایجاد اشتغال و کاهش هزینه های کشور، به تحقق اقتصاد مقاومتی و ارائه بهتر خدمات سلامت کمک کنند.

وی افزود: در حال حاضر در حوزه پزشکی کمبودهایی داریم؛ برای مثال فردی که با خونریزی گوارشی به یک مرکز درمانی مراجعه می کند، باید ابزاری را برای متوقف کردن خونریزی تهیه کند، اما این ابزار تولید داخل نبوده و قیمت آن فوق العاده گران است. بنابراین با توجه به مشکلات آینده کشور نیاز است که این ابزارها در داخل کشور و با همکاری دانشمندان علوم پزشکی، علوم، فنی و مهندسی در شرکت های دانش بنیان ساخته شوند تا علاوه بر تامین نیازهای کشور، به بازارهای بزرگی که در اختیار شرکت های خارجی است، راه پیدا کنند.

مرکز توسعه فناوری سلامت صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران، متشکل از دو مرکز زیست پایه شریف با مدیریت پژوهشکده زیست فناوری و محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف و مرکز توسعه فناوری سلامت ترجمانی با مدیریت پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با تمرکز بر انجام تحقیقات بین رشته ای مرز دانش در حوزه سلامت و توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان در این حوزه با استفاده از تجربیات علمی و ظرفیت های دو مجموعه و نیز همکاری های بین المللی با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی طراز اول دنیا فعالیت خواهد کرد.

این مرکز با رویکرد استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های موجود در هر دو دانشگاه و در راستای تمرکز بر طرح های مشترک در حوزه های مرز دانش سلامت و نیز طراحی و ساخت تجهیزات و فناوری های مورد نیاز کشور در حوزه سلامت بر حوزه های تخصصی آزمایشگاه بافت بر روی تراشه، مهندسی بیو و بیولوژی محاسباتی، نرم افزارهای تخصصی مورد نیاز و آنالیز داده های بزرگ، پزشکی شخصی و تجهیزات و ملزومات پزشکی متمرکز خواهد بود.

پس از امضای تفاهم‌نامه، حاضران در جلسه ضمن بازدید از مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف با برخی از فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه سلامت آشنا شدند.

ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵