با حضور وزیرعلوم و مقامات کشوری و لشکری ؛

آیین تشییع پیکر مرحوم دکتر احمد احمدی برگزارشد

۲۰ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۱ کد : ۳۹۵۹۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۵۸۳
آیین تشییع پیکر حجت الاسلام و المسلمین شادروان دکتر احمد احمدی، استاد پیشکسوت علوم انسانی و رئیس سازمان سمت با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دهها شخصیت کشوری و لشگری، برخی از علمای حوزه های علمیه و جمع کثیری از اهالی علم و دانش در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) برگزارشد.
آیین تشییع پیکر مرحوم دکتر احمد احمدی برگزارشد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین، پیام های تسلیت مقام معظم رهبری، روسای قوای سه گانه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و راه، مسکن وشهرسازی قرائت شد و دکتر حداد عادل، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای اسلامی شدن دانشگاهها و دکتر مصطفی محقق داماد عضو فرهنگستان علوم به بیان ویژگیهای اخلاقی، شخصیتی و معرفتی مرحوم دکتر احمدی پرداختند.

دکتر غلامعلی حداد عادل روز یکشنبه در مراسم خاکسپاری حجت‌الاسلام دکتر احمد احمدی با بیان این‌که خبر درگذشت این روحانی دانشمند برای همه اهل دیانت، فرهنگ، دانشگاهیان و حوزویان تکان‌دهنده و تاسف‌آور بود، افزود: مقام معظم رهبری در پیام دقیق خود تاسف خود را اعلام کردند و به من فرمودند به عنوان نماینده ایشان در این مراسم شرکت کنم.

وی عضویت حجت‌الاسلام دکتر احمدی در ستاد انقلاب فرهنگی را از جمله فعالیت‌های وی نام برد و ادامه داد: وی در این ستاد منشا خدمات بسیاری برای جامعه بوده است و علاوه بر آن دکتر احمدی با ۳۸ سال فعالیت در شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها عضو باقی‌مانده از اعضای اولیه ستاد انقلاب در این شورا بوده‌اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حضور دکتر احمدی در وزارت آموزش و پرورش، خاطر نشان کرد: این مرحوم نمونه عینی و مصداق عملی حوزه و دانشگاه بوده است، چرا که توانست همه خوبی‌های حوزه را به دانشگاه و همه خوبی‌های دانشگاه را با خود به حوزه ببرد و همچنین در حوزه نیز طلاب از حضور وی بهره می‌بردند.

رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی، علاقه به فرهنگ ایرانی و گسترش علم در ایران را از دیگر علاقه‌مندی‌های مرحوم احمدی نام برد و یادآور شد: وی علاقه زیادی به شعر، ادبیات فارسی و حافظ و سعدی داشت و در سه هفته گذشته با همه خستگی و ناتوانی خود در جلسه بزرگداشت زبان فارسی شرکت کرد و به گزارش مدیران گروه‌های فرهنگستان گوش داد.

دکترحداد، پاکی، صداقت، دوری از خودنمایی، پرهیز از مقام‌طلبی و خدمت به خلق را از دیگر ویژگی‌های بارز دکتر احمدی نام برد که از وی یک روحانی تمام عیار ساخته بود.

در ادامه این مراسم، دکتر مصطفی محقق داماد در سخنانی گفت: برای من که بیش از ۵۰ سال با وی دوست بودم، بسیار سنگین است که در درگذشت ایشان سخن بگویم.

وی افزود: از روز نخست که دکتر احمدی از روستا به حوزه آمد، دقیق و منظم درس خواند و در ادبیات عرب کاملاً مسلط و ملا بود و در مکتب‌های مختلف از اساتید برجسته بهره‌مند شد و در دورانی که در حوزه علمیه بود، از محضر اساتید برجسته‌ای چون علامه طباطبایی بهره‌مند شد و در واقع در کنار علم، اخلاق نیز آموخت و همین امر از وی روحانی بااخلاق، زندگی با قناعت و مناعت، تهجد و... ساخت.

محقق داماد با اشاره به خدمات و تلاش مرحوم دکتر احمدی گفت: دکتر احمدی در دو جهت نمونه بود، جهت اول اینکه یک روحانی نمونه در اخلاق و تواضع و خدمت به مردم بود، شما در حالی این سخنان را می‌شنوید که ازبرخی از امثال من گله‌مندید، درد دارید و حق دارید. اما امثال احمدی‌ها را هم ببینید.

وی تاکید کرد: مرحوم دکتر احمدی یک معلم نمونه نیز بود و با دقت و نظم و پشتکار به تحقیق و پژوهش و تالیف می پرداخت و شاگردان برجسته بسیاری نیز تربیت کرد.

در آیین تشییع حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام و معاونان و مدیران حوزه ستادی وزارت علوم و نیز تعداد کثیری از اعضای هیات علمی دانشگاهها و اساتید حوزه حضور داشتند.

گفتنی است پس از این آیین، پیکر این عالم مجاهد به شهر قم منتقل شد. قرار است آیین تشییع و خاکسپاری شادروان دکتر احمدی عصر امروز از مسجد امام حسن عسگری (ع) به سمت مرقد مطهر حضرت معصومه (س) برگزار و پس از اقامه نماز توسط آیت الله جوادی آملی، پیکر این مرحوم در جوار مرقد علامه طباطبایی (ره) به خاک سپرده شود.

م.ع ۶۲/ ع.ع ۵۷.


( ۲ )