دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد؛

سمپوزیوم پروتئومیکس و کاربرد آن درعلوم پایه و علوم پزشکی

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۰ کد : ۳۹۲۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۹۶
پنجمین سمپوزیوم آموزشی پروتئومیکس و اولین سمپوزیوم پروتئومیکس مشترک بین دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزارشد.
سمپوزیوم پروتئومیکس و کاربرد آن درعلوم پایه و علوم پزشکی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، پنجمین سمپوزیوم آموزشی پروتئومیکس و اولین سمپوزیوم پروتئومیکس مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده دامپزشکی توسط بخش انگل شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری گروه انگل شناسی علوم پزشکی دانشگاه تهران و انجمن پروتئومیکس و پژوهشکده رویان با حضور ۱۰۷ نفر از اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی گروه های دامپزشکی، پزشکی و علوم به همراه دامپزشکان و پزشکان برگزارشد.

از اهداف این سمپوزیوم فراهم آوردن زمینه ای مساعد برای الهام گرفتن از ایده های موثر یکدیگر و ارتقای مهارت های کار گروهی بود که از تاثیرات مثبت این فضای کاری مشترک، تدوین تفاهم نامه همکاری فیما بین گروه انگل شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و بخش انگل شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد بود

پروتئومیکس دانش بررسی ساختار و عملکرد پروتئین‌ها در مقیاس بزرگ است. پروتئومیکس علم مطالعه گسترده پروتئوم شامل مطالعه بیان، تغییرات پس از ترجمه و مطالعه برهمکنش پروتئین‌ها با سایر ملکول‌ها است.

آنالیز جامع پروتئین‌ها با هدف بررسی تنوع ژنتیکی، مطالعه تفاوت‌ها و مطالعه پاسخ به تنش‌ها موضوع اصلی علم پروتئومیکس است. پروتئومیکس با بهره‌گیری از علوم شیمی پروتئین‌ها، بیوانفورماتی و زیست‌شناسی به شناسایی، کمیت سنجی، مطالعه تغییرات پس از ترجمه و برهمکنش‌های پروتئین‌ها می‌پردازد. هدف پروتئومیکس شناسایی پروتئین‌های جدید براساس نقش، وظیفه و مطالعه نحوه بیان آن‌ها در سیستم‌های تنظیمی است.

پروتئومیکس کاربردهای زیادی دارد. عمده‌ترین کاربرد علم مذکور، در حیطه علوم پزشکی و دامپزشکی، تشخیص و درمان بیماری‌های ارثی، تشخیص بیماری‌های عفونی و بیماری‌های مشترک انسان و دام، تشخیص زودرس بیماری‌های بدخیم و ساخت داروها و واکسن های جدید است. با تسلط کامل به اصول پایه ای و کاربردی علم پروتئومیکس، در آینده می توان با کمک به تشخیص زودهنگام و حتی پیش بینی ابتلا به بیماری های صعب العلاج، موجب درمان بیماری و نیز کاهش قابل ملاحظه هزینه های تشخیص و درمان شویم.

این سمپوزیوم به صورت ارائه سخنرانی های مختلف توسط استادان برجسته در زمینه پروتئومیکس و کاربردهای آن در تشخیص و درمان بیماری ها وبازدید ازآزمایشگاه نانوبیولوژی و آشنایی با تجهیزات و دستگاه های مورد کاربرد در پروتئومیکس برگزارشد.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد


( ۲ )