در اختتامیه بیست و ششمین کنفرانس مهندسی برق ایران اعلام شد :

۹ درصد تولید علم ایران در حوزه مهندسی برق و الکترونیک است

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۶ کد : ۳۹۲۱۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۹۲
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بالاترین میزان مشارکت تولید علمی کشور در حوزه برق و الکترونیک با بیش از ۹.۳ درصد( نه ممیز سه دهم درصد) از کل تولیدات علمی کشور می باشد که این میزان بیش از یک و نیم برابر متوسط تولید علم جهان در همین حوزه است.
۹ درصد تولید علم ایران در حوزه مهندسی برق و الکترونیک است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست ISC در آیین اختتامیه بیست و ششمین کنفرانس مهندسی برق ایران که در دانشگاه صنعتی سجاد در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار داشت: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی ( Web of Science (WOS نشان می دهد که مدارک ثبت شده و تولید علم پژوهشگران ایران در فاصله زمانی ۱۳۹۶-۱۳۷۶ (۱۹۹۷-۲۰۱۷) یعنی در ۲۰ سال اخیر دایم در حال افزایش بوده و بطور متوسط دارای رشد ۲۱.۴۵ درصدی (بیست و یک ممیز چهل و پنج) است.

وی افزود: میزان رشد متوسط سالانه در دنیا برابر با ۴.۱ (چهار ممیز یک) و برای کشورهای اسلامی برابر با ۱۳ است و بر همین اساس ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون در میان کل کشورهای دنیا رتبه ۱۶ و در میان کشورهای اسلامی جایگاه اول را دارد.

دکتر دهقانی اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد که میزان رشد تولیدات علمی در حوزه های موضوعی مختلف متفاوت بوده است. در این میان حوزه مهندسی برق و الکترونیک دارای رشد ۲۲.۱۸ درصد بوده است و بالاترین میزان مشارکت تولید علمی ایران در سطح دنیا در این حوزه است.

سرپرست ISC گفت: در بازه زمانی ۲۰۱۷-۱۹۹۷ در جهان به طور کلی ۴۰۷۷۶۷۳۲ مدرک در ( Web of Science (WOS ثبت شده که از میان ۲۵۱۰۲۱۳ مدرک در رشته مهندسی برق و الکترونیک که برابر با ۶.۱ درصد (شش ممیز یک) مدرک علمی ثبت شده است.

وی افزود: حوزه های موضوعی برتر دیگر در دنیا عبارت از مهندسی مواد، بیوشیمی (مولکولار بیولوژی)، شیمی و فیزیک کاربردی بوده که سهم تمام این حوزه ها از کل تولیدات علمی زیر چهار درصد است.

دکتر دهقانی در ادامه بیان داشت: بررسی ها نشان می دهد که محققان ایرانی مجموعاً در سال ۱۳۷۶ تنها ۹۸۰ مدرک در پایگاه WOS ثبت کرده بود که این میزان به بیش از ۵۱ هزار مدرک در سال ۹۶ رسیده است که افزایش بیش از ۵۰ برابری را نشان میدهد.

وی تصریح کرد: ایران در ۲۰ سال اخیر (۱۳۷۶-۱۳۹۶) با متوسط رشد سالانه ۲۱.۴۵ (بیست و یک ممیز چهل و پنج صدم) بالاترین نرخ رشد را دردنیا داشته است. همچنین مجموع تولید علم کشور برابر با ۳۷۶۱۸۶ مدرک بوده که از این میزان ۳۵۱۰۴ مدرک در حوزه مهندسی برق و الکترونیک بوده است. بنابراین ۹.۳ درصد (نه ممیز سه) از کل تولید علم کشور در این حوزه است.

دکتر دهقانی گفت: تحلیل های انجام شده نشان می دهد که تعداد کل سهم ایران از کل علم در حوزه مهندسی برق و الکترنیک ایران از کل تولید علم این حوزه در دنیا برابر با ۱.۴ درصد (یک ممیز چهار درصد) است در حالی که سهم ایران در کل تولید علم دنیا ۰.۹۸ (نود و هشت صدم درصد) بوده و رتبه بین المللی کشور در تولید علم در دنیا در این ۲۰ سال ۲۳ بوده در حالی که در حوزه برق و الکترونیک رتبه ۱۶ دارد.

وی افزود: بر اساس این گزارش دانشگاه ها و موسسات آموزشی برتر کشور با بیشترین تولیدات علمی درحوزه مهندسی برق و الکترونیک شامل دانشگاه صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیر کبیر، علم و صنعت ایران و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر هستند.

.


( ۲ )