رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی خبر داد:

آغاز نمونه‌برداری از آب‌های شرق خلیج‌فارس در دومین گشت تحقیقاتی دریایی

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۶ کد : ۳۹۲۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۸
دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، از برگزاری دومین گشت تحقیقاتی دریایی در خلیج فارس با کاوشگر "خلیج فارس" خبر داد و گفت: در این تحقیقات اقدام به نمونه‌گیری از ۲۷ نقطه در آب‌های تنگه هرمز و عسلویه خواهد شد.
آغاز نمونه‌برداری از آب‌های شرق خلیج‌فارس در دومین گشت تحقیقاتی دریایی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، دکتر ابطحی با اشاره به آغاز دومین دوره گشت تحقیقاتی دریایی کاوشگر خلیج فارس افزود: این مرحله از گشت دریایی با حضور جمعی از متخصصان و اعضای هیئت علمی پژوهشگاه به همراه استادان و محققان دانشگاه‌های هرمزگان، خلیج فارس (بوشهر) و علوم و فنون دریایی (خرمشهر) آغاز شد.
وی اظهار کرد: کارشناسان در گروه‌های مختلف علمی شامل فیزیک دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، زمین‌شناسی دریا، اقیانوس‌شناسی ماهواره‌ای، علوم جوی، فناوری و مهندسی به بررسی و مطالعه ویژگی‌های محیطی و پدیده‌های حاکم بر این منطقه خواهند پرداخت.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی در خصوص تعداد مکان‌های در دست نمونه‌برداری و اندازه‌گیری در این گشت، خاطر نشان کرد: اندازه‌گیری‌ها و نمونه‌برداری‌ها در ۲۷ نقطه شامل ۵ "ترانسکت" (برش) عمود بر ساحل و یک "ترانسکت" موازی ساحل در عمیق‌ترین کانال خلیج فارس و تنگه هرمز انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی در نظر دارد با برگزاری گشت‌های دریایی منظم و هدفمند در قالب یک برنامه جامع پایشی، شناخت کاملی از محیط‌های دریایی پیرامونی به‌ویژه خلیج فارس و دریای عمان ایجاد کند تا در بهره‌برداری پایدار از منابع زیستی و غیر زیستی موجود و مدیریت بهینه زیستگاه‌های حساس و ارزشمند این منطقه مورد استفاده تصمیم‌گیران و دولتمردان کشور قرار گیرد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷